فرشاد عاشور: در فصل پنجم خندوانه حضور خواهم داشت / بازیگران در گیلان فی سبیل الله کار می‌کنند

فرشاد عاشور: در فصل پنجم خندوانه حضور خواهم داشت / بازیگران در گیلان فی سبیل الله کار می‌کنند

اختصاصی/ به گزارش رشت ۲۰،  نوروز ۹۷ بود که ویدیوهای کوتاه از کمدین گیلانی در فضای مجازی منتشر شد که با استقبال کاربران فضای مجازی در گیلان مواجه شد. این کمدی که در ویدیوهای خود به معضلات سفرهای نوروزی به استان گیلان اشاره میکرد فرشاد عاشور بود. عاشوری روز گذشته میهمان تحریریه پایگاه خبری تحلیلی رشت ۲۰  و گفتگوی تفصیلی را در خصوص هنر استندآپ کمدی  و معضلات پیشروی هنرمندان در گیلان عنوان داشت.

از خوانندگی در گروه مسعود مسگر تا حضور در ورک شاپ های داریوش ارجمند

عاشور با بیان اینکه بنده از سال ۱۳۷۱ با موسیقی وارد عرصه هنر شدم، گفت: در ابتدای کار در کنار اساتیدی چون استاد مسعود مسگر کار خود را آغاز کردم و پس از آن شخصاً یک گروه را تشکیل دادند تا حدود سال ۷۹  کار موسیقی انجام می‌دادم و ساز تخصصی گیتار بود. حدود دو سال از سال ۷۹ تا سال ۸۱ از فضای فعالیت موسیقی‌های هنری به دور بودم سال ۸۱ به سمت تئاتر رفتم. این فعالیت آماتور بود اما به جایی رسیدم که احساس کردم می‌بایست به‌صورت حرفه‌ای در این عرصه فعالیت کنم.

وی ادامه داد: سال ۸۲ در کلاسهای بازیگری استاد داریوش ارجمند در تهران شرکت کردم که مستلزم هزینه‌های بسیاری بود پس از آن به دلیل آنکه هزینههای رفت‌وآمد بسیار بالا بود و بار مالی برای بنده نداشت و در تهران هرچقدر هم که کیفیت کاری خوبی از خود ارائه دهید به چشم یک شهرستانی به شما نگاه می‌کنند به علت مسافت و هزینه‌های جاری ادامه کار را رها کردم.  از سال ۸۵ ژانر کمدی را زیر نظر مهران احمدی که در سریال پایتخت نقش بهبود را داشت آغاز کردم. در کنار ایشان درس‌های زیادی از کمدی یاد گرفتنم.  همچنین در ورکشاپ‌های استاد علیرضا خمسه حضور مییافتند و مدت کوتاهی نیز به صورت کارگاهی زیر نظر مهران غفوریان کار هنری را ادامه می‌دادم اما به علت آنکه شهرستانی بودم همواره یک با از سایرین و نتوانستم آن چیزی که واقعاً بود را به دست بیاورم و احقاق حق کنم. پس از آن به گیلان آمده‌ام و چند فعالیت اجرای استیج داشتنم.  سال ۹۰ مجدد در کنار آقای مهران احمدی کار را ادامه دادم. باقر احمدی در ورکشاپ‌های مختلف از جمله شیراز تا سال ۹۲ همکاری داشتم پس از آن به رشت آمدم و در آموزشگاه سیمرغ کارگاه کمدی برگزار شد که در آن نیز شرکت داشتم.

این کمدین اذعان داشت: در طی این سال‌ها فعالیت هنری خود را ادامه دادم  و موسیقی را نیز در کنار اجرا کار می‌کردم در سال ۹۴ در جشنواره استندآپ کمدی حضور پیدا کردم و شاهد اجراهای مختلف در شهر رشت بودم پس از مشاهده اجراهای مختلف با مدیر موسسه اجراکننده گفتگو کردم و ایشان از من تست گرفتند در جشنواره بعدی استندآپ کمدی حضور داشتم و نفر اول شدم در مازندران نیز در جشنواره استندآپ کمدی رتبه اول را به دست آوردم در جشنواره استندآپ کمدی سال ۹۶ توانستند عنوان اول را بدست آورم. پس از آن به فضای مجازی رسیدم اجراهای استندآپ کمدی در فضای مجازی کیفیت آن‌چنانی نداشت و اجراهای پیش پا افتاده بود بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم که بنده در برنامه طنز گیلار در شبکه باران بازیگر هستند اما اگر مخاطبی که در فضای مجازی برای برخی اجراها وجود دارد برای بنده نیست و من را نمی‌شناسند به همین دلیل تصمیم گرفتم ویدیوهایی را در درون خودروی خود ضبط کنم. این ماجرا تا پیش از عید ۹۷ ادامه پیدا کرد و بنده تصمیم گرفتن پیامی را به مسافران نوروزی به صورت ویدیویی ضبط کرده و پخش نمایم این پیام طنز باشد و در حقیقت ما گیلانی‌ها میهمان‌نواز هستیم اما این یک شوخی طنزآمیز بود. جالب آنکه پس از آن در اجرایی که در سالن وزارت دفاع در تهران داشتند به بنده گفتند که این استنداپ مورد استقبال قرار گرفته و شماره دوم آن را نیز بسازم.  واقعاً فکر نمی‌کردم این ویدئو تا این حد وسعت پیدا کرده و مورد توجه قرار گرفته است؛ که باید در این راستا از کانالهای تلگرامی چون رشت شهر باران رشت شهر باران‌های نقره‌ای، گیلانی‌ها وان، گیلان فورکا و غیره تشکر کنم.

در فصل پنجم خندوانه حضور خواهم داشت

عاشور با بیان اینکه در فصل بعدی خندوانه که با حضور کاراکتر جناب خان اجرا خواهد شد برای استندآپ کمدی حضور خواهد داشت، در خصوص دلیل مهاجرت بازیگران از گیلان برای رسیدن به جایگاهی بالاتر  به تهران گفت: بیشتر اجراهای بنده در استان مازندران است. گیلان در زمینه هنر دارای پتانسیلهای بسیار بالایی است که باید از آن استفاده شود، متأسفانه در استان گیلان حامی مالی و اقتصادی وجود ندارد. برای مثال بنده در حال اجرای یک کنسرت خنده هستند اما کسی حامیِ بنده به‌عنوان حامی مالی نشد که بگوید تو برنامه را اجرا کن و من از تو حمایت می‌کنم. یکی از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در شهر رشت برای قرعه‌کشی فروشگاه خود از دو مجری غیربومی استفاده کرد درحالی‌که ما برای اجرای یک تئاتر پیشنهاد اسپانسرینگ برنامه را به ایشان دادیم و قول دادیم که اجرای این تئاتر ده شب به‌صورت کامل سالن پر شود و بازگشت سرمایه داشته باشد پیشنهاد دادیم که تمام عواید بلیت‌فروشی در اختیار این اسپانسر قرار گیرد اما قبول نکردند ما در گیلان با مشکل حامیان مالی مواجه هستیم. در گیلان به هنرمندان بها داده نمیشود.

وی افزود: مردم امروز چیزهایی می‌خواهند که با آن درگیر هستند مثلاً نردههای خیابان امام خمینی (ره) که یک روز نصب و یک روز دیگر جمع‌آوری شد! علت آنکه در شبکه باران طنزهایی هست که مردم آن را نمی‌پسندند را نمیدانم ما بارها و بارها گفته‌ایم اما فایده‌ای نداشته است. تلویزیون گیلان امروز بودجه‌ای ندارد اکثر بازیگران فی سبیل الله کار می‌کنند. در یکی از سریال‌ها بودجه‌ای برای تبلیغات گرفته‌شده اما هزینه‌ها به‌گونه‌ای بود که نهایتاً چیزی به بازیگران مجموعه نرسید. این یک واقعیت است.

از گیلانی‌ها در نقش مستخدم استفاده می‌کنند

سقف‌های موجود در تلویزیون گیلان باعث شده که هنرمندان از گیلان بروند افرادی چون کیومرث ملک‌مطیعی، عباس امیری، ملکه رنجبر و حتی جدیدتر هومن سیدی و بسیاری دیگر از بازیگران خوب گیلانی از گیلان رفته‌اند.

وی در خصوص استفاده ناصحیح از لهجه گیلکی در سریال کوبار و بهره نبردن از بازیگران گیلانی در این سریال گفت: اگر بنده بخواهم با لهجه ترکی حرف بزنم آتش عقبه دارد! مورد هجمه واقع می‌شوم. چگونه است که در مقابل لهجه‌های دیگر چنین واکنش‌هایی صورت می‌گیرد اما در استان خودمان با لهجه گیلانی ما به بدترین شکل ممکن بازی می‌شود؟ آیا ما حق نداریم اعتراض کنیم؟ ما در سریال‌ها و فیلم‌ها شاهد آن هستیم که از بازیگران گیلانی یا افرادی با کاراکتر فردی گیلانی در نقش‌های پیش پا افتاده چون مستخدم و … استفاده می‌کنند! این برای ما ننگ است.

کسی می‌پرسد چگونه گیتاریست گروه آرین یک شبه سوپراستار سینما شد؟!

این کمدین ادامه داد: ما نباید سطح گیلان و گیلانی‌ها را تا این حد پایین بیاوریم. چرا یک بار نشده که یک بازیگر تهرانی بیاید و چنین نقش‌هایی را بازی کند! محمدرضا گلزار چگونه یک‌شبه از گیتاریستی به سوپراستار سینما تبدیل شد؟! هیچکس نمی‌داند چه شد که یک‌شبه گیتاریست گروه آرین بدون تجربه تئاتر و تلویزیون وارد سینما شد! این مسائل چیزهایی است که نباید به آنها فکر کرد! در چنین مواردی بخش اعظمی از تقصیر بر گردن بنده نیز هست. این را من نباید قبول کنم اما آن را می‌پذیرم. چرا باید فرج‌الله گل‌سفیدی که استاد بازیگری است در نقشی حاشیه‌ای در مجموعه کیمیا بازی کند؟ بازیگر نقش کیمیا حتی شاگرد او نیز حساب نمی‌شود. این یکی از هزار مشکل مافیایی سینما است.