در مجتمع خاتم الانبیاء رشت ؛ روایت متفاوت بهرام بیضایی از داستان «آرش» روی صحنه تئاتر رشت

در مجتمع خاتم الانبیاء رشت ؛ روایت متفاوت بهرام بیضایی از داستان «آرش» روی صحنه تئاتر رشت

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل خبر عصر دیروز شنبه ۲ بهمن نمایش« آرش» به نویسندگی استاد بهرام بیضایی و کارگردانی هومن میر معنوی با حضور سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا ،  رضا میر معنوی پیشکسوت تئاتر گیلان و حسین توشه بازیگر سینما و تلویزیون افتتاح شد . همچنین کامبیز دیر باز که یکی دیگر از میهمانان روز افتتاحیه بود به علت بازی در پروژه «لبخند رخساره» در بندر انزلی نتوانست حضور پیدا کند .

photo 2017 01 22 08 09 19 768x511 300x200 - در مجتمع خاتم الانبیاء رشت ؛ روایت متفاوت بهرام بیضایی از داستان «آرش» روی صحنه تئاتر رشت

«آرش » یکی از اسطوره های کهن ایرانی است که در ادبیات ایران از جمله شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به آن اشاره شده است و روایت های متفاوتی از داستان «آرش » وجود دارد . «آرش » بیضایی ستوربانی است که تاکنون تیری پرتاب نکرده است و پهلوان نیست ، او پیام آشتی را از سردار ایرانی به نزد پادشاه توران می برد اما تورانی ،«آرش » را برای خود برمی گزیند و برای او کمان و تیری هدیه می فرستد که این رفتار باعث شکایت و گله لشکر ایرانیان به «آرش » می شود و این کار او را خیانت و مایه ننگ می دانند.

پیش از اجرای نمایش ، حسین توشه با یادی از جانباختگان فاجعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو گفت : ما باید نسل جوان و هم نسل هایمان را تربیت کنیم و از اسطوره هایمان برای آنها بگوییم . «آرش » یکی از اسطوره های ماست و آتش نشان هایی که در این حادثه حضور داشتند اسطوره های دیگر ما هستند ؛ آنها با آتش می جنگیدند و سربازان در جبهه های جنگ.
وی در ادامه با اشاره اینکه باید به موضوع اسطوره ها پرداخت ، افزود : هنرمندان جهان با اقتباس ازکتاب ایلیاد و ادیسه آثار زیادی خلق کرده اند و بسیار در مورد این اسطوره ها پرداخته اند و آنها را بزرگ کرده اند . در ایران نیز ما کتاب شاهنامه و منطق الطیر را داریم ؛ بنابراین باید کمک کنیم که از این منابع ،چنین آثاری ساخته شود و جوانان ما با آنها آشنا شوند.

بازیگر سریال « کیمیا» در پایان با بیان اینکه ما اسطوره آزادگی همه تاریخ ؛ امام حسین (ع) را در دینمان داریم ،اظهار کرد : همان طور که به موضوعات دینی اعتنا می شود باید به اسطوره های ایرانی هم بپردازیم .
هومن میر معنوی ، مسعود قسمتی ، بهنام گلرنگ ، سارا وحدی ، فاطمه رحمانی ، محمد زکی پور ، مسعود سوارکار ، سهیل معاف ، علیرضا شریفی ، قدسیه خاک در نمایش آرش به ایفای نقش می پردازند .

آرش تا ۶ بهمن ساعت ۱۸ در سالن شهید انصاری مجتمع خاتم الانبیا به روی صحنه می رود.