در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی در رشت مطرح شد؛ هاشمی اولین کسی بود که پشت سر امام برای انقلاب ایستاد/ گیلانی ها مردان بزرگ را بهتر درک می‌کنند

در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی در رشت مطرح شد؛ هاشمی اولین کسی بود که پشت سر امام برای انقلاب ایستاد/ گیلانی ها مردان بزرگ را بهتر درک می‌کنند

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از  گیل نگاه مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز(چهارشنبه۲۹دی) در مجتمع خاتم الانبیا رشت برگزار شد. در این مراسم حجت الاسلام دکتر  محمدرضا عباسی فرد مشاورآیت الله هاشمی رفسنجانی، محمدعلی نجفی استاندار گیلان٬٬ محمد احمدی پور معاون سیاسی استاندار٬٬ غلامعلی جعفرزاده و محمدصادق حسنی نمایندگان رشت در مجلس، اسماعیل ملک اخلاق مدیر مرکز آموزش‌های دولتی کشور، سیروس شفقی فرماندار رشت و جمعی دیگری از مدیران،فعالین سیاسی و اجتماعی حامی دولت تدبیر و امید حضور داشتند.

باوجود آنکه پیشتر اعلام شده بود یاسر هاشمی در این مراسم شرکت می کند، اما پس از آغاز مراسم اعلام شد، او به دلایلی نتوانست در رشت حاضر شود.

ابتدای مراسم با مداحی، سینه زنی و قرائت شعری در وصف آیت الله هاشمی توسط شاعری جوان آغاز شد.

الاسلام دکتر محمدرضا عباسی فرد 5 746x498 300x200 - در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی در رشت مطرح شد؛ هاشمی اولین کسی بود که پشت سر امام برای انقلاب ایستاد/ گیلانی ها مردان بزرگ را بهتر درک می‌کنند

حیات و ممات آیت‌الله هاشمی منشأ خیر و برکت بود

 

احمد رمضانپور رئیس مجمع اصلاح طلبان گیلان سخنران اول مراسم بود که عروج هاشمی را از زهر نیز تلخ‌تر توصیف کرد. رمضانپور با اشاره به شکنجه شدید هاشمی در گذشته گفت: او تا به حال در جلوی دوربین حرفی از دوران شکنجه خود نگفته است.

رمضانپور درباره لغو برگزاری مراسم مذکور در مسجد الجواد لاکانی رشت افزود: بنا به دلایلی نتوانستیم در مسجد‌الجواد این مراسم را برگزار کنیم و با لطف استاندار گیلان در این مکان برگزار کردیم.

او سپس به برخی از تحولات استان گیلان در دوره ریاست جمهوری هاشمی اشاره کرد و گفت: برخی از تحولات مانند آب رسانی به هزار روستا در شرق و غرب استان در دوره او کلید خورد.

رمضانپور همچنین آغاز کار بزرگراه را از دوره هاشمی عنوان کرد و گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان که تنها یک سوم آن برای نیاز استان و بقیه صادر می‌شود نیز در دوره او به سرانجام رسید. وی همچنین منطقه آزاد انزلی را به عنوان یک امتیاز بزرگ برای گیلان محسوب می شود، ابتدا با عنوان منطقه ویژه اقتصادی توسط هاشمی راه اندازی شد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به حضور گسترده مردم در تشییع هاشمی گفت: در اینگونه مقاطع است که خدمت گذار مردم بودن و صدای مردم را شنیدن خودش را نشان می‌دهد زیرا حیات و ممات آیت‌الله هاشمی برای همه منشأ خیر و برکت بود.

هاشمی اولین کسی بود که پشت سر امام برای انقلاب ایستاد/آمده ام تا بر این داغ سوزان به پهنای خزر گریه کنم

 

سخنران اصلی مراسم نیز حجت الاسلام دکتر محمدرضا عباسی فرد رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

او که با حالت اندوه و حزن صحبت می‌کرد گفت: من در طوفان‌های سخت انقلاب سخن گفته‌ام و به ستوه نیامده ام اما در این فاجعه و مصیبت بزرگ به سختی توانسته‌ام پشت تریبون قرار بگیرم.

او همچنین با اشاره به عدم حضور یاسر هاشمی در مراسم گفت: یادگار آقای هاشمی از من خواست که سلام بیت را به شما برسانم و من قبل از سخنرانی برای ابلاغ پیام بیت آیت الله آمده‌ام.

عباسی فرد افزود: برخی از من پرسیدند که به کجا می‌روی من پاسخ دادم: می‌روم تا بر این داغ سوزان به پهنای خزر گریه کنم. گیلان مردان بزرگی مانند میرزا کوچک داشته و گیلانی ها قطعا مردان بزرگ را  بهتر درک می‌کنند.

نماینده سابق مجلس خبرگان سپس با اشاره  به شخصیت بزرگ آیت الله هاشمی گفت:  حوزه فرزندیپر افتخار،امام شاگردی بزرگ و رهبری بازویی بی بدیل و انقلاب استوانه‌ای شکست ناپذیر و اسلام مبلغی عملی را از دست داند.

او با بیان اینکه یک خطبه او در دوران  سخت دفاع مقدس همه را احیا می‌کرد اظهار کرد: ملت ایران پدری دلسوز و مهربان را از دست داد.

او افزود: اولین کسی که پشت سر امام برای انقلاب ایستاد هاشمی بود.

مشاور عالی آیت الله هاشمی ادامه داد:  در سراسر دنیا همه گوش‌ها تیز شده است که چه کسی بعد هاشمی رئیس مجمع خواهد شد؟ چون کسی را توانایی بودن در مجمع بعد زا هاشمی را نمی‌بینند.

او همچنین به پیام کوفی عنان بعد از درگذشت هاشمی اشاره کرد و گفت: به دلیل شخصیت تاثیرگذار هاشمی در پیام او آمده بود بعد از هاشمی نگران خاورمیانه هستیم.

عباسی فرد همچنین به تلاش هاشمی به احداث دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: خدمات هاشمی به جامعه با احداث این دانشگاه غیر قابل انکار است و حالا می‌بینیم که چه اقدام بزرگی انجام داده و هاشمی گفته بود که اگر حالا بمیرم غصه‌ای ندارم و مردم چیزی که باید بفهمند را می‌دانند.