در همایش آسیب‌شناسی مدیریت شهری؛ شهردار رشت افزایش هزینه ۴۰۰ درصدی پیاده راه را تایید کرد

در همایش آسیب‌شناسی مدیریت شهری؛ شهردار رشت افزایش هزینه ۴۰۰ درصدی پیاده راه را تایید کرد

شهرداری رشت در فرآیند هزینه‌ای خود از بیش از ۹۵ درصد محصولات داخل استان چه در بخش عمرانی و چه در بخش حقوقی و سایر بخش‌ها بهره‌مند شده است.

images

  به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خزر به نقل از گیل نگاه، چهارمین همایش رشت سربلند عصر امروز چهارشنبه با حضور محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت و جمعی از صاحب‌نظران از سوی حزب اراده ملت شاخه گیلان برگزار شد. همایش آسیب‌شناسی مدیریت شهری رشت شهر سربلند به‌صورت ادواری با حضور تعدادی از نخبگان دانشگاهی، بازاریان، احزاب، تشکل‌ها، اصناف، هیات های ورزشی، سازمان‌های مردم‌نهاد و… رشت برگزار می‌شود.

همایش امروز مانند هفته‌ی گذشته به آسیب‌شناسی مدیریت شهری اختصاص داشت. موضوعی که باعث حضور ثابت‌قدم شهردار رشت و جمعی از صاحب‌نظران حوزه‌ی شهری در نشست شده بود.

در ابتدای این نشست غلامرضا مقدسی دبیر حزب اراده ملت شاخه گیلان به‌عنوان میزبان این نشست‌ها حضور شهردار در این گردهمایی را به فال نیک گرفت و اظهار داشت: امید است فرایند انتخابات پیش رو با حضور حداکثری مردم پروسه خوبی را سپری کند.

دبیر حزب اراده ملت شاخه گیلان با اظهار امیدواری از تداوم حضور مسئولین استانی و شهرستانی در این قبیل نشست‌ها گفت: امروز سؤالات در۵ محور بودجه‌ی شهر رشت، پیاده راه ، جذب سرمایه‌گذار و صنعت گردشگری، فرش کف خیابان، طراحی شهری فضای سبز شهری و محیط شهری  مطرح می‌شود و شهردار برای پاسخ به هر سوال ۵ دقیقه فرصت خواهند داشت ِ و در هر زمینه دو نفر از حضار می‌توانند به‌نقد پاسخ شهردار بپردازند.

وی در ادامه به بررسی شاخص‌های انتخاباتی همچون سن و…پرداخت و گفت:مدیران شهری باید به درجه‌ای از سن برسند تا خطاهای احتمالی را پشت سر گذاشته و به پختگی حداقلی برسند.

مقدسی علاوه بر شاخص سن به بررسی دیگر شاخص‌ها همچون تحصیلات و…پرداخت و حضور مسئولین در بین مردم و پاسخگو بودن آنان را مهم‌ترین فرآیند برگزاری این همایش خواند.

محمدعلی ثابت‌قدم در ادامه‌ی این نشست با عذرخواهی از عدم حضور در همایش قبلی به دلیل برنامه‌های مدیریت شهری اذعان داشت: مهم‌ترین رکن شهروندان با اقتصاد شهر گره خورده ویکی از بهره‌مندان اساسی فضای شهر مردم هستند.

شهردار رشت با اشاره به فقدان مدیریت واحد شهری تصریح کرد: لایحه مدیریت شهری در مجلس مراحل نهایی  خود را می‌گذارند.

تحقق ۷۵ درصدی بودجه

وی میزان بودجه شهرداری در سال ۹۴ را ۶۰۴ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: ۷۵ درصد این بودجه  محقق شده است و بودجه سال ۹۵ نیز ۸۵۰ میلیارد تومان است که ۷۳ درصد محقق شده است.

ثابت‌قدم میزان بودجه پیشنهادی سال ۹۶ را ۱۱۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: زمان تصویب، ابلاغ و اجرای  بودجه شهرداری بسیار مهم و ضروری است . مثلاً بودجه سال ۹۵ در شهریور ابلاغ شد و این باعث تاخیر زمان اجرای پروژه‌ها همچون اجرای پروژه آسفالت و هدایت آن به فصل سرد شد.

شهرداری دو بدهی کلان دارد

شهردار رشت بدهی‌های انباشته‌ی شهرداری را کمتر از صد میلیارد تومان خواند و یادآور شد: شهرداری دو بدهی کلان دارد که یک مورد ناشی از امورات حوزه کارفرمایی است و شهرداری ۸۴ میلیارد تومان بدهی‌های معوقه در سال‌های مختلف دارد.

وی از تشکیل ساختاری جدید برای جلوگیری از انباشت بدهی‌ها خبر داد و گفت:  امسال گزارش تلفیق ۷ سال گذشته داده‌شده و هرچند نوع حسابرسی سال‌های ماضی مورد تائید حسابرس فعلی نبوده است.

ثابت‌قدم افزایش بودجه را یک نیاز هزینه‌ای دانست و توضیح داد: شهرداری دو قسم درآمد دارد درآمدهای ناشی از عوارض ساخت‌وساز و درآمد ناشی از اخذ خلاف سازمانی که در سال‌های گذشته بیش از ۸۰ درصد درآمد شهرداری از خلاف و امروز ۳۰ الی ۴۰ درصد و تا سال ۹۸ به زیر ده درصد خواهد رسید.

شهردار رشت با اشاره به هزینه‌های عمرانی و جاری شهرداری گفت:  هزینه‌های جاری چهار قسم هزینه‌های آسفالت، تعمیر و نگهداری آسفالت،  هزینه‌های مربوط به رفت‌وروب فضای سبز خدمات آتش‌نشانی است که سالیانه ۲۴۰ الی ۱۵۰ میلیارد تومان است و مابقی هزینه‌ها،هزینه‌های توسعه‌ای است.

۴۰ درصد خانوارهای رشت از نظر شهرداری ناشناخته هستند

این مسئول با اشاره به وجود ۲۰۰ هزار خانوار در سطح شهر تصریح کرد: ما باید ۲۰۰ هزار فیش نوسازی  توزیع می‌کردیم که متأسفانه شهرداری فقط با شناخت  ۱۲۰ هزار خانوار ۴۰ درصد خانوار خود را نمی‌شناسد.

شهردار رشت با ذکر این نکته که امروز ۱۲۰ هزار خانوار شهری ۱۰ درصد هزینه بهای تمام‌شده را می‌دهند گفت:ما تلاش می‌کنیم با تعریف شهرداری مشارکت پذیر و شهروند مشارکتی در مجموعه مدیریت شهری شرایط را تغییر دهیم .

ثابت‌قدم افزود: با ایجاد و شکل‌گیری ساختار شورای محلات هر محله به نسبت تعداد پلاک‌های موجود هزینه بهای تمام‌شده را پرداخت خواهند کرد و فلسفه سرای محلات نیز همین حضور مردم محلات در پایگاه‌های اجتماعی است.

این مدیر شهری با تأکید بر ضرورت قرار گرفتن مدیریت شهری با مردم در کنار یکدیگر در راستای توسعه شهری خاطرنشان کرد: افراد در کنار یکدیگر خواهند توانست عملکردی موفق داشته باشند و عدم اعتماد محلی یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های توسعه است.

شهردار رشت با تأکید بر عدم نگهداشت کیفی شهری تصریح کرد: ما باید قبول کنیم اداره شهر در بعد هزینه‌های جاری یک اداره کیفی نبوده است هرچند خدمات و نیروهای کیفی هزینه‌های کیفی نیز دارد.

ثابت‌قدم  یادآور شد: این‌که فقط زباله‌ها را از جلوی در منازل جمع و به سمت روستای سراوان هدایت کنیم قطعاً کار قابل دفاعی نیست.

وی در خصوص دریافت وام بانکی هم یادآور شد: برای دریافت این وام نیاز به ۸۰۰ میلیارد تومان وثیقه است .

اهدای جایزه خوش‌حسابی به شهروندان توسط شهرداری

شهردار رشت با اشاره به تجمیع بحث املاک در بودجه سال ۹۵ خاطرنشان کرد: با این تجمیع املاک شهرداری از ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش‌یافته است.

او از اهداء جایزه خوش‌حسابی به شهروندان توسط شهرداری خبر داد و گفت: امسال شهرداری با توجه به موقعیت جغرافیایی و متراژ زمین و… به ده نفر از شهروندان خوش‌حساب بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزارتومان جایزه خوش‌حسابی اهدا کرد.

ثابت با تأکید بر عدم به‌کارگیری پیمانکار غیربومی در پروژه‌های بزرگ شهرداری گفت: شهرداری رشت در فرآیند هزینه‌ای خود از بیش از ۹۵ درصد محصولات داخل استان چه در بخش عمرانی و چه در بخش حقوقی و سایر بخش‌ها بهره‌مند شده است.

پیاده راه از پروژه تا پروسه

شهردار رشت در خصوص اهداف اجرای پیاده راه فرهنگی گفت: مشارکت مردمی، برند سازی و سرمایه‌گذاری سه عنوان مهم توسعه‌ای شهری است. و با توجه به نظرسنجی‌های به‌عمل‌آمده اجرای پیاده راه توانسته به نقطه‌ی مطلوب خود دست یابد .

او اجرای پیاده راه را نه یک پروژه بلکه یک پروسه دانست و گفت: برآورد اولیه اجرای این پروژه ۴ میلیارد تومان  بوده البته به‌واسطه ندیدن زیرساخت‌ها و انشعابات آب و برق و مبلمان در طراحی پروژه‌ها و نیز با توجه به فرسودگی بافت اصلی شهر سبب شد تا این هزینه به ۱۵ الی ۱۶ میلیارد تومان افزایش یابد.

وی تاخیر زمان تصویب لایحه اجرای پروژه پیاده راه را دیگر دلیل افزایش قیمت اجرای پروژه خواند و گفت: بعد از تصویب و اجرایی شدن این پروژه در شورای ترافیک استان این پروژه از ۱۴ آبان آغاز و به مدت ۱۳۰ روز به اتمام و در ۱۱ فروردین افتتاح شد به عبارتی لایحه اجرای پیاده راه پس از ۶ ماه مصوب شد و خوابیدن پروژه به مدت ۶ ماه کار درستی نبوده است.

ثابت‌قدم با تأکید بر هم‌زمانی ارائه لایحه احداث خیابان آیت‌الله احسان‌بخش با لایحه اجرای پیاده راه فرهنگی در راستای ساماندهی ترافیک شهری اذعان داشت: لایحه احداث خیابان آیت‌الله احسان‌بخش نیز تا همین چند روز پیش به تصویب نرسیده بود.

شهردار رشت در زمینه احداث و ساخت پارکینگ‌های طبقاتی به‌عنوان گام بعدی در راستای کاهش ترافیک شهری یادآور شد: در محدوده خیابان حاجی سرمایه‌گذاری اقدام به تاسیس پارکینگ طبقاتی با ظرفیت ۴۰۰ خودرو کرد که متأسفانه کمتر از سطح همکف استفاده می‌شود.

پروژه‌های مدنظر شهرداری رشت

ثابت‌قدم از ضرورت ارائه پکیچ تفکر عمومی در زمینه استفاده از پارکینگ‌های عمومی و طبقاتی خبر داد و افزود: در بحث اعتماد محلی باید گفتمان جذب سرمایه و فرهنگ عمومی را در شهر بالا ببریم.

او اضافه کرد شهردار رشت بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه تعریف کرده که از آن جمله می‌توان به ساخت تراموا به طول ۲۸ کیلومتر مسیر شمالی و جنوبی شهر، بحث زباله‌سوز و…. اشاره داشت.

ثابت‌قدم با ذکر این نکته که اگر  بتوانیم مشکل منطقه سراوان که ۳۷ سال است به محل انباشت زباله تبدیل‌شده است را حل کنیم توضیح داد: در طرح‌های شهرداری دراین‌ارتباط  به موارد اساسی توجه شده است و با ساخت تصفیه‌خانه می‌توانیم صرف پروسه زمانی ۲۸ ماهه جلوی ورود شیرابه به رودخانه‌های شهر را بگیریم.

بررسی دو موضوع پایانی محیط‌زیست و صنعت گردشگری در رشت هم به دلیل پاسخ مبسوط و طولانی شهردار رشت به سوالات مدنظر حاضران به جلسه بعدی موکول شد.