دستور رئیس جمهوری برای تسریع در ساخت راه آهن رشت، بندرانزلی، آستارا استاندار گیلان خبر داد:

دستور رئیس جمهوری برای تسریع در ساخت راه آهن رشت، بندرانزلی، آستارا

استاندار گیلان از دستور صریح رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی برای تسریع در روند اجرای فاز عملیاتی راه آهن رشت به انزلی و آستارا خبر داد.

73309 - دستور رئیس جمهوری برای تسریع در ساخت راه آهن رشت، بندرانزلی، آستارا

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایسنا در پی نامه‌ی استاندار گیلان به رئیس جمهوری درخصوص تسریع در روند اجرای فاز عملیاتی راه آهن رشت- بندرانزلی- آستارا؛حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی به رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا اقدام لازم در این خصوص انجام شود.

دکتر نجفی با قدردانی از توجه  رئیس جمهوری به این پروژه مهم و تاثیرگذار گفت:سرمایه‌گذاران متعدد خارجی از کشورهای چک، آذربایجان،چین و روسیه جهت مشارکت در تأمین مالی این پروژه عظیم،اعلام آمادگی کردند که ریاست محترم جمهوری نیز به وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور در زمینه تسریع روند اجرایی فاز عملیاتی طرح مذکور دستور دادند.

وی ادامه داد:با توجه به اینکه اتصال  خط ریلی جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران ظرف ماه‌های آینده انجام می‌پذیرد ضرورت آغاز عملیات اجرایی راه آهن رشت به آستارا  به طول ۱۶۴ کیلومتر بیشتر احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه  راه آهن رشت- انزلی ۴۱ کیلومتر طول دارد  افزود:این پروژه در ۳ قطعه اجرایی خواهد شد که قطعه نخست آن به طول ۱۷ کیلومتر در حال ساخت است.

استاندار گیلان با اشاره به  انجام فازهای صفر و یک مطالعاتی راه آهن رشت- انزلی- آستارا،ادامه داد:پروژه راه آهن رشت- انزلی- آستارا علاوه بر اتصال راه آهن قزوین- رشت به بنادر کاسپین منطقه آزاد،انزلی و آستارا باعث اتصال خط راه آهن جمهوری اسلامی ایران به راه آهن جمهوری آذربایجان، اروپا و کشورهای حوزه CIS می‌شود.

دکتر نجفی خاطرنشان کرد:اجرای این پروژه علاوه بر تکمیل شبکه حمل و نقلی کشور به عنوان یک شاهراه بین‌المللی و اتصال استان به شبکه ریلی کشور و کریدور ترانزیت بین‌المللی تمام ریلی شمال- جنوب،منجر به اتصال شبکه ریلی دو کشور ایران و آذربایجان در مرز آستارا و ارتباط با بازارهای منطقه‌ای و دسترسی به بازار مصرف بالای ۲۶۰ میلیونی کشورهای مشترک المنافع با سهولت فراوان خواهد شد.

وی افزود:با بهره برداری از این طرح ها  استان گیلان به عنوان درگاه استراتژیک حمل و نقل ریلی ،جاده ای  و ترکبیی می تواند، تأثیر قابل توجهی در توسعه گردشگری، ترانزیت و رشد حجم تجارت در کشورهای منطقه ومسیر نوستراک ایفا کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه ساخت راه آهن قزوین به رشت در حال اتمام است و ادامه آن به آستارا حائز اهمیت است افزود:اتصال خطوط ریلی ایران به آذربایجان ، خط ریلی ۵هزار و ۲۰۰ کیلومتری هندوستان تا بندر هلسینکی در اروپای شمالی را به هم وصل می کند.

دکتر نجفی افزود:با این اتصال٬حمل بار در کریدور شمال جنوب  از ۴۵ روز به ۲۰ روز کاهش پیدا می‌کند و راه نیز حدود دو هزار کیلومتر کوتاه می‌شود بنابراین یک اتفاق بزرگ در حمل و نقل ریلی محسوب است.