دستگیری چندین حفار غیرمجاز در شهرهای گیلان

دستگیری چندین حفار غیرمجاز در شهرهای گیلان

۹ حفار غیرمجاز که به قصد تحصیل اشیا عتیقه در اشکورات رودسر اقدام به حفاری کرده بودند، به همت ضابطان پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی این شهرستان دستگیر شدند.

4569459 300x209 - دستگیری چندین حفار غیرمجاز در شهرهای گیلان

 

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خبرگزاری مهر، بر اساس گزارش واصله از مخبران محلی مبنی بر حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای اشکورات رودسر، پرسنل یگان حفاظت مستقر در منطقه به محل وقوع جرم اعزام و بلافاصله ۹ تن از مجرمان را دستگیر کردند.

در بازرسی از چهار خودروی این متهمان، ادوات حفاری کشف شد و حفاران که در همان مراحل ابتدایی به جرم خود اعتراف کرده بودند، به منظور تشکیل پرونده قضایی و رسیدگی به بزه انتسابی به مرجع قضایی شهرستان رودسر ارجاع داده شدند.

در خبری دیگر، عوامل حفاری غیرمجاز یکی از گورستان‌های قدیمی شهرستان سیاهکل نیز به همراه ابزارآلات جرم دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

به گزارش «ایرنا»، در پی گشت زنی‌های مشترک یگان حفاظت میراث فرهنگی سیاهکل با ماموران انتظامی پاسگاه یکی از روستاهای این شهرستان، ضابطان با دو خودروی مشکوک در حوالی گورستان قدیمی این منطقه برخورد کردند.

بنا به گزارش یاد شده‌، در جریان بازرسی از دو خودروی مذکور آلات و ادوات حفاری و نیز دستگاه فلزیاب کشف شد و به دنبال آن در بررسی‌های به عمل آمده از گورستان، گودال های تازه حفر شده نیز مشاهده شد.

بر اساس این گزارش، پس از انتقال مجرمان به پاسگاه و انجام صورت جلسات ابتدایی، متهمان برای سیر مراحل قانونی به همراه پرونده تحویل مراجع قضایی شهرستان شدند.

پیش از این نیز، حفاران غیر مجاز در رحیم‌آباد رودسر توسط یگان نیروهای حفاظت میراث فرهنگی گیلان دستگیر و تسلیم مراجع قضایی شده بودند.

در همین رابطه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تاکید کرد: بهبود خدمات حفاظتی در سایت های تاریخی و میراثی، نیازمند رفع خلأهای قانونی و اجرای قوانین حمایتی است.

رضا علیزاده به «ایرنا» گفت که یگان حفاظت میراث فرهنگی برای بهبود خدمات حفاظتی در سایت‌ها و محوطه‌های تاریخی نیازمند اجرای قوانین حمایتی است.

او با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید پایه‌های گردشگری را به‌عنوان صنعتی جوان مستحکم کرده، بر لزوم مشارکت برای حفظ میراث فرهنگی ارزشمند تاکید و اضافه کرد: حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی موجب توسعه گردشگری و حفظ هویت می شود.

یک هزار و ۳۰ اثر تاریخی از بین دو هزار و ۳۰۰ اثر شناسایی شده میراث فرهنگی استان گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.