دست آوردهای ناامیدکننده مدیریت بحران برای مردم گرفتاردربرف گیلان آخرین خبرها از وضعیت مناطق محاصره در برف گیلان؛

دست آوردهای ناامیدکننده مدیریت بحران برای مردم گرفتاردربرف گیلان

به گزارش رشت۲۰ ،در طی ۴۸ ساعت گذشته، بسیاری از استان‌ها تحت تاثیر سامانه بارشی جدید قرار گرفته و شاهد بارندگی بودند. به طوریکه ارتفاع برف در برخی مناطق مانند استان گیلان به دو متر نیز رسید. بارش سنگین برف، استان را در شرایطی بحرانی قرار داده که در ادامه آخرین جزئیات وضعیت بحرانی متاثر از برف در استان گیلان را می‌خوانید.

پس از هشدار سازمان هواشناسی، پلیس راهور از شهروندان خواست از سفر غیرضروری به استان‌های برف گیر جدا خودداری کنند، اما به گفته مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات، شب گذشته، هزارو ۶۳۰ نفر اسکان اضطرری شده اند تا جاده بازگشایی شود. همچنین به ۵۷۰۰ نفر در این محور‌ها امدادرسانی انجام شده است.

 

در همین راستا، محور‌های بسیاری در این استان مسدود شده اند. اکبری معاون سازمان راهداری گفت: مهم‌ترین محور‌های مسدود شامل آزادراه قزوین -رشت، محور قدیم قزوین رشت و محور فومن به سراوان است که تلاش‌ها برای بازگشایی ادامه دارد.

 

قطعی گاز و برق و مسدود شدن راه ها، تنها مشکلات این استان نیست و تاکنون هفت نفر بر اثر ریزش بهمن و سقوط جان خود را از دست داده اند.

 

خالدی سخنگوی اورژانس کشور درباره آخرین وضعیت جان‌باختگان و مصدومان متاثر از برف در استان گیلان گفت: هفت نفر که ۵ نفر به علت ریزش بهمن در شهرستان رودبار، یک نفر به علت سقوط از سقف و یک نفر نیز به علت ریزش سقف در شهر رشت جان خود را از دست داده‌اند.

 

همچنین ۹۶ نفر به علت تروما ناشی از سقوط، سرما خوردگی و.. به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

 

اما خبرگزاری فارس روایت دیگر از وضعیت مردم گرفتار گیلان دارد: چند روزی است که استان گیلان با بارش شدید برف و کولاک مواجه شده است و بسیاری از راه‌های ارتباطی به ویژه در مناطق روستایی مسدود شده است.

 

در این میان جمع زیادی از مسافران که در مسیر محور قزوین – رشت و محوهای تابعه در تردد بوده‌اند در میان برف و کولاک گرفتار شدند که با تلاش نیروهای امدادی سازمان امداد و نجات ، سازمان راهداری، پلیس راه و …. در مناطق امن اسکان داده شدند.

 

اما به علت بارش کم سابقه در استان گیلان که به بیش از یک متر ارتفاع رسیده است راه ارتباطی تعدادی از روستاهای تابعه این استان قطع شده و مردم این روستاها با مشکلات زیادی از جمله تأمین مایحتاج خود رو برو شدند.

 

در این میان دستگاه‌های امدادی مرتبط از جمله سازمان امداد و نجات اعلام کرده‌اند اقدامات امدادی در حال انجام است اما گفته‌های برخی ساکنان روستاهای استان گیلان روایت متفاوتی با برخی اظهار نظر مسؤولان مربوطه دارد.

 

خانم احمدی یکی از اهالی روستای «شکر پس» از توابع شهر املش در استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: شدت برف به حدی بوده است که مردم امکان خارج شدن از منازل خود را ندارند.

 

وی ادامه داد: در این روستا آب و برق قطع شده و نیز امکان اینکه مردم بتوانند از خانه خارج شده و مواد غذایی خود را تهیه کنند، وجود ندارد.

 

حامد سجادی معاون عملیات سازمان امداد و نجات در گفتگو با فارس درباره امداد رسانی به مردم روستا‌های درگیر در برف در استان گیلان، بیان داشت: بخش عمده جاده گیلان بازگشایی شده و اگر مدیریت بحران استانداری گیلان تشخیص دهد که نیاز است به برخی از روستا‌های این استان که در برف و کولاک درگیر هستند از طریق بالگرد کمک‌های غذایی برسانیم، ما از فردا با بالگرد این کار را انجام می‌دهیم.

 

در حال حاضر علی رغم تلاش نیرو‌های امدادی بسیاری از محور‌های روستایی مسدود بوده و مردم این مناطق در تنگنای تأمین مواد غذایی و مایحتاج خود بسر می‌برند، البته مسؤولان سازمان امداد و نجات از توزیع مواد غذایی در بین مناطق مختلف درگیر در برف و کولاک خبر می‌دهند، اما واقعیت‌های موجود روایت متفاوتری را بیان می‌کند. بنا بر اعلام اورژانس کشور تاکنون ۷ نفر نیز براثر بارش برف در استان گیلان جان خود را از دست داده اند و تعداد زیادی نیز دچار آسیب شده اند.

اگر چه در حوادث جوی این روزهای بخش زیادی از کشور به ویژه استان گیلان خدمات زیادی از سوی دستگاه‌های امدادی و خدماتی صورت گرفته است اما اکنون وضعیت مناطق روستایی در استان گیلان مطلوب نبوده و مردم این مناطق به شدت نیازمند کمک رسانی هستند.

 

با توجه به حوادث جوی اخیر باردیگر ضرورت وجود یک دستگاه جامع امدادی به ویژه در مواقع بحرانی که بتواند به خوبی در مواقع بروز حوادث طبیعی و غیر طبیعی با مدیریت واحد خود وارد عمل شده و از موازی‌کاری‌ها و ناهماهنگی‌های موجود جلوگیری کند، احساس می‌شود.

 

ایسنا نیز نوشت: مردم استان گیلان به خصوص شرق استان پس از بیش از ۳۰ ساعت قطعی برق، آب و تلفن هم ندارند. ساعاتی پیش نیز زلزله‌ای ۴.۵ ریشتری استان گیلان را لرزاند و مردم زیادی وحشت‌زده شدند اما به دلیل سرمای بیش از حد و برف‌هایی که راه‌ها را مسدود کرده راه به جایی ندارند.

 

برف سنگین روز گذشته موجب ایجاد وضعیت بحرانی در استان گیلان به ویژه شرق استان شده است به نحوی که بیش از ۳۰ ساعت از قطع برق سپری می‌شود، به دنبال قطع برق افت فشار آب، قطعی آب و قطعی تلفن نیز به وقوع پیوسته است. تلفن‌های همراه هم دیگر شارژ ندارند و خاموش شده‌اند.

 

فرحناز سعیدی ساکن شهر لاهیجان نیز با بیان اینکه آب و برق قطع است و جریان گاز ضعیف شده است، تصریح کرد: به دلیل افت فشار گاز انقدر خانه سرد است که فرزندم دندان‌هایش به هم می‌خورد مجبور شدم ساعتی او را به ماشین منتقل کنم ماشین را روشن کنم تا گرم شود اما بنزین هم نداریم و نمی‌توانیم بیش از حد ماشین را روشن بگذاریم.

 

وی خاطرنشان کرد: سوپرمارکتها و مغازه‌ها تعطیل شده‌اند ما مجبوریم برفها را بر روی بخاری گرم کنیم و از آن برای غذا و دیگر موارد استفاده کنیم.

 

فاطمه آشوری ساکن آستانه اشرفیه به خبرنگار ایسنا گفت: روز گذشته ساعت‌ها آب و برق نداشتیم و مشکلات بسیار زیادی برای‌مان ایجاد شد.

 

وی افزود: خوشبختانه برق شهر آستانه اشرفیه از شب گذشته وصل شده اما روستاهای آستانه ارتباطشان با شهر کاملا قطع شده و آب و برق ندارند.

 

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی وضعیت استان گیلان را بحرانی عنوان و تاکید کرد: جا دارد وزرای کشور و نیرو شخصا در استان حضور یافته و مشکلات را مدیریت کنند.

 

مهرداد لاهوتی که هم‌اکنون در منطقه حضور دارد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا قطع برق را اساسی‌ترین مشکل شرق گیلان عنوان و اظهار کرد: مدیران کل برق استان توانایی رفع این مشکل را ندارند لذا می‌طلبد وزیر نیرو شخصا در استان حاضر شده و نسبت به رفع قطعی برق اقدام کند.

 

وی با تاکید بر اینکه از دو هفته قبل بارش چنین برفی پیش‌بینی شده بود، تصریح کرد: متاسفانه مجموعه مدیریت بحران استان در این خصوص بسیار ضعیف عمل کرده البته از اقدامات انجام شده تقدیر و تشکر می‌کنم اما باید تمهیدات بهتر و بیشتری برای مقابله با این بارش از قبل پیش‌بینی شده، اندیشیده می‌شد.

 

لاهوتی با تاکید بر اینکه وضعیت استان و شرق گیلان اصلا مناسب نیست، خاطرنشان کرد: دکل‌های آسیب‌دیده برق هنوز تعمیر نشده و این در حال است که زندگی مردم به برق وابسته است.

 

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: علیرغم قطع شدن بارش برف هنوز آب ۳۶ روستا قطع است.

 

محب علی رنج ور در گفت وگو با ایسنا گفت: تا بامداد امروز آب ۵۰روستا قطع بود که خوشبختانه آب شرب ۱۴روستا وصل شد، اما همچنان آب ۳۶روستای گیلان قطع است.

 

وی افزود: اغلب قطعی آب روستایی در شرق گیلان رخ داده است و همه تلاش ما این است که مجدا خانوارها را وارد مدار آبرسانی کنیم.

 

رنج ور خاطرنشان کرد: از جمله شهرستان هایی که روستاهای آن با بی آبی مواجه بودند، شهرستان های رودسر، املش، لنگرود و لاهیجان بودند.

 

وی تصریح کرد: دلیل اصلی قطعی آب روستایی در بسیاری از روستاها قطعی برق است و به محض برقراری برق این روستاها، آب شرب نیز وصل خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: ۶۰۰ پمپاژ آب در روستاهای گیلان فعال هستند و در برقراری و آبرسانی به روستاییان کار می کنند.

 

وی اظهار کرد: به دلیل بارش برف سنگین تاسیسات آب روستایی خسارتی ندیده است و قطعی فعلی آب روستایی به دلیل آسیب هایی است که به خطوط برق وارد و منجر به قطعی برق شده است.