دلار تا چه زمانی ریزش خواهد داشت؟

دلار تا چه زمانی ریزش خواهد داشت؟

به گزارش رشت۲۰ به نقل از خبرفوری؛ آیا کاهش قیمت دلار و ارزاق به انتخابات آمریکا وابسته است؟ بیایید فرض کنیم که پاسخ مثبت است و در این شرایط و بازه زمانی کوتاه هیچ عاملی غیر از پیش‌تازی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث کاهش نرخ‌ها نشده است.

اکنون پرسش این است: این سقوط تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟ قاعدتا با فرض وابستگی تام و تمام این کاهش قیمت‌ها به عوامل خارجی باید مسیر پیش روی آمریکا را بررسی کنیم تا به پاسخ برسیم.

آینده آمریکا در این دو هفته تعیین می‌شود. این آینده در دو جهت می‌تواند پیش برود. یا بایدن رئیس جمهور می‌شود و به صورت مسالمت آمیز وارد کاخ سفید می‌شود و یا کار به دادگاه می‌کشد و پیروز را دیوان عالی ایالات متحده و یا دادگاه‌های ایالتی تعیین می‌نماید.

در حالت اول، باید گفت که بعید است کاهش قیمت‌ها ادامه پیدا کند. بازار ایران بر خلاف نظرسنجی‌ها و جهان، تا روز انتخابات هم گمان می‌کرد ترامپ پیروز است. به همین دلیل، با آبی شدن نقشه آمریکا و به خصوص پیروزی بایدن در ایالات مهم ویسکانسین و میشیگان دچار شوک شد و شروع به نزول کرد. با پیروزی قطعی بایدن شاید روند کاهش قیمت‌ها تا مدت کوتاهی ادامه پیدا کند اما در این کاهش، شتاب نمی‌گیرد. چرا که تا امروز همه حدس می‌زدند که بایدن رئیس جمهور شود. ضمن اینکه چالش‌ها و برخوردهای بایدن با مسائل خارجی شاید خلاف انتظارات داخلی باشد و به نحوی امید برخی را ناامید  کند.

اما بیایید به حالت دوم نگاهی داشته باشیم. در حالت دوم (که طبق شواهد، وقوعش محتمل‌تر از دو گزینه دیگر است)، آمریکا وارد یک چالش حقوقی چند هفته ای می‌شود. مشخص است در این مدت درگیری‌ها  در داخل ایالات متحده زیاد می‌شود و از همین حالا باید منتظر سقوط آزاد بورس آمریکا و قیمت جهانی طلا و نرخ بین المللی دلار باشیم. بالطبع، این امر بر اقتصاد ایران هم موثر خواهد بود و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود. فرق این کاهش نرخ‌ها با وضعیت کنونی این است که این روند کاهشی یا ثبات احتمالا در یک بازه زمانی حدودا ۱ ماه به وقوع می‌پیوندد.

آنچه واضح است این است که دولت در این دوره بهترین فرصت را برای کنترل بازار در اختیار دارد و می‌تواند به راحتی این افسارِ رهاشده را به دست بگیرد. این اتفاقی است که دقیقا در زمان بحران‌های شبیه آن به وقوع پیوسته است. بحران مالی سال ۲۰۰۸ آمریکا باعث آرامش سیاسی و اقتصادی در کشورهایی شد که در آن زمان زیر فشار آمریکا بودند. این امر مختص دهه های اخیر نیست. حتی ترور جان اف کندی در اوج جنگ سرد باعث کاهش فشار بر دول اروپای شرقی و بهبود نسبی اقتصادشان شد.

البته همان تاثیرات نیز کوتاه مدت بود و بلافاصله وضعیت به حالت اولیه خود بازگشت. نباید فراموش کرد که بحران انتخاباتی آمریکا نیز بعید است بیشتر از یک ماه طول بکشد و دولت بهتر است از این فرصت استفاده کرده و با اقدامات اساسی مانع بازگشت قیمت‌ها بعد از پایان بحران شود.