دلیل افزایش قیمت خودرو چیست؟ رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با تاکید بر اینکه نوسان قیمت و وضعیت خودرو داخلی مربوط به دولت است، گفت: قیمت خودرو داخلی به نرخ دلار وابسته نیست، در واقع عدم تزریق آن در بازار عامل گرانی است.

دلیل افزایش قیمت خودرو چیست؟

به گزارش رشت۲۰؛ حمیدرضا قندی در خصوص وضعیت بازار خودرو، اظهار کرد: دلیل اصلی گرانی خودرو احتکار آن در پارکینگ، تحویل ندادن خودرو‌ها به مشتریان توسط ایران خودرو و سایپا و عدم تعادل بین عرضه و تقاضای خودرو در بازار است. سه ماه پیش اتحادیه نمایشگاه‌داران از نمایندگی‌های خودرو تقاضای دریافت خودرو کرد، اما هنوز بعد از گذشت چهار ماه، هیچ خودرویی دریافت نکرده است.

اختلاف قیمت خودرو صفر در بازار ۲ تا سه میلیون تومان است

 

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با انتقاد بر اینکه سایت‌ها و افراد سودجو خارج از صنف اتومبیل، پول‌های سرریز را به خودرو تبدیل و احتکار کردند، گفت: در حال حاضر قیمت خودرو‌ها را نمی‌توان اعلام کرد، اما نرخ دلار را می‌توان روزانه اظهار کرد. اختلاف قیمت خودرو صفر در بازار ۲ تا سه میلیون تومان است. اما اختلاف قیمت خودرو تولید داخل در مدت یک هفته همانند ۲۰۶ تیپ ۲ و ساندرا، ۱۰ میلیون تومان رشد داشته است.

 

چرا ماشین گران شده است؟

 

قندی با بیان اینکه در حال حاضر زمانی که مالک برای امضا قولنامه خودرو مراجعه می‌کند، با دیدن سایت و آگاهی از نرخ جدید، از معامله منصرف می‌شود، گفت: نمایندگان ایران خودرو، اتومبیل مشتری را به صورت دلالی می‌فروشند و مانع ورود آن به بازار و نمایشگاه‌ها می‌شوند.

 

نمایشگاه داران اتومبیل از ابتدای سال جاری دچار رکود و ورشکستگی شده‌اند

 

وی با انتقاد بر اینکه تعزیرات و بازرسان اصناف نمی‌توانند نظارت کنند و در واقع این کالا در دست تعدادی افراد سودجو قرار دارد، افزود: در حال حاضر نمایشگاه داران اتومبیل از ابتدای سال جاری دچار رکود و ورشکستگی شده‌اند و به علت نبود خودرو برای فروش، نمایشگاه‌های خود را تعطیل کردند. بخش دولتی نیز در این شرایط حاضر نیست توضیح دهد و بگوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در واقع در چنین شرایطی همه در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.

 

قیمت خودرو داخلی به نرخ دلار وابسته نیست

وی با تاکید بر اینکه قیمت خودرو داخلی به نرخ دلار وابسته نیست، در واقع عدم تزریق آن در بازار عامل گرانی است، اظهار کرد: در گذشته ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اتومبیل تولید می‌شد، اما اکنون در کل کشور، روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ خودرو تولید می‌شود.

 

قندی با بیان اینکه خودروسازان علت کمبود تولید خودرو را نبود قطعه و افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی همراه با نوسان قیمت دلار می‌دانند، ادامه داد: اتحادیه نمایشگاه داران، دخالتی در تغییرات قیمت خودرو ندارد و تنها وظیفه خرید و فروش خودرو‌های موجود در نمایشگاه و خودرو‌های ثبت نام شده را به صورت سندی بر عهده دارند.

 

به طور مثال گروه تولیدی بهمن، ۵۰۰ خودرو مزدا را برای ۲ تا سه ماه دیگر ثبت نام کرد، اما افرادی سودجو تعداد خودرو موجود در پارکینگ‌ها را به صورت نقدی، به فروش رساندند.

 

تا زمانی که اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان است، دلالی و سودجویی ادامه خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز با وجود آشکار شدن تخلفات افراد سودجو، برای جلوگیری از تخلفات اقدامی صورت نگرفته است. افراد سودجو قیمت خودرو را به قیمت روز بازار شناور می‌کنند، بنابراین در چنین شرایطی مشتریان مجبور به خرید نقدی و مستقیم خودرو از کارخانه و شرکت‌ها می‌شوند. تا زمانی که اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان است، دلالی و سودجویی ادامه خواهد داشت.

 

واردات خودرو‌های خارجی متوقف شده است

وی با بیان اینکه در گذشته تولید خودرو زیاد و عرضه و تقاضا متناسب بود، اما اکنون تقاضا بیش از تولید است، افزود: واردات خودرو‌های خارجی نیز به علت نوسان نرخ ارز، متوقف شده است، هم‌چنین تقاضای ماشین‌های کار کرده نیز افزایش یافته و قیمت آن نیز نسبت به نرخ خودرو‌های صفر رشد داشته است.

 

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با اشاره به اینکه نوسان قیمت و وضعیت خودرو داخلی مربوط به دولت است، تاکید کرد: خودروسازان با عدم تحویل اتومبیل و اختلاف قیمت ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی، دوباره خواهان افزایش بیشتر قیمت خودرو هستند. در چنین شرایطی، تمام منافع آن به جیب خودروسازان و دلالان می‌رود.

 

هیچ یک از نمایشگاه داران، خودرو‌ها را احتکار نکردند

وی با بیان اینکه نمایشگاه داران و مشتریان پول‌های سرریز را باخته اند، افزود:هیچ یک از نمایشگاه داران، خودرو‌ها را احتکار نکردند و اتومبیل‌های موجود در نمایشگاه‌ها ضمانت مشتری است که با تغییر روزانه قیمت‌ها توسط فروشندگان، در حال حاضر نرخ خودرو‌ها نامشخص است. در چنین شرایطی، مردم راضی می‌شوند و افزایش قیمت را می‌پذیرند، اما باید توجه داشت که در صورت کاهش تقاضا، قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.