دلیل شتابزدگی در اعلام موفقیت واکسن‌های داخلی کرونا چیست؟

دلیل شتابزدگی در اعلام موفقیت واکسن‌های داخلی کرونا چیست؟

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از فرارو، مینو محرز درباره واکسن روسی کرونا چیزی می‌گوید و سخنگوی سازمان غذا و دارو چیزی دیگر. در این میان دیگران هم بدون این‌که مراجع علمی واکسن داخلی آن‌ها را تایید کرده باشد، خودشان واکسن خودشان را تایید و اعلام می‌کنند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دلیل شتابزدگی در اعلام موفقیت واکسن‌های داخلی کرونا چیست؟


ظاهرا مسابقه‌ای داخلی برای تولید واکسن کرونا آغاز شده‌ است. در حالی که هنوز واکسن‌های داخلی مراحل آزمایشی را پشت سر می‌گذارد برخی عجله دارند تا هر چه زودتر موفقیت در این زمینه را به نام خودشان ثبت کنند.

به کیانوش جهان‌پور پیشنهاد می‌کنم، ایشان پیشه «سخنگویی» را کنار بگذارند و سخن‌نگویی پیشه‌کنند!

«مینو محرز» گفته‌است که من واکسن روسی کرونا را نمی‌زنم، چون اطلاعاتی درباره کم و کیف این واکسن منتشر نشده. سازمان غذا و داروی ایران نیز مرجع تایید این واکسن نیست بلکه «سازمان غذا و داروی ایران زمانی می‌تواند دارو و واکسنی را تایید کند که پیش از آن دارو یا واکسن، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته باشد.»

مینو محرز البته عضو ستاد ملی کروناست و مسئولیت آزمایش‌های بالینی ویروس‌ها هم ظاهرا با ایشان است.

آقای کیانوش جهان‌پور، که اینک سخنگوی سازمان غذا و دارو است، امروز واکنش تندی به نظر مینو محرز نشان داده و گفته است: «ایشان (خانم محرز) شأنی برای ارزیابی واکسن روسی ندارد»!

آیا این ادبیات برای یک سخنگو پسندید (اقناعی، محترمانه، همه‌جانبه‌نگر) است؟ با این برخورد فقط این شائبه تقویت می‌شود که ظاهرا حتی متخصصان هم اجازه ندارد از کم و کیف واکسن روسی سوال بپرسند. واکسنی که هنوز گزارش‌های شفافی از چگونگی و نتایج تست و کاربرد آن ارائه نشده‌است. آیا در این باره نباید سئوال پرسید؟

جهان‌پور در گزارشی که روزنامه «جهان صنعت» منتشر کرده با تاکید بر این که «مرجع تایید واکسن، سازمان غذا و دارو است» گفته‌است: «اگر ایشان (مینو محرز) مطالعه‌ای در این زمینه دارند، می‌توانند به سازمان غذا و دارو جهت بررسی ارائه دهند. در غیر این صورت، «اظهارنظر سلیقه‌ای»، وجهه علمی و فنی نخواهد داشت.»

پرده دوم
یقینا همه از تولید واکسن کرونا، آن هم به دست متخصصان داخلی خوشحال خواهند شد.

مروز در خبر خبرگزاری فارس آمده‌است که «جلیلی»، که گفته شده مسئول گروه آزمایش‌های واکسن کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام است، امروز بسیار با عجله اعلام کرده‌است که: آزمایش‌های ما نشان داده که واکسن ایرانی که ما تولید کردیم توانسته است حتی به طور کامل با ویروس کرونای انگلیسی مقابله کند.

بر اساس خبر خبرگزاری فارس در مینو محرز در واکنش به این خبر گفته‌است: «این خبر خستگی را از تن ما درآورد»!

در واقع، به طور ضمنی نقل قول محرز به عنوان تایید موفقیت این واکسن ذکر شده‌است!

۱. جناب جلیلی شما چگونه واکنسی که هنوز حتی مرحله تست بالینی را انجام نداده است تایید می‌کنید؟
۲. آیا شما صلاحیت این کار را دارید؟ شما صلاحیت تایید این واکسن را بدون رعایت پروتکل‌های لازم دارید؟ شما صلاحیت رسانه‌ای کردن و اعلام چنین موضوعی را دارید؟
۳. وزارت بهداشت و آقای جهان‌پور بهتر نیست درباره این تایید‌های عجولانه و بیشتر احساسی واکنش نشان بدهند؟
۴. ظاهرا مسابقه تولید واکسن در کشور راه‌افتاده! و همه خودشان واکسن‌خودشان را تایید و به طور رسمی اعلام می‌کنند!

گویا همه می‌خواهند زودتر چنین دستاوردی را به اسم خودشان بزنند! پس وزارت بهداشت، مراجع علمی داخلی و خارجی، و ستاد ملی کرونا کجای این ماجراست؟

در چند ماه اخیر رییس ستاد اجرایی فرمان امام بار‌ها درباره مراحل و چگونگی تولید واکسن سخن گفته‌اند. آیا چنین اطلاع‌رسانی‌ها و اعلام‌هایی نباید توسط مراجع علمی مرتبط انجام شود؟ ما وزارت بهداشت و مراجع رسمی مرتبط در این‌باره نداریم؟

۵. چرا وقتی هنوز مراحل تست و آزمایش هنوز انجام نشده، چنین عجولانه عمل می‌شود؟ تجربه کرونایاب مستعان برای درس آموزی کافی نبود؟