رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف: ۷۰ محفل قرآنی در حاشیه مسابقات سراسری قرآن کریم در گیلان برپا می‌شود سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف: ۷۰ محفل قرآنی در حاشیه مسابقات سراسری قرآن کریم در گیلان برپا می‌شود

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: تا پایان سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ۷۰ محفل قرآنی با حضور چهره‌های شاخص قرآنی و نام آورترین قاریان کشور در شهرستان های گیلان برگزار می‌شود.
139507281233553628981064 - رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف: ۷۰ محفل قرآنی در حاشیه مسابقات سراسری قرآن کریم در گیلان برپا می‌شود

به گزارش خبر فوری رشت ،، حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه سی و نهمین دوره مسابقات سراسر قرآن کریم در سه روز گذشته در گیلان در حال برگزاری است، اظهار داشت: رقابت‌های چند رشته از سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در دو روز گذشته در گیلان به پایان رسیده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تاکید بر اینکه تلاش‌ها و اهتمام ویژه‌ای در مورد برگزاری مسابقات مذکور انجام شده است، تصریح کرد: مسابقات تاکنون طبق برنامه‌ریزی‌های مدون پیش رفته است.

حسینی خاطرنشان کرد: در این دوره از مسابقات شاهد تحولات ویژه‌ای بوده‌ایم و مسابقات به‌صورت شایسته از سوی رسانه‌های صوتی، تصویری و مجازی اطلاع رسانی شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه در سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در گیلان تمامی رشته‌های مربوط به قرآن کریم در یک المپیاد قرآن و حدیث تجمیع شده است تصریح کرد: تصمیم برگزاری اینچنینی مسابقات از سوی کارشناسان اوقاف و امور خیریه سراسر کشور گرفته شد.

حسینی با بیان اینکه تجمیع رشته‌ها و تفکیک مسابقات خواهران و برادران و برگزاری آن در دو مقطع از تصمیمات ویژه این دوره مسابقات بود، افزود: تصمیمات مذکور از لحاظ کمی و کیفی سطح مسابقات و انعکاس شایسته این رویداد بزرگ موثر واقع شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به تحولات روند اجرایی سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم خاطرنشان کرد: امسال مسابقات مذکور با سطح کیفی و کمی گسترده‌تری در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه مسابقات رشته‌های حفظ، ترتیل و قرائت در مسابقات مذکور در فرآیندی نو سطح‌بندی شده‌اند، خاطرنشان کرد: در این دوره از مسابقات، منتخبان به جای نفرات اول تا پنجم در دو سطح ممتاز و عالی تعیین سطح می‌شوند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور شیوه مذکور را طرح آزمایشی در مسابقات سال گذشته عنوان کرد و افزود: این طرح با ارزیابی‌های کارشناسی شده به‌صورت کامل تر در مسابقات گیلان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم طرح مذکور در ۵ رشته ۱۰ جزء، ۲۰ جزء، حفظ کل، قرائت و ترتیل اجرا می‌شود، تصریح کرد: رشته دعاخوانی دو سال است که به مسابقات سراسری قرآن کریم اضافه شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به جذابیت و اثرگذاری رشته مذکور و با تاکید بر اینکه رشته دعاخوانی به‌طور حتم در آینده یکی از رشته‌های پرمخاطب در کشور می‌شود، افزود: رشته دعاخوانی در حال تعالی و تکامل است.

حسینی تصریح کرد: در اختتامیه نخستین دوره مسابقات در دو شب گذشته از آلبوم نوزدهمین دوره مسابقات سراسری همسرایی و همخوانی رونمایی شد که یک رویداد مهم قرآنی محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کتاب “فصل نو” در سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم رونمایی شده است، افزود: کتاب مذکور متشکل از آثاری فاخر و ممتاز است که می‌تواند مورد استفاده همسرایان و همخوانان نخبه قرآنی قرار گیرد.

وی سطح مسابقات امسال را از نظری سمعی و بصری متمایز اعلام کرد و با بیان اینکه در این دوره از مسابقات شاهد جلوه‌ها و هنرهای ویژه‌ای هستیم، بیان کرد: سی و نهمین دوره برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم مقدمه‌ای برای آغاز مسابقات بین المللی است.

رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به مسابقات رشته معارف تصریح کرد: مسابقات معارف از ویژه‌ترین رشته‌های مسابقات مذکور است که با استقبال و انعکاس خوبی رو‌به‌رو شده است.

حسینی حضور چهره‌های شاخص قرآنی در سی و نهمین دوره از مسابقات سراسری قرآن کریم را گسترده عنوان کرد و افزود: برنامه‌های جانبی مسابقات در گیلان بسیار متنوع است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به اینکه حضور گسترده نخبگان قرآنی در یک استان به این شیوه کم نظیر است، تصریح کرد: ۴۰ داور در بخش خواهران و ۴۰ داور در بخش برادران به قضاوت این دوره از مسابقات می‌پردازند.

وی با بیان اینکه ۲۰ نفر از چهره‌های شاخص قرآنی در محافل و کارگاه‌های آموزشی سراسر شهرستان در این ایام به فعالیت می‌پردازند، افزود: بالغ بر ۶۰ محفل قرآنی با حضور قاریان استانی در دهه اول محرم برای استقبال از مسابقات مذکور در گیلان برپا شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان کرد: تا پایان سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ۷۰ محفل قرآنی با حضور چهره‌های شاخص قرآنی و نام آورترین قاریان کشور در شهرستان های گیلان برگزار می‌شود.

وی  با اشاره به برگزاری ۵۰ کارگاه آموزشی از سوی اساتید برجسته قرآنی در گیلان افزود: گیلان از استان‌های پرآوازه در رشته‌های هنر، علوم معارف و قرآن است که با میزبانی مسابقات مذکور ظرفیت‌های قرآنی و دینی استان به شیوه شایسته‌ای مطرح شده است.