راز لباس‌های ایوانکا | چرا دختر ترامپ فقط سفید می‌پوشد؟

راز لباس‌های ایوانکا | چرا دختر ترامپ فقط سفید می‌پوشد؟

به گزارش رشت ۲۰ و به نقل از همشهری آنلاین ، ماجرا از حدود دو ماه پیش شروع شد که دوربین‌ها دختر رئیس جمهوری آمریکا را با یک کیف سفید ۱۵۰۰ دلاری مکس‌مارا شکار کردند. اندکی بعد ایوانکا با یک پیراهن سفید در حال کمک کردن به مردم و رساندن بسته‌های غذایی به مردم محروم دیده شد. سپس خانم ترامپ و مشاور ارشد رئیس جمهوری ایالات متحده با لباسی سفید و یک قوطی کنسرو لوبیا محصول شرکت گویا عکس انداخت.

لباس‌هاي سفيد ايوانكا ترامپ

اگر کسی گمان می‌کند ایوانکا در تمام این رویدادها و مناسبت‌ها به شکل اتفاقی لباس سفید پوشیده، باید گفت که او از ابتدای ماه ژوئن در همه برنامه‌های عمومی خود جز با لباس سفید حاضر نشده است؛ درست از زمانی که شرایط قرنطینه کرونا اندکی بهبود یافت و خانواده ترامپ با خیال آسوده به مسئولیت‌های سیاسی خود بازگشتند. لباس سفید نشانه امتیازی است که مردم می‌توانند با آن شبیه ایوانکا از نردبان قدرت بالا بروند؛ بدون شایستگی، بدون آلوده شدن یا حتی گرفتن ویروس.

برای نمونه نگاه کنید به لباسی که او برای حضور در یک دیدار تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده از سوی کاخ سفید پوشید؛ برنامه‌ای با هدف ترغیب بیکاران یا کسانی که از کار خود رضایت ندارند برای یافتن یک راهکار تازه. وقتی هم که این پویش با واکنش‌های منفی گسترده مواجه شد، او سراغ یک دست لباس سراسر سفید برند امیلیا ویکستید رفت که با یک کیف دستی شنل هماهنگ شده بود و البته یک ماسک سفید هم زد.

در عکس‌هایی هم که از ایوانکا در دو سفر داخلی با هواپیمای رئیس جمهوری آمریکا منتشر شد، او همچنان لباس سفید به تن داشت. نکته جالب در این میان، پیام‌هایی است که ایوانکا با هر لباس به مخاطبان خود و مردم آمریکا می‌رساند. وقتی هنگام غذا دادن به محرومان لباس آزاد می‌پوشد، این یعنی «من با شما هستم» و وقتی برای تبلیغ مواد غذایی گویا لباس تنگ و چسبان دارد، یعنی «من با شما نیستم و آنقدر قدرت دارم که می‌توانم از داخل کاخ سفید کار تبلیغاتی انجام بدهم.»

اگر کمی به عقب برگردیم، می‌توانیم درباره آن برنامه عکس انداختن رئیس جمهوری آمریکا با کتاب مقدس را هم مرور کنیم. ایوانکا ترامپ آن روز یک کیف سفید بزرگ همراه خود داشت و آرام و مطمئن از راهی می‌گذشت که پیش‌تر نیروهای امنیتی آن را پاکسازی کرده بودند. آیا او در آن کیف کتاب مقدس را به پدرش رساند تا جلوی دوربین‌ها سردست بگیرد یا اصلا کیف سفید را از قبل همراه خودش داشت و همه چیز کاملا اتفاقی بود؟

این همان کیف سفید بزرگ است که گفته می‌شود ایوانکا کتاب مقدس را در آن به پدرش رساند

آیا ایوانکا می‌دانست کت قرمزرنگ که نانسی پلوسی در دیدار دو سال پیش در کاخ سفید به تن داشت از برند مکس‌مارا بود؟ آن کت پس از آن دیدار چنان محبوب شد که مدیران مکس‌مارا تصمیم گرفتند پس از حدود ۱۰ فصل کت را دوباره روانه بازار کنند. شاید هم ایوانکا می‌خواست با دست گرفتن کیف سفید مکس‌مارا صرفا توجه همه را از گلوله‌های پلاستیکی پرت کند راه او و پدرش را به سوی کلیسای نزدیک کاخ سفید هموار کرده بودند؟

اساسا استفاده از لباس‌های سفید در دوران ریاست جمهوری ترامپ در هر دو جناح دموکرات و جمهوریخواه افزایش یافته است. همه مردم لباس سفید هیلاری کیلنتن را به یاد دارند که زمانی قرار بود رئیس جمهوری آمریکا شود و نانسی پلوسی هم در یکی از انبوه جلسه‌های موعظه‌اش برای ترامپ لباس سفید به تن داشت. رنگ سفید معمولا یک نشانه آشکار و قوی دیپلماتیک هم در خود دارد؛ به ویژه اگر شما زن باشید.

در سخنرانی وضعیت آمریکا در سال ۲۰۱۹ نمایندگان زن کنگره برای نشان دادن همبستگی خود و مخالفت با سیاست‌ها و رفتارهای ترامپ لباس سفید پوشیده بودند. در شرایط شیوع کرونا اما برای لباس سفید می‌توان یک کارکرد و معنای دیگر هم تراشید. ایوانکا ترامپ سفید می‌پوشد برای اینکه بگوید «من پاکم». در زمانه‌ای که همه بر اشتباه بودن سیاست‌های ترامپ در مهار کرونا اذعان دارند، ایوانکا با استفاده هوشمندانه از یک قدرت نرم راه خود را از دولت و پدرش جدا کرده است.

در زمانه‌ای که تصویر بلندتر از واژه سخن می‌گوید، ایوانکا ترامپ برای نشان دادن خود کمتر از سیاست‌هایش سخن به زبان می‌آورد و بیشتر از ابزارهای سیاستمدارانه بهره می‌برد. از این رو، برخی او را ایوانکای میهن‌پرست، ایوانکای جسور و ایوانکای نمادین می‌شناسند. این یعنی ایوانکا دست‌کم بهتر از پدرش راه بهره بردن از نمادها را می‌داند.