راه‌اندازی سومین موزه مشروطه کشور در رشت معاون میراث‌فرهنگی خبر داد:

راه‌اندازی سومین موزه مشروطه کشور در رشت

به گزارش رشت۲۰، محمدحسن طالبیان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «مشروطه در قاب نیاوران» با اشاره به خانه مشروطه تبریز و راه‌اندازی موزه مشروطه در قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان استان چهارمحال و بختیاری در سال گذشته، گفت: در حال حاضر با توجه به موزه‌های مشروطه یادشده قرار است موزه‌ای نیز در شهر رشت راه‌اندازی شود که با این رویداد سه موزه کشور به تاریخ مشروطیت که بخش مهمی از تاریخ معاصر کشورمان را تشکیل می‌دهد اختصاص می‌یابد.

طالبیان به مأموریت موزه‌ها و چهار وظیفه اصلی آن‌ها اشاره کرد و ادامه داد: موزه‌ها چهار وظیفه اصلی گردآوری و پژوهش، نگهداری و حفاظت، معرفی و آموزش میراث بشری را در راستای تبیین سیر تحول و تطور آن را بر عهده دارد.

 

وی ادامه داد: از این منظر امروزه موزه‌ها رسالت بزرگی بر دوش دارند که با ریشه‌یابی در وقایع تاریخی زمینه را برای پژوهش، آموزش و حضور پژوهشگران و علاقه‌مندان فراهم می‌کند.

 

نمایشگاه «مشروطه در قاب نیاوران» با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، عکاسخانه شهر، باغ‌موزه قصر، دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و کمیته ملی ایکوم ایران برگزار شده که شامل مجموعه عکس‌هایی با محوریت انقلاب مشروطه است که به بازخوانی این رویداد تاریخی می‌پردازد