راه اندازی دانشکده توانبخشی در گیلان/سبک زندگی سالم به دوران پیری موکول نشود

راه اندازی دانشکده توانبخشی در گیلان/سبک زندگی سالم به دوران پیری موکول نشود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه تغذیه و تحرک، توانبخشی در دوران پیری را افزایش خواهد داد گفت: سبک زندگی سالم به دوران پیری موکول نشود.

IMG12162744 - راه اندازی دانشکده توانبخشی در گیلان/سبک زندگی سالم به دوران پیری موکول نشود

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از شبستان از رشت، شاهرخ یوسف زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز (۲۰آبان ) در نخستین همایش ملی  سالمندان حکیم زاده که در سالن همایش دانشکده علوم پزشکی برگزار شد اظهار کرد: توانبخشی سالمندان از اهداف مهم دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

وی با بیان اینکه سند راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تدوین شده است گفت: با اجرای این سند سالمندان نیز در برنامه های نوین مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت.

یوسف زاده  اذعان کرد: همه ما در طول زندگی در اندیشه ارتقاء  ذخیره اقتصادی در دوران سالخوردگی هستیم در صورتی که به مقوله مهم سلامت بی توجه هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  تصریح کرد: توجه به تغذیه، ورزش و تحرک  از مهمترین مقوله ها و اندوخته های جوانی  برای دوران کهنسالی است.

وی با تاکید بر اینکه سبک زندگی سالم را نباید به دوران سالمندی موکول کرد خاطر نشان کرد: تحرک و رژیم غذایی مناسب و کنترل فشار خون و ….. از جمله مواردی است که در دوران جوانی باید بدان توجه ویژه شود.

یوسف زاده افزود: بعد از انقلاب اسلامی با افزایش  روند بهداشت و درمان در کشور سن امید به زندگی بیش از ۲۰ سال افزایش  یافته  است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان کرد: با افزایش امید به زندگی در مقابل  فرصت و تبعات بیماری های غیر واگیر در کشور روند رو به رشدی را داشته است.

وی ادامه داد: سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی،  دیابت، فشار خون بالا وتروما … از جمله بیماری های است که مرگ و میر بیش از ۷۳ درصد را در کشور به خود اختصاص داده است.

یوسف زاده اذعان کرد: بیماری های غیر واگیر یک مقوله مفقود مانده در جامعه و وزارت بهداشت بود که  در اسفند سال گذشته سند بیماریهای غیر واگیر در کشور با پیگیری های انجام شده ابلاغ شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: عوامل خطر سلامت تهدید بزرگی برای دوران سالمندی است.

وی تصریح کرد : گیلان ظرفیت ها و پتانسیل های بالای در جهت توانبخشی  جسمی و روحی و… سالمندان دارد که متاسفانه تا کنون موفق و پیشرفت نکرده است.

یوسف زاده  از راه اندازی دانشکده  توانبخشی در گیلان خبرداد گفت: راه اندازی دانشکده توانبخشی  از اهداف و برنامه های  راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.