رایزنی سازمان جهانی بهداشت با واشنگتن؛ آمریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد؟

رایزنی سازمان جهانی بهداشت با واشنگتن؛ آمریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد؟

به گزارش رشت۲۰ ،در حالی که شب گذشته آمریکا تحریم‌هایی جدیدی را علیه ایران اعلام کرد، اکنون «تدروس آدهانوم گبریسوس»، مدیر سازمان جهانی بهداشت، در گفتگو با شبکه «المیادین» لبنان از موافقت واشنگتن با تعلیق بخشی از تحریم‌های بانکی ایران خبر داده است.

گبریسوس درباره کمک سازمان جهانی بهداشت برای کاستن از پیامد‌های «محاصره آمریکا علیه ایران» در سایه انتشار کرونا گفت: «تماسی با وزیر خارجه آمریکا داشته‌ام و در این تماس بر ضرورت حمایت از ایران در مقابله با بیماری کرونا تمرکز داشتیم.»

 

او ادامه داد: «آمریکا با تعلیق برخی تحریم‌ها علیه ایران به ویژه تحریم‌های مربوط به تسهیل اقدامات بانکی در موارد فوق‌العاده موافقت کرده است.»

 

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) با اعلام اینکه آمار قربانیان کرونا در ایران بسیار بالا است گفته بود: «با رئیس سازمان جهانی بهداشت درباره ایران صحبت کردم. اینکه چطور آمریکا می‌تواند به آن‌ها کمک کند.»

 

او گفته بود که آمریکا متعهد شده است هرگونه همکاری که از دستش بر می‌آید ارائه دهد.

 

صحبت از تعلیق تحریم‌های آمریکا در حالی مطرح شده اند که دیروز، چهارشنبه ۲۸ اسفند، وزارت خارجه آمریکا پنج ایرانی را به نام‌های عارف بالی لاشک، سید محمد مهدی هادوی، کامران دانشجو، مهدی تهرانچی، و علی مهدی‌پور عمرانی به اتهام مشارکت در برنامه موسوم به «طرح آماد» تحریم کرد.

 

برخی از منابع غربی مدعی هستند ایران در پروژه‌ای به نام «آماد» برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کرده است. در گزارش سال ۲۰۱۵ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا شده که این نهاد از سال ۲۰۰۵ از جزئیات این پروژه مطلع بوده است. به گفتهٔ اولی هاینونن، سربازرس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قسمت‌های اصلی و عمدهٔ پروژه از سال ۲۰۰۳ متوقف شده و مدرکی دال بر ادامهٔ فعالیت‌های پژوهشی از سال ۲۰۰۹ به بعد به دست نیامده است.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در آوریل سال ۲۰۱۸ و در جریان رونمایی از آنچه دستیابی به نیم تُن اطلاعات طبقه بندی شده هسته‌ای ایران می‌خواند هم مدعی شد که ایران پروژه آماد را بعد از برجام هم ادامه داده است.

 

مایک پومپئو روز سه شنبه در یک نشست خبری گفته بود: «امروز ۹ نهاد مستقر در آفریقای جنوبی، چین، و هنگ‌کنگ به همراه سه شخص حقیقی از ایران به دلیل تلاش برای خرید و فروش و یا تسهیل تجارت محصولات پتروشیمی ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، از سوی آمریکا تحریم شدند.»

 

پومپئو افزود: «این تحریم‌ها همچنین سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح و رئیس آن را، به خاطر استفاده آن‌ها از منابع در اختیارشان برای سرمایه‌گذاری در نهاد‌های تحریم‌شده، در بر می‌گیرد.»

 

تداوم و تشدید تحریم‌های آمریکا همزمان با شیوع ویروس کرونا، انتقادات فراوانی را داخل این کشور برانگیخته است. برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت و یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات، خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران برای مقابله با ویروس کرونا شد.

 

سندرز با انتشار توئیتی نوشت که ایران با تلفات فاجعه‌باری از شیوع ویروس کرونا روبرو است.

 

وی تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا نباید به این فاجعه انسانی دامن بزند.

 

سندرز که همراه با توئیتش خبری از سی ان ان درباره ۱۴۷ مورد فوتی جدید در ایران را نیز به اشتراک گذاشته بود، افزود: «اگر کشور دلسوزی هستیم باید هر تحریمی را که به توان ایران برای مقابله با این بحران آسیب می‌زند از جمله تحریم‌های مالی را لغو کنیم.»