رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات زیر سایه ناهماهنگی دولتی‌ها/ ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی، ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات زیر سایه ناهماهنگی دولتی‌ها/ ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی، ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

به گزارش رشت۲۰ به نقل از فارس؛ وضعیت اقتصاد و تولید و معیشت مردم خوب نیست و بسیاری از کارشناسان دلیل رها شدن نظارت‌ها بر بازار را ناشی از ضعف در مدیریت می‌دانند تا تاثیر تحریم‌ها.

عدم توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی و نگاه به داخل و افزایش تولید در طول سال‌های گذشته و توجه بیش از اندازه به مذاکرات و شرطی کردن اقتصاد کشور کار را به وضعیت فعلی کشانده است.

2 - رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات زیر سایه ناهماهنگی دولتی‌ها/ ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی، ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

واردات بی رویه کالاهای غیرضروری و چوب حراج زدن به بخش عمده‌ای از طلای خزانه و ارزها به بهانه واردات کالاهای اساسی و انحراف بزرگ و تخلفات متعدد صورت گرفته در این بخش منجر به بروز مشکلاتی برای کشورمان شده و در زمینه دیپلماسی اقتصادی با همسایگان هم شاهد اقدامات اساسی نبودیم.

در همین راستا با سیدکاظم دلخوش نماینده صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره التهاب بازار و گرانی لحظه‌ای قیمت اجناس و کالاها، اظهار داشت: ما در شرایط سخت تحریم قرار داریم و حدود ۹۰ درصد از صادرات نفت‌مان به دلیل شرایط پیش آمده به مشکل خورده و عملا امکان صادرات نداریم.

** فقدان کارآمدی ‌فروش اموال، املاک دولت و خصوصی سازی‌

وی افزود:‌مشکل کشور و مسئولین نظام ما بعد از انقلاب اسلامی آن بود که اتکای بیش از اندازه‌ای به نفت داشته‌ایم. این در حالی است که مقام معظم رهبری در برنامه ۲۰ ساله اعلام کردند که باید هر ۵ سال ۵ درصد از سهم نفت در بودجه کاهش پیدا کند. اما متاسفانه این موضوع عملیاتی نشده است.

13990723000641 Test NewPhotoFree - رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات زیر سایه ناهماهنگی دولتی‌ها/ ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی، ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

نماینده صومعه‌سرا در مجلس گفت: در رقم میزان اعتبارات و منابع بودجه، نفت در رتبه اول قرار دارد و در رتبه دوم مالیات است و همچنین فروش املاک و اموال دولت در رتبه سوم قرار دارد که ما در هر سه بخش دچار چالش هستیم.

دلخوش در توضیح بیشتر گفت: ‌فروش اموال و املاک دولت و خصوصی سازی‌ که انجام شده نشان می‌دهد یا کارآمدی لازم نداشته و یا خیلی از شرکت‌های دولتی به دلیل بدهکاری زیاد به مشکل خورده و یا برخی از واگذاری‌ها هم دچار مشکلات اساسی شده و رای ابطال واگذاری را گرفته‌اند. ضمن اینکه در بخش درآمدهای مالیاتی هم به دلیل مشکلات مربوط به کرونا دچار مشکل شده‌ایم. این در حالی است که ما همچنان شاهد فرار مالیاتی هستیم.

** نتوانستیم بساط فرار مالیاتی را بر برچینیم

وی افزود: ما نتوانسته‌ایم درآمدهای مالیاتی‌مان را به صورت کامل محقق کرده و بساط فرار مالیاتی را برچینیم.

نماینده صومعه‌سرا در مجلس خاطرنشان کرد: ما روزگاری ۱۱۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشتیم که در شرایط فعلی حدود ۵ میلیارد دلار از نفت‌مان به فروش می‌رود.

دلخوش تصریح کرد: عدم توجه به منابع داخلی کشور و مدیریت‌های ناصحیح در امور مختلف توانسته مشکلاتی برای کشورمان ایجاد کند.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم چند ماهی است فعالیت خود را آغاز کرده و هنوز نتوانسته به صورت کامل جا بیفتد، گفت: تا مجلس روی ریل بیفتد مشکلاتی را داریم.

** ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

نماینده صومعه‌سرا در مجلس با بیان اینکه بعد از تغییر و تحولات صورت گرفته در راس قوه قضائیه با وجود آنکه آیت الله رئیسی کمی در کارهایش موفق بوده اما این موفقیت به صورت کامل و ۱۰۰ درصدی نبوده است و ضعف‌هایی در قوه قضائیه وجود دارد. ضمن اینکه بدهکاران بانکی که باید مطالبات خود را به سیستم پولی و بانکی کشور پرداخت می‌کردند این کار را نکرده و این بدهی همچنان وجود دارد.

13990723000642 Test NewPhotoFree - رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات زیر سایه ناهماهنگی دولتی‌ها/ ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی، ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

دلخوش گفت: ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی ۸۰ درصد منابع بانکی را در اختیار خود گرفته و استفاده کرده‌اند.

وی تصریح کرد:‌ما در شرایط فعلی دچار کمبود کالا برای سرمایه‌گذاری بیشتر هستیم ضمن اینکه مدیریت‌های جزیره‌ای توانسته به ما آسیب‌های زیادی بزند.

**هماهنگی بین گمرک و وزارت اقتصاد، صمت و بانک مرکزی وجود ندارد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: ما هم اکنون شاهد رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات هستیم در حالی که همه آنها مجوز واردات را داشتند. این در حالی است که در طول چند ماه اخیر هم مجوز واردات نسبت به رقم پیشین بیشتر شد وهم تعداد کانتینرهای ترخیص نشده در گمرک که به نظر می‌رسد هماهنگی لازم بین گمرک و وزارت اقتصاد و وزارت صمت و بانک مرکزی وجود ندارد.

دلخوش گفت: متاسفانه نتوانسته‌ایم از منابع داخلی کشورمان به خوبی استفاده کنیم؛ چقدر توانسته‌ایم از معادن در شرایط سخت تحریمی استفاده کنیم و چقدر توانسته‌ایم سرمایه‌گذاران مختلف را با فراخوان برای سرمایه‌گذاری در معادن مختلف مس، طلا، روی و … جذب کنیم؟

وی افزود:‌ وقتی برای صادرات نفت مشکل داریم باید بسیج لازم برای استفاده از تمام ظرفیت داخلی با استفاده از سرمایه درونی و نقدینگی فعلی در جامعه بهره می‌بردیم که در این راستا قطعا باید سهمی برای مردم و سرمایه گذار داخلی ایجاد می‌کردیم اما شاهد عدم تشویق برای سرمایه‌گذاری داخلی هستیم.

** ترس دستگاه‌های دولتی از نهادهای نظارتی برای حمایت سرمایه‌گذار 

نماینده صومعه‌سرا در مجلس تصریح کرد: تا بنای کمک به یک سرمایه‌گذار داخلی وجود دارد انواع و اقسام دستگاه‌های نظارتی با وجود آنکه کار شروع نشده است ورود کرده و تذکر می‌دهند. ضمن اینکه برخی دستگاه‌های دولتی هم از ترس اینکه مبادا مشکلی برایشان ایجاد شود حمایت لازم را از سرمایه گذار داخلی انجام نمی‌دهند.

13990723000639 Test NewPhotoFree - رسوب ۱۱۰ هزار کانتینر در گمرکات زیر سایه ناهماهنگی دولتی‌ها/ ۲۰ درصد از بدهکاران بانکی، ۸۰ درصد منابع را قبضه کرده‌اند

دل