رشت چشم به راه موزه مشروطیت یادداشتی از سروش علیزاده؛

رشت چشم به راه موزه مشروطیت

به گزارش رشت۲۰ ؛سروش علیزاده در اینستاگرام شخصی خود نوشت: ساختمان #میرزا_خلیل_رفیع به زودی تبدیل به #موزه_مشروطه_رشت  خواهد شد و #شورای_اسلامی_شهر_رشت به مکانی دیگر منتقل.

خلا وجود موزه ای برای مشروطیت گیلان دیرزمانی است که احساس می شد و حالا این فرصت مناسبی است که باید به نحو احسن از آن استفاده شود و این مکان برای بازدید عموم مردم گشایش و آیندگان بدانند که نقش گیلان و رشت در انقلاب مشروطیت و پس از آن چه بوده است و البته شاید کسانی باشند که توضیح دهند چرا انقلاب مشروطه به وجود آمد. چطور مجلس آزادی خواهانی ایجاد شد که به علت نبود صندلی بر روی زمین می نشستند اما به عدالت و در خدمت مردم قانون می نوشتند که حتی سبب تحسین سفرای کشور های اروپایی را که دل خوشی از مشروطیت نداشتند برانگیخته بود. باید کسانی باشند و توضیح دهند عدالتخانه و عدل چطور در مدتی کوتاه شکل گرفت مطبوعات آزاد شد و مردم طعم آزادی را هرچند کوتاه چشیدند و چه شد که نشد تا ماندگار شود و امروز هنوز مطالبات صد و اندی سال پیش را فریاد می زنیم!

 

ساختمان های زیبای این چنینی در رشت کم نیستند که فراموش شده اند و رفته رفته به سمت نابودی می روند.یا در اختیار نهادهایی است که هیچ در مراقبت آن ها نمی کوشند و فرهنگ و هویت معماری گذشته رشت را به نابودی می کشانند و یا توسط بساز و بفروش ها با مجوز شهرداری رشت نابود و تبدیل به آپارتمان هایی بدون هویت شهری می شوند.

 

دریغا دریغ که در این شهر #رشت کم تر کسی قدر و موهبت چنین ساختمان هایی را می داند و به اهمیت فرهنگی و هویتی و همچنین تجاری آن اهمیت می دهد. این حرکت شورای شهر رشت ستودنی است و امید می رود با جلوگیری از دادن مجوز های تخریب بی حساب و کتاب و غیر قانونی توسط شهرداران منطقه دیگر شاهد تخریب عمارت های قدیمی نباشیم و به داد #خانه_ابریشمی و سایر خانه های زیبای شهر مان هم برسیم.