رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

به گزارش رشت۲۰؛ روند قیمتی کالا‌ها افزایشی شده و تنها به یک یا چند کالای خاص محدود نشده است و همگی گویا دست به دست هم داده اند تا از این فضای گرانی بیشترین بهره را ببرند و تا می‌توانند به قیمت‌های خود بیفزایند ولو با شایعه و دامن زدن به قیمت‌های کاذب.

قیمت - رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

اوج این رقابت برای افزایش قیمت‌ها را می‌توان در اظهارنظر عجیب رئیس اتحادیه عمده‌فروشان موادشوینده دید. علیرضا رضایی قهرودی در گفتگو با تسنیم گفته است: «خودرو گران شد چرا ما گران نکنیم.»

13990624000392 Test NewPhotoFree - رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

این اظهارنظر به خوبی نشان می‌دهد هیچ کس از افزایش یک طرفه قیمت‌ها واهمه‌ای ندارد و هر کسی بخواهد، می‌تواند هر قیمتی روی کالا‌ها بگذارد، چراکه از عدم برخورد‌های قانونی اطمینان دارد. اظهارنظر قهرودی در حالی است که شوینده‌ها یکبار در تیرماه ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت‌هایشان را افزایش داده‌اند و باز هم منتظر گرفتن مجوز افزایش قیمت‌ها هستند.

13990528000312 Test PhotoN - رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

توپ گرانی مرغ و تخم مرغ در زمین وزارت صمت

مرغ و تخم مرغ هم در کنار گوشت از دیگر کالا‌هایی هستند که در سایه بی‌تدبیری وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت مواجه شده است. کاهش واردات سویا در سال جاری و عدم پیش بینی وزارت صمت از نیاز بازار موجب کاهش تولید مرغ گوشتی و تخم گذار شده است. در حال حاضر هر کیلو مرغ به ۱۹ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی هم با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون بعضی از این نهاده‌ها به‌اندازه کافی وارد کشور نشده است، می‌گوید: «نهاده‌هایی که وارد شد به‌صورت منظم نبود و موجب تنش قیمت در مرغ و تخم‌مرغ شد، زیرا مرغداران جز سویا دان دیگری نمی‌توانند برای خوراک طیور جایگزین کنند و همین کمبود بازار و نوسان قیمت‌ها بر میزان تولید تأثیر گذاشت.»

13990216000413 Test PhotoN - رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

سویا گران‌تر از مرغ!

نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی در گفتگو با مهر می‌گوید: «برخی از دستگاه‌ها که در انجام وظایف خود در تأمین نهاده‌ها قصور آشکار و واضح دارند، برخلاف واقعیات موجود به دنبال جا انداختن این موضوع هستند که ۱۰۰ درصد نهاده‌های تولید با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود، در حالی که کمتر از ۳۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب به دست مرغداران می‌رسد.»

حبیب اسدالله‌نژاد می‌افزاید: «در حال حاضر قیمت یک کیلوگرم سویا از قیمت یک کیلوگرم مرغ زنده در بازار بالاتر است، در حالی که هر قطعه مرغ ۵/ ۴ کیلوگرم نهاده مصرف می‌کند، ضمن اینکه نرخ واکسن و دارو نیز در قیمت تمام شده نقش بسزایی دارد و قیمت این محصولات هم از تاریخی که دولت قیمت مصوبه مرغ را اعلام کرده تاکنون، چندین برابر شده است.»

13990622000390 Test PhotoN - رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

به گزارش خبرنگار گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، گرانی کالاها صرفا مربوط به اقلام مورد اشاره در گزارش فوق نیست. به طور مثال، از کالاهایی که افزایش قیمت آن در این‌روزها سروصدای زیادی ایجاد کرده است، لبنیات و به‌طور خاص، کره است.

از ابتدای هفته گذشته، به یکباره توزیع کره و بستنی از سوی کارخانجات لبنی متوقف شد. با این اقدام، ابتدا خبرِ نبودِ مواداولیه تولید بستنی و کره بر سرزبان‌ها آمد، اما با چند روز تأخیر کره با دو برابر قیمت قبل به فروشگاه‌ها برگشت، ولی توزیع چند نوع بستنی همچنان متوقف ماند. همچنین در لیست گرانی‌های اخیر، طیفی از گوشت، میوه و سبزیجات و لوازم خانگی گرفته تا خودرو و مسکن مشاهده می‌شود.

13990301000063 Test PhotoN - رقابت کالا‌ها برای افزایش قیمت تمامی ندارد/ تولیدکنندگان: خودرو گران شد؛ چرا ما گران نکنیم!

در همین رابطه اکبر ترکان، ‌مشاور سابق رئیس جمهور اخیرا گفته است: مهم‌ترین چالش امروز جامعه ایران گرانی‌های گسترد‌‌‌‌‌ه‌ای است که اتفاق افتاد‌‌‌‌‌ه است. نقد‌‌‌‌‌ینگی بسیار زیاد‌‌‌‌‌ زمینه‌ساز تورم و گرانی‌های اخیر د‌‌‌‌‌ر کشور بود‌‌‌‌‌ه است.