روحانی: ذهن جامعه را با دوقطبی های کاذب مشغول نکنیم

روحانی: ذهن جامعه را با دوقطبی های کاذب مشغول نکنیم

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از ایسنا: حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت، اظهار کرد: یکی از آثار این کار وقیحانه و احمقانه آمریکایی ها این بود که دوران ترامپیسم پایان یافت و چند روز دیگر این قاتل وحشی که این همه جنایت کرد حکومتش تمام می شود و به زباله دان تاریخ سپرده خواهد شد.

%D8%AD%D8%B3%D9%86 %D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C - روحانی: ذهن جامعه را با دوقطبی های کاذب مشغول نکنیم

وی ادامه داد: البته در این موضوع ما نقشی نداشتیم و کار بزرگی بود که مردم آمریکا کردند؛ چرا که ملت آمریکا هم شناختند که این فرد لیاقت قدرت را ندارد و به رقیب او رای دادند. من مطمئنم بعد از ترامپ شرایط بسیار بهتری برای ثبات و امنیت کل منطقه به وجود خواهد آمد.

روحانی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۰ ما علاوه بر کرونا با غم و درد بسیار بزرگی که شهادت سردار سلیمانی بود مواجه شدیم، تصریح کرد: ما در روزهای اول سال ۲۰۲۰ با ترور وحشیانه شهید سلیمانی توسط مقامات آمریکایی مواجه شدیم که در راس آن ترامپ و پمپئو بودند و این دو مسئولین اصلی این جنایت هستند.

رئیس جمهور اضافه کرد: ملت ما از خون سردارشان دست نمی کشند و این حق مردم عزیز ماست که برای خون عزیزشان انتقام بگیرند. ترور سلیمانی انتقام از جمهوری اسلامی، ملت های منطقه و استقلال کشورهای منطقه بود. این انتقام از ملت های بزرگی بود که مقابل توطئه آمریکا و صهیونیست ها ایستادند؛ چرا که آنها نمی خواستند موضوع داعش اینگونه تمام شود و می خواستند داعش حکومت منطقه را در دست بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه داعش مزدور صهیونیست ها یا آمریکایی ها بود عنوان کرد: کسی که نفع اول را از به هم ریختگی و ناامنی منطقه می برد صهیونیست ها هستند و بعد از آن آمریکایی ها از این ناامنی سود می برند وگرنه کسی از اینکه عراق، سوریه، لبنان، یمن و افغانستان ناامن باشند سودی نمی برد و همه ضرر خواهند کرد. تمام کشورهای منطقه از ناامنی و عدم استقلال ضرر می کنند، اینها می خواستند از یک مرد بزرگی که روبه روی نقشه های آنها با درایت می ایستاد انتقام بگیرند.

روحانی اضافه کرد: بعضی ها فکر می کنند شهید سلیمانی فقط یک شجاع کم نظیر بود، بله این درست است که شهید سلیمانی یک سردار شجاع و کم نظیر بود اما تنها شهامت نیست بلکه درایت او هم مهم بود. من از سال ۶۲ از زمان جنگ با شهید سلیمانی از نزدیک آشنایی داشتم و در دوران دفاع هشت ساله او را می شناختم. بعد از آن هم در این بیست و چند سال او مسئولیت هایی داشت و من هم مسئولیت هایی داشتم و از سال های ۷۶ و ۷۷ که ایشان این مسئولیت های جدید را به عهده گرفت تقریبا یکدیگر را در مقاطعی هفتگی می دیدیم. در دوران ریاست جمهوری هم ملاقات های زیادی داشتیم. او مرد با تدبیری بود و کاملا می فهمید و اهل تحلیل بود و کاملا سیاست منطقه و جهان را درک می کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه معتدل بود خاطرنشان کرد: او نه در خط این و نه در خط آن بود. نه راست بود و نه چپ و هیچ جناحی نمی توانست او را متعلق به خود بداند. شهید سلیمانی یک افتخار ملی است و یک افتخار برای ملت ایران، ملت های منطقه و مسلمان های انقلابی است.

وی ادامه داد: آنها خواستند این قهرمان ملی را از ما بگیرند ولی اشتباه کردند و او قهرمانی ابدی شد که برای همیشه از قهرمان های بزرگ تاریخی ما خواهد بود. او چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن در امنیت شرق و مرزها و چه در این اوضاع سوریه و عراق واقعا شبانه روز تلاش می کرد و از کلام و عملش کاملا مشهود بود که برای خودش به دنبال چیزی و موقعیتی نیست.

رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: یادم نمی رود آن موقعی که داعش آمد و بر موصل مسلط شد و اینها می خواستند برای اینکه به سامرا و کاظمین و کربلا و نجف حمله کنند آماده می شدند، شهید سلیمانی واقعا با همه اخلاص خود به منطقه رفت در حالیکه اصلا معلوم نبود در عراق کی به کی است و چه وضعیتی وجود دارد. خودش برایم تعریف می کرد که شب هایی که به منطقه سبز می رفت خیلی از کسانی که نمی خواهم اسم ببرم از مسئولین عراقی فرار کرده بودند و اصلا کسی در این منطقه نبود اما شهید سلیمانی تک و تنها در این شرایط سخت و با آن نیروهای مخلص در عراق ماند و مردم عراق هم به صحنه آمدند و مرجعیت فتوا داد و همه اینها دست به دست هم دادند تا با داعش مقابله شود.

روحانی در ادامه اظهار کرد: از طرفی در حالیکه اربیل داشت سقوط می کرد و همه آنهایی که در کردستان شعار می دادند فرار کرده بودند کسی که شب و روز در بیابان های کردستان عراق بود و همه جوان ها و نیروها را جمع می کرد سلیمانی بود. شما نمی دانید میدان جنگ این چنینی چقدر سخت است که همه آشفته هستند و مشخص نیست نیروها کجا هستند و فرماندهی کجاست؟ از اسم داعش شهر خالی می شد و در چنین شرایطی شهید سلیمانی رفت و ایستادگی و مقاومت کرد.

وی افزود: او حق بزرگی بر گردن استقلال و ثبات منطقه دارد و البته مضجع شریف و عتبات عالیات ائمه حتما شهید سلیمانی را مورد لطف خاص خودشان قرار داده و خواهند داد. حداقل شش مضجع شریف ائمه ما در آنجا در خطر بود و اینها رحم نمی کردند. داعشی ها همان هایی بودند که سامرا را تخریب کرده بودند. نه اینکه فقط گنبد را تخریب کنند. من خودم از نزدیک دیدم که حتی سنگ قبر هم شکافته شده بود. اینها اینگونه بی رحم بودند و به هیچ اصولی پایبند نبودند. چرا که پرورش یافته استکبار بودند. در این میان شهید سلیمانی نقش بزرگی در دفاع از عتبات داشت.

روحانی همچنین تاکید کرد: آمریکایی ها از اول به شدت از شهید سلیمانی عصبانی بودند و بعد از آن صهیونیست ها و آدم های دیگری در منطقه این عصبانیت را داشتند. آنها در مقابل کسی که نقشه های آنها را در طول این مدت به هم ریخت و از همان سال ۲۰۰۱ در حمله آمریکا به افغانستان و بعد عراق تا ظهور داعش همه جا فعال و در صحنه بود و از این کشور به آن کشور می رفت، عصبانی بودند. شهید سلیمانی شخصیت کم نظیری از لحاظ درک، فهم و تحلیل و هم از لحاظ بلندنظری بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: در سال هایی که او را می شناختم هیچ وقت ندیدم به سمت این جناح یا آن جناح برود و همیشه مسیر اعتدال را طی می کرد. مثل شب احیاء یا فصل حج و یا اربعین و عاشورا که هیچ خطی وجود ندارد و همه در این مراسم با شکوه شرکت می کنند سلیمانی هم اینچنین بود. او ملت، منطقه، اسلام و رهبری را می دید و اینگونه نبود که به فکر این جناح و آن جناح باشد.

روحانی با بیان اینکه سلیمانی و شهادتش از افتخارات ما بود گفت: دیدید که مردم به این شهامت، اخلاص و فداکاری چگونه پاسخ دادند. شهادت او منطقه را تکان داد و اولین جواب به جلادان کاخ سفید را مردم عراق در تشییع پیکر او در شهرهای مختلف عراق دادند و دیدید با چه عشقی برای شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس که او هم از فعالان مخلص انقلاب بود مردم حاضر شدند.