رکود بی سابقه در بازار رشت/ آجیل شب یلدا از ۱۴هزار تا ۶۵ هزار تومان! رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار رشت در گفت و گو با «دیارباران» مطرح کرد:

رکود بی سابقه در بازار رشت/ آجیل شب یلدا از ۱۴هزار تا ۶۵ هزار تومان!

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار رشت، بازار را تحت تاثیر رکود بی سابقه ای بیان کرد و گفت: اعضای این صنف دائما در حال تغییر شغل از اغذیه فروشی به آجیل فروشی و… هستند تا بتوانند به طریقی هزینه های زندگی را تامین کنند.

Ajeil 765x510 - رکود بی سابقه در بازار رشت/ آجیل شب یلدا از ۱۴هزار تا ۶۵ هزار تومان!

به گزارش خبر فوری رشت حمید انزالی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار رشت در گفت و گو با خبرنگار «دیارباران»، بازار را تحت تاثیر رکود بی سابقه ای بیان کرد و گفت: اعضای اتحادیه بدلیل عدم رونق بازار و هزینه های اجاره مغازه، مالیات و…در شرایط سختی بسر می برند.

وی با بیان اینکه اعضای این صنف دائما در حال تغییر شغل از اغذیه فروشی به آجیل فروشی و… هستند تا بتوانند به طریقی هزینه های زندگی را تامین کنند، گفت: اتحادیه و اصناف در دریافت وام و تسهیلات هیچ گونه نقشی ندارند و اعضا بر اساس میزان گردش مالی خود می توانند از تسهیلات استفاده کنند.

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار رشت در ادامه در خصوص قیمت آجیل و خشکبار گفت: قیمت آجیل بستگی به کیفیت و مخلوط خشکباری که در آن بکار رفته است دارد و نمی توان قیمت واحدی برای آن در نظر گرفت.

انزالی با نزدیک شدن به شب یلدا قیمت آجیل را تحت تاثیر جو حاکم بر بازار عنوان کرد و افزود: با توجه به رکود بازار پیش بینی می کنیم افزایش قیمت نامتعارفی که موجب التهاب بازار شود ایجاد نشود.

وی در ادامه مردم گیلان را در مصرف آجیل،خوش خوراک معرفی کرد و گفت: با وجود اینکه گیلان در تأمین خشکبار مورد نیاز خودکفا نیست ولی اقلام مصرفی خود را از باکیفیت ترین نوع خشکبار شهرستان های دیگر تامین می کند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار اقلام وارداتی خشکبار گیلان را از استان های کرمان، اصفهان و… بیان کرد و گفت: پسته و بادام درختی درجه یک  از استان های اصفهان، کرمان و گاهی از سمنان، تخمه آفتابگردان از خوی و آذربایجان غربی، و تخمه کدو از استان خراسان وارد گیلان می شود.

وی بابیان اینکه آستانه اشرفیه در استان گیلان به مقدار محدود و با کیفیت بسیار بالایی در تولید بادام زمینی فعالیت دارد، گفت: به دلیل حجم پایین مابقی نیاز مصرفی استان از گلستان تامین می شود.

انزالی قیمت آجیل را از کیلیویی ۱۴هزارتومان تا ۶۵هزار اعلام کرد و خاطرنشان کرد:بهترین نوع آجیل ۴مغز است و بنا به میزان نخود موجود در آجیل کیفیت و قیمت آجیل کمتر خواهد شد.