رییس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس: لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای حفظ و مرمت موزه‌ها

  به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل نگاه  رییس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای حفظ و مرمت موزه‌ها، اعتقاد دارد مردم مشتاق سرمایه‌گذاری بر موزه‌ها، آثار فرهنگی و آثار باستانی هستند.
جبار-کوچکی-نژاد-747x498

جبار کوچکی‌نژاد با اشاره به نبود تبلیغات مناسب و کافی برای معرفی موزه‌ها در کشور گفت: آثار باستانی و موزه‌های بسیاری در سطح کشور وجود دارد که شاید در دنیا بی‌نظیر است و تاکنون سیستم دولتی آن را اداره کرده و خواسته آنها را حفظ کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دنیا موزه‌ها و آثار باستانی معمولا به بخش‌های خصوصی، تعاونی و بخش‌های سرمایه‌گذاری واگذار می‌شوند و علاوه بر سودی که می‌برند، آنها را حفظ می‌کنند؛ اگرچه میراث فرهنگی کشورمان نیز به تازگی به این قضیه ورود کرده و سعی دارد این واگذاری‌ها را انجام دهد.

رییس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس شورای اسلامی افزود: اگر ایران از این روش استفاده کند، چنین مراکزی از جمله دینی، گردشگری، آثار باستانی، موزه‌ها و … بدون اینکه دولت در آنها سرمایه‌گذاری کند، قابل احیا هستند؛ لذا تنها سیستم مدیریتی کشور باید در این بخش اصلاح شود.

کوچکی‌نژاد با انتقاد از اینکه دولت خود را صاحب‌اختیار همه منابع سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌داند و باید همه تحت پوشش دولت باشند، خاطر نشان کرد: تمام بودجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ۴۵۰میلیارد تومان است و درحالی که دولت می‌خواهد از این ۴۵۰میلیارد تومان، حقوق پرسنل خود را پرداخت کند، برای حفظ، مرمت و مدیریت این مراکز گردشگری و میراث فرهنگی، چیزی باقی نمی‌ماند و دولت نمی‌تواند به تنهایی این آثار را حفظ و مدیریت کند.

وی با بیان اینکه عقل حکم می‌کند دولت از مردم و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده کند، گفت: مردم مشتاق هستند در سرمایه گذاری بر روی آثار فرهنگی و باستانی سرمایه‌گذاری انجام دهند و گاهی دولت یک قدم در این زمینه برداشته و مردم به خوبی به این قضیه ورود کردند. به عنوان مثال اگر در بسیاری از آثار تاریخی کاشان، گیلان و برخی استانهای دیگر که سالیان سال بدون استفاده باقی مانده دقت شود، مشاهده می‌شود مردم در تعمیر و نگهداری آنها ورود کرده و آنجا را رونق بخشیده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم برای اینکه همه بتوانند از موزه‌ها استفاده مفید داشته باشند، افزود: دولت می‌تواند مراکز تاریخی و آثار باستانی را تحویل بخش خصوصی داده و از دریافتی‌های آن افرادی را که توانایی بازید از موزه‌ها را ندارند، به موزه‌ها ببرند و آثار باستانی را به همه نشان دهند به طوری که برای مردمی که در شهرستان شیراز هستند، برای آمدن آنها به تهران یارانه‌ای از این منبع در نظر گرفته شود و آنها را گروه گروه برای بازدید به تهران بیاورند. همچنین زمانی که کشاورزان تعطیل هستند، در فصل پاییز و زمستان آنها را به مناطق گردشگری و مکانهایی که آثار باستانی دارند ببرند و علاوه بر آن به دانش‌آموزان، معلمان و دانشجویان نیز آثار باستانی و موزه‌های شهرستان‌های مختلف را نشان دهند.

رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس با اشاره لزوم تبلیغات و اطلاع رسانی و شناسایی موزه‌ها تصریح کرد: حدود ۱۳میلیون دانش‌آموز و ۵میلیون دانشجو سرکلاس می‌نشینند که مجموعاً حدود ۱۸ میلیون فرد در دسترس هستند که با آشنایی و اطلاع رسانی خوب و دقیق به آنها می‌توانیم بهترین تبلیغ‌گران را داشته باشیم و روش‌های تبلیغی را باید از داخل سازمان‌ها جستجو کرد.