زمین آرامستان شهرداری رشت موقوفه است/ اختلاس در شهرداری رشت در سی و پنجمین جلسه فوق‌العاده شورای اسلامی شهر رشت بیان شد

زمین آرامستان شهرداری رشت موقوفه است/ اختلاس در شهرداری رشت

در سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت برخی از اعضای شورا درباره خریدوفروش قبور در باغ رضوان که جزو اموال موقوفه است اعتراض کردند.

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از فارس ، رئیس شورای اسلامی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: جلسات فوق‌العاده به‌منظور بررسی و پایان دادن به لوایح و دستوراتی است که در شورا مطرح بوده و قصد داریم پیش از پایان سال بررسی و به انتها برسانیم.

سید امیرحسین علوی با بیان اینکه بنده به رسانه‌ها علاقه‌مند هستم گفت: بنده قصد تضعیف هیچ‌کدام از همکاران شورایی را ندارم و امیدوارم در سایه تعامل و همکاری بهترین‌ها برای رشت رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه در جلسه امروز بودجه و تعرفه بهای خدمات برخی از سازمان‌های شهرداری رشت بررسی می‌شود افزود: هزینه‌های نیروی انسانی، خدمات‌دهی و غیره در آرامستان بسیار بالا بوده و توسط شهرداری رشت پرداخت می‌شود.

علوی با بیان اینکه افرادی که توان پرداخت هزینه‌های کفن‌ودفن را نداشته باشند بر اساس گواهی و استشهادیه محلی رایگان کفن‌ودفن می‌شوند تصریح کرد: در بودجه شهرداری رشت برای پرداخت هزینه کفن‌ودفن امواتی که توانایی مالی ندارند ردیفی در نظر گرفته‌شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به املاک شاخص شهرداری اشاره و اظهار کرد: اعضای شورای شهر به‌عنوان نمایندگان مردم در خریدوفروش املاک شهرداری رشت باید نظارت داشته باشند.

وی افزود: ما به شهردار اعتماد داریم اما معتقدم باید مباحث مالی به اطلاع اعضای شورا رسانده تا در حفظ حقوق بیت‌المال همه‌چیز رعایت شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت در این جلسه با اشاره به لایحه بهای خدمات سازمان آتش‌نشانی شهرداری رشت اظهار کرد: در این لایحه مؤسسات خیریه، حسینیه‌های دارای مجوز و غیره از پرداخت سرانه بهای خدمات آتش‌نشانی معاف شده‌اند.

فرهام زاهد افزود: این لایحه در صحن کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای رشت بررسی و تصویب‌شده است.
به گزارش فارس اعضای شورا نیز با این لایحه موافقت کردند.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه به لایحه پیشنهادی تعرفه بهای خدمات سازمان آرامستان شهرداری رشت اشاره و اظهار کرد: در ازای خدماتی که شهرداری در آرامستان انجام می‌دهد هزینه دریافت می‌کند.

احمد رمضانپور افزود: وضعیت آرامستان شهرداری رشت متفاوت است و پدر مرحوم لاکانی بنیان‌گذار این بخش وادی بوده و جزو موقوفه است.

وی با اشاره به اینکه شورای پنجم رشت یادمان کاری در این حوزه باقی بگذاری گفت: افراد بی‌سرپرست و یا بد سرپرست بر اساس قانون از تخفیفاتی در آرامستان شهردار رشت برخوردار هستند و با توجه به اینکه اصل زمین آرامستان وقفی بوده نباید پولی گرفته شود.

وی افزود: شهرداری رشت بابت خدماتی که در آرامستان ارائه می‌دهد هزینه دریافت می‌کند و نباید بابت خرید قبر مبلغی بگیرد.

عضو دیگر شورای رشت در جلسه امروز اظهار کرد: در دوران حیات مرحوم لاکانی وقتی وی مکاتبه‌ای انجام می‌داد خدمات در آرامستان به‌صورت رایگان انجام می‌شد.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه در حال حاضر خریدوفروش قبور بالغ‌بر هفت میلیون تومان در حال انجام است تصریح کرد: هزینه کفن‌ودفن از مخارج عروسی بیشتر است.

وی با اشاره به بند ۲۷ ماده ۵۵ شهرداری رشت تصریح کرد: فردی که فوت کرده و خانواده‌اش توان پرداخت هزینه‌های مربوط به کفن‌ودفن وی را ندارند بر اساس این قانون باید به‌طور رایگان کفن‌ودفن شده و شهرداری رشت موظف به برگزاری مراسم برای وی است.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی رشت نیز گفت: برای خرید قبور و هزینه‌های کفن‌ودفن مربوط به سازمان آرامستان شهرداری رشت در سال ۹۷ افزایش قیمت اعمال نشود.

محمدحسن عاقل منش افزود: از طرفی تعهدات شهرداری رشت در قبال پرداخت حقوق کارکنان سازمان و غیره نیز باید انجام‌شده و پیشنهاد می‌کنم جلساتی با حضور کارشناسان پیرامون این مهم برگزار شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه برخی از خریدوفروش قبور سوداگری می‌کنند اظهار کرد: هزینه‌ها و درآمدهای سازمان آرامستان شهرداری رشت در ابتدا بررسی‌شده و سپس درباره افزایش بهای خدمات آن تصمیم‌گیری شود.

رضا رسولی افزود: باید درباره مباحثی ازجمله پیش‌خرید قبور و غیره به‌درستی تصمیم‌گیری شود

یکی از اعضای شورای رشت نیز گفت: رفع مشکلات شهروندان از دغدغه‌های اعضای شورا است.

فاطمه شیرزاد افزود: در خیلی از موارد که بازماندگان متوفی مشکل مالی دارند از طریق اعضای شورا و شهردار بررسی و رفع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تمامی هزینه‌های سازمان آرامستان شهرداری رشت از دریافت هزینه‌های کفن‌ودفن انجام می‌شود گفت: تصمیمات باید طوری انجام شود که برای سازمان و شهروندان مشکلی ایجاد نشود.

در این جلسه با بندهایی از افزایش تعرفه بهای خدمات سازمان آرامستان شهرداری رشت موافقت شد.

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز به تبصره ۱۱ بودجه شهرداری رشت با موضوع شهر خلاق خوراک‌شناسی اشاره و گفت: این موضوع بر اساس تحقق بودجه انجام شود.

حامد عبدالهی افزود: در بخش تشویق نیروهای حجمی و شرکتی در بودجه سال ۹۷ پرداخت یک مرحله کارت هدیه در نظر گرفته‌شده و پیشنهاد می‌کنم این اقدام به‌طور هر ۶ ماه یک‌بار انجام شود.

وی با بیان اینکه از افراد بازنشسته در ادارات استفاده نشود تصریح کرد: اکثریت رانندگانی که با شهرداری و سازمان‌های تابعه همکاری دارند بازنشسته هستند و این در حالی است که بسیاری از جوانان رشت تحصیل‌کرده و بیکار هستند.

عبداللهی بیان کرد: ۲۰ درصد از ظرفیت اشتغال شهرداری رشت به فرزندان کارکنان شاغل در این نهاد اختصاص داده شود.

عضو دیگر شورای رشت نیز با بیان اینکه وضعیت املاک شهرداری رشت مشخص شود اظهار کرد: برخی از املاک شهرداری رشت تبدیل به سکونتگاه شخصی شده است.

محمدحسن علیپور افزود: تکلیف این املاک باید هر چه سریع‌تر مشخص شود.

رئیس شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برخی از کارکنان شهرداری سال‌هاست که در املاک این نهاد سکونت دارند گفت: برخی از افراد بیش از سه سال است که در این املاک سکونت دارند و اگر تمایل به ادامه حضور در املاک متعلق به شهرداری رشت را دارند باید نسبت به خرید آن اقدام کنند.

سید امیرحسین علوی افزود: شهردار رشت باید در اسرع وقت وضعیت این املاک را مشخص کند.

شهردار رشت درباره املاک تحت اختیار برخی از کارکنان شهرداری رشت اظهار کرد: ۱۲ ملک شهرداری رشت به‌صورت سکونتگاه استفاده می‌شود.

مسعود نصرتی افزود: ۱۱ مورد از این املاک در اختیار کارکنان شهرداری و یک مورد نیز در اختیار فردی خارج از بدنه شهرداری قرار دارد که تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز در جلسه امروز شورا اظهار کرد: این نوع سکونت در املاک شهرداری رشت نوعی اختلاس است.

رضا رسولی افزود: برخی از افراد سال‌هاست که در املاکی که از طریق بیت‌المال خریداری و تهاتر شده است حضور دارند.

وی با بیان اینکه به عملکرد شهردار رشت اعتماد و اعتقاددارم تصریح کرد: نباید به‌گونه‌ای پیش برویم که شائبه نسخه‌پیچی خارج از شورا مطرح شود.