ساز مخالف نمایندگان جبهه پایداری در مقابل تصمیم یکپارچه ارکان گوناگون نظام

ساز مخالف نمایندگان جبهه پایداری در مقابل تصمیم یکپارچه ارکان گوناگون نظام

به گزارش رشت۲۰و به نقل از انتخاب، حمایت همه جانبه دو روزنامه پرنفوذ اصولگرا از تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تردیدی باقی نگذاشت که کلیت نظام به صورت یکپارچه با طرح علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و تفاهم نامه ای که او با رافائل گروسی، دبیرکل آزانس انرژی هسته امضا کرده موافق بوده است. در این بین، حتی حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان با انتقاد از نمایندگان معترض، این اقدام آنها را تقبیح کرد. محموعه اتفاقات نشان می دهد که گویا نمایندگان معترض به تقاهم ایران و آژانس نیز از این موضع نظام اطلاع داشتند اما با این حال، ترجیح دادند با اعتراضات تند، روز کم سابقه ای در مجلس رقم بزنند. اما در این روز چه گذشت؟

%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3 3 - ساز مخالف نمایندگان جبهه پایداری در مقابل تصمیم یکپارچه ارکان گوناگون نظام

به گزارش «انتخاب»، بهارستان دوشنبه شلوغ و حاشیه ای را پشت سر گذاشت. اعلام دیرهنگام توافق آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران توسط گروسی نقطه آغاز جنجال های نمایندگان نزدیک به پایداری در صحن بهارستان بود. اما در جلسه غیرعلنی مجلس چه گذشت و چه شد ؟

در این جلسه آن طور که برخی منابع به ما گفته اند نمایندگانی چون ذوالنور و کریمی قدوسی و نبویان و سید نظام الدین موسوی و پژمانفر جنجال فراوانی به راه انداختند. که حتی این رفتارها موجب واکنش حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان هم شد که این مقدار عصبانیت را غیر لازم دانسته است. این افراد به تندی علیه توافق با آژانس موضع گرفتند و حتی برخی از آنها تهدید به تحصن و اعتصاب هم کردند. در این میان گویا در جلسه غیرعلنی قالیباف، این توافق را طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی دانسته که باز هم چند نماینده معترض نسبت به این موضوع اعتراض می کنند. این جو چنان بالا گرفت که در نهایت همین نمایندگان خواستار ارائه طرح سه فوریتی لغو توافق با آژانس انرژی اتمی شدند که با مخالفت رییس مجلس و برخی دیگر از نمایندگان مواجه شد. پس از این اما قالیباف پیشنهاد می دهد که در جلسه روز آینده یا حتی بعدازظهر دوشنبه مسئولان ذیربط برای پاسخ گویی به مجلس بیایند که با مخالفت طیف عمدتا پایداری مواجه می شود. پس از این کشمکش چند چهره تندرو پارلمان به دنبال استفساریه از مجلس برای اثبات خلاف قانون بودن اقدام دولت با قانون هسته ای مجلس می شوند که با مخالفت رییس و اعضای هیات رییسه مواجه می شود. در نهایت وقتی این دو اقدام نمایندگان جبهه پایداری با مخالفت هیات رییسه و رییس مجلس مواجه می شود، موضوع به قوه قضاییه برای بررسی ادعای نمایندگان برای تخلف و استنکاف دولت از اجرای قانون مجلس ارجاع می شود.

به نظر می رسد رویکرد جناحی برخی از نمایندگان علاوه بر ضربه بر پیکر پارلمان به سود مصالح کشور نخواهد بود. جلسه روز گذشته نمونه واضحی از رفتارهای رادیکال است که موجب دوصدایی در سطح کشور خواهد شد.