سخنرانی وزیر سعودی در نشست گروهک تروریستی منافقین در نیویورک

سخنرانی وزیر سعودی در نشست گروهک تروریستی منافقین در نیویورک

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از رویترز، «عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، که برای مشارکت در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور دارد، در نشست ضد ایرانیِ گروهی از اعضای گروهک تروریستی منافقین حاضر شد و مدعی شد که ایران در حمله به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو در شرق عربستان نقش داد.

وزیر سعودی گفت: «بازرسان سازمان ملل و کشورهای دیگر درباره حمله تاسیسات نفتی در شرق عربستان سعودی تحقیق می‌کنند. خواهیم دید نتایج چه چیزی را نشان می‌دهد. ما یقینا می‌دانیم که پهپادها و موشک‌ها (استفاده شده در این حمله) ساخت ایران هستند و می‌دانیم که آنها از شمال شلیک شدند.»

الجبیر تأکید کرد: «این حمله نمی‌تواند بدون پاسخ بماند و ایران باید عواقب آن را تحمل کند.»

شنبه هفته گذشته، ریاض اعلام کرد دو تاسیسات نفتی وابسته به آرامکو در شرق عربستان هدف حملات پهپادی قرار گرفته است. همزمان، جنبش انصارالله یمن مسئولیت این حمله که با ۱۰ پهپاد انجام شده است را بر عهده گرفته است.

به رغم این امر، واشنگتن و ریاض در تلاش برای نادیده گرفتن توانمندی‌های نظامی انصارالله، ادعا می‌کند ایران در حملات به آرامکو مشارکت داشته است؛ اتهامی که مقام‌های ایرانی قویا آن را رد می‌کنند.

الجبیر در ادامه نشست گروه موسوم به «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، گفت: «ما با متحدان‌مان در ایالات متحده و اروپا درباره گزینه‌ها و گام‌های بعدی رایزنی می‌کنیم. بعد از پایان تحقیقات، تصمیم خواهیم گرفت که چگونه گام‌های دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی را برداریم. این رفتاری غیر قابل قبول است.»

این دیپلمات سعودی به بیانیه مشترک آلمان، فرانسه و انگلیس اشاره کرد که طی آن مدعی شده‌اند ایران مسئول حمله به آرامکو است.

وی همچنین در ادامه اتهام‌های بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی، اظهار داشت که باید به قضیه موشک‌های ایرانی، مداخله آن در امور کشورهای دیگر و همچنین حمایتش از تروریسم را مدنظر قرار داد.