سرمایه گذاری بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریالی صنعت در گیلان در دولت تدبیر و امید صورت گرفت؛

سرمایه گذاری بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریالی صنعت در گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: در دولت تدبیر و امید بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در صنعت استان انجام شده است.

IMG22592817 - سرمایه گذاری بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریالی صنعت در گیلان

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از شبستان علی منتظری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به ظرفیت های صنعتی و تولیدی استان اظهار کرد: این استان بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی فعال دارد که موجب اشتغالزایی ۸۷ هزار نفر شده است.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بیش از ۲۵ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش صنعت استان انجام شده است افزود: ۶۵۰ پروانه بهره برداری در استان در بخش صنعت صادر شده است.

منتظری کارگروه رفع موانع تولید و کارگروه رونق تولید در سطح کشور را از افتخارات دولت یازدهم دانست و اذعان کرد: تا پایان سال جاری طرح های بزرگی در استان که در کشور بی نظیر است به بهره برداری می رسد.

وی با تصریح اینکه گیلان از ساختار مطلوبی برای داشتن اقتصادی پویا برخوردار است افزود: شاخصه های مهمی چون جنگل انبوه، خاک حاصلخیز، تالاب منحصر به فرد انزلی، سواحل زیبای دریا، برخورداری از مواد اولیه، نیروی انسانی متخصص و منابع انرژی مصرفی، نیروگاه های برق آبی، بادی، انواع سیلوها و انبارهای استاندارد از مزیت های زیرساختی استان در جذب سرمایه گذار است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تاکید بر اینکه عمده کالانشهرهای دنیا در حاشیه دریاها قرار دارند گفت: بندر انزلی به عنوان مدرن ترین و مجهزترین بندر حاشیه ایی دریای ایران و تنها بندر آزاد منطقه نقش مهمی در کریدور شمالی دارد.

وی اضافه کرد: این بندر با ۱۰ پست اسکله و توان بارگیری ۶٫۸ ملیون تنی کالا با اتصال به راه های ترانزیتی و همسایگی با کشورهای حاشیه خزر گام مهمی در جهت توسعه شبکه های ارتباطی است.

منتظری، صنعت و معدن گیلان را دارای پیشینه تاریخی دانست و گفت: طبق اسناد و مدارک با احداث کارخانه ابریشم کشی رشت حدود ۱۲۰ سال قبل، صنعت در استان آغاز شده و به مرور در زمینه ابریشم، چای، کنف، برنج، زینون و نساجی گسترش  یافته و در عصر جدید واحدهای تولیدی در زمینه دارویی، فولادی، محصولات الکترونیک، بهداشتی، غذایی، آشامیدنی وسلولزی راه اندازی شده است.

وی اذعان کرد: در زمینه پوشاک و نساجی نیز بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان دایر است.

منتظری با بیان اینکه گیلان در زمینه تولید محصولات غذایی با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی از استان های مطرح کشور به شمار می رود تصریح کرد: وجود بیش از ۱۰ واحد تولید و فرآوری چای، برنج، زیتون، فرآورده های لبنی، کنسروجات و آب معدنی از ظرفیت های استان است.

وی ادامه داد: از گذشته گیلان از واحدهای مهم تولید شیرینی به ویژه کلوچه و کیک محسوب می شد و امروز این استان به قطب اصلی تولید و صادرات کیک و کلوچه در منطقه تبدیل شده است.

منتظری با اشاره به حوزه صنایع چوبی و سلولوزی گفت: این استان با دارا بودن واحدهای متعدد در زمینه تولید نئوپان، ام دی اف، برش انواع چوب و کابینت جز استان های برتر کشور است.

وی ظرفیت امروز تولید ام دی اف در استان را بالغ بر ۴۲۰هزار متر مکعب در سال اعلام کرد و اظهار داشت: این ظرفیت تا پایان سال جاری به ۸۷۰ هزار تن  در سال خواهد رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه گیلان دارای سابقه درخشان در بخش تجارت است که می توان از آن در راستای توسعه اقتصادی استان بهره گرفت افزود: ۸۷ هزار واحد صنفی در استان موجود است که حدود ۲۴۰ هزار نفر در این بخش مشغول کار هستند.

به گفته وی، وجود ۱۹۱ واحد پخش کالا، ۱۰۲ انبار ذخیره کالا با ظرفیت بیش از ۳۰۵ هزار تن، ۴۰سردخانه صنعتی با ظرفیت بیش از ۸۰ هزار تن از ظرفیت های اساسی این بخش است.

منتظری در ادامه با تصریح اینکه بیش از ۱۳ هزار بافنده فرش دستباف در استان فعالیت می کنند افزود: از این تعداد ۹ هزار و ۵۰۰ نفر دارای بیمه هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان تولید فرش دستباف استان به حدود ۵۱ هزار متر مربع در سال رسیده و تعداد ۴۷ کارگاه قالی بافی متمرکز و غیر متمرکز در استان وجود دارد.