سرمایه گذاری۷۷ هزار میلیارد ریالی در گیلان/ حضور ۲۴ شرکت خارجی سرمایه گذار در استان

سرمایه گذاری۷۷ هزار میلیارد ریالی در گیلان/ حضور ۲۴ شرکت خارجی سرمایه گذار در استان

استاندار گیلان گفت: طی ۳ سال اخیر حدود ۷۷ هزار میلیارد ریال در این استان سرمایه گذاری شده است.

78211785 86874476bbffd 300x209 - سرمایه گذاری77 هزار میلیارد ریالی در گیلان/ حضور 24 شرکت خارجی سرمایه گذار در استان


به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایلنا از رشت، محمدعلی نجفی گفت: این میزان سرمایه گذاری طی سال های ۹۲، ۹۳ و ۹۴ فقط در چهار بخش صنعت و معدن، کشاورزی، گردشگری و خدمات انجام شده است.
استاندار گیلان پیش بینی کرد که میزان سرمایه گذاری در چهار بخش یاد شده امسال از ۳۵ هزار میلیارد ریال نیز فراتر رود.
وی یادآور شد: سرمایه گذاری های دیگری در بخش های مختلف از جمله بنادر استان در بندر انزلی و کاسپین نیز انجام شده است.
نجفی با اشاره به اینکه بعد از برجام اتفاقات خوبی افتاده، اظهار کرد: طی سال ۹۴، هفت هزار و یکصد میلیارد ریال در بخش صنعت سرمایه گذاری شده بود اما امسال میزان سرمایه گذاری از ۱۰ هزار میلیارد ریال عبور کرده است.
استاندار گیلان گفت: طی یک سال اخیر بیش از ۲۴ شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در پروژه های مختلف استان از جمله در حوزه های پسماند، ساماندهی رودخانه ها، صنایع، هتل ها، پرورش ماهی در قفس و ماهیان خاویاری، راه و راه آهن، سدها، صنایع کشتی سازی، نیروگاه های بادی و خورشیدی، دامپروری و کشاورزی حضور یافته اند.به گفته نجفی، بخشی از سرمایه گذاری خارجی در بخش های صنعت، انرژی و شیلات ( پرورش ماهی در قفس و ماهیان خاویاری) است.
استاندار گیلان ادامه داد: این شرکت ها که به طور عمده اروپایی هستند، ضمن حضور در استان و مذاکره با مقامات استانی، آمادگی خود را برای سرمایه گذاری با برآورد اولیه ۶۲۱ میلیون دلار و نیز ۵۰۰ میلیون یورو اعلام کرده و تا پایان دی ماه جاری، حداقل ۱۶ میلیون دلار نیز در سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به ثبت رسیده است