سفال و حصیر، بیشترین سهم صادرات صنایع دستی گیلان را دارند

سفال و حصیر، بیشترین سهم صادرات صنایع دستی گیلان را دارند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: سفال و حصیر، بیشترین سهم از صادرات صنایع دستی استان را دارند.

 82316191 71188936 - سفال و حصیر، بیشترین سهم صادرات صنایع دستی گیلان را دارند
به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا رضا علیزاده گفت : هدف گذاری مشخصی برای توسعه صادرات صنایع دستی با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی و درآمدزایی ارزی مبتنی بر داشته های صنایع دستی استان آغاز و برنامه ریزی شده است.
وی اظهار کرد: در سال های اخیر تولیدات هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان به دلیل برخورداری از کیفیتی ممتاز و داشتن جنبه کاربردی در لیست کالاهای صادراتی از گمرک و نیز سبد صادرات چمدانی قرار گرفته که این موضوع، حاصل تلاش هنرمندان و مسئولان استانی در زمینه صادرات کلان است.
علیزاده تصریح کرد: بر اساس آمارهای رسمی گمرکات گیلان، بیش از ۶۰۰ هزار دلار صنایع دستی از مرزهای بندر انزلی، آستارا و همچنین گمرکات جنوب به مقصد اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای حاشیه خزر صادر شده است.
وی ادامه داد: همچنین بیش از ۴۰۰ هزار دلار صادرات چمدانی، صادرات خودرویی و همراه مسافر انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه سفال و حصیر بیشترین رقم صادرات را به خود اختصاص داده، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال ۵۰۰ هزار دلار افزایش صادرات صنایع دستی گیلان را شاهد باشیم.
علیزاده بر لزوم حرفه آموزی در کنار فعالیت های تجربی هنرمندان تاکید کرد و افزود: در دولت تدبیر و امید نسبت به رفع موانع هنرمندان صنایع دستی تلاش بسیاری صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه اشتغال در حوزه صنایع دستی نوعی خودکفایی را در جامعه گسترش می دهد، از رونق و گسترش صنایع دستی به عنوان راهکاری برای رسیدن به توسعه پایدار یاد کرد.
وی یادآور شد: نخستین محموله سازمان یافته صنایع دستی استان در خردادماه امسال و در شاخه سفال به اروپا ارسال شده بود.
علیزاده اضافه کرد: محموله یادشده شامل ۱۷ هزار قطعه سفال به ارزش اقتصادی ۱۵ هزار یورو بود که مصداقی برای صادرات غیرنفتی با رویکرد اقتصادمقاومتی است.
وی اضافه کرد: نخستین محموله حصیر استان نیز به ارزش هفت هزار دلار شامل ۱۰ هزار قطعه به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است.
صنایع دستی حصیری سالانه بیش از ۵۰ میلیارد ریال گردش مالی در کشور دارد.
از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۳۰۰ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند.
رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان هستند.