سلامت مردم گیلان معطل قطع چند اصله درخت

سلامت مردم گیلان معطل قطع چند اصله درخت

با قطع چندین اصله درخت آرزوی دیرینه مردم گیلان برای احداث تصفیه خانه در سراوان بر آورده می‌شود و گامی موثر در راستای سلامت مردم این استان برداشته می‌شود.
72291t - سلامت مردم گیلان معطل قطع چند اصله درخت

به گزارش خبر فوری رشت ، دفن زباله در سراوان عمری نزدیک به ۳۰ سال دارد و در هرسال دفن غیربهداشتی کوهی از زباله بار مشکلات آنجا را بیشتر کرده است.

بيش از ۳۰ سال است که منطقه جنگلي سراوان که قرار بود به‌صورت موقت به‌عنوان مرکز دفن زباله استفاده شود به منطقه‌اي دائمي براي دفن زباله‌هاي شهري، صنعتي و بيمارستاني شهرهاي رشت، خشکبيجار، خمام و لشت‌نشا تبديل شده است.

دفن زباله در اين مدت سبب مشکلات زيست‌محيطي فراوان براي روستاهاي اطراف و همچنين آلودگي منابع آب، رودخانه‌هاي زرجوب و گوهر رود و تالاب انزلي شده است. اين درحالي است که سراوان و پارک جنگلي آن داراي يکي از نادرترين گونه‌هاي گياهي و جانوري نه‌تنها در کشور بلکه در سطح جهان است.

در حال حاضر ۵۰۰ تا ۷۰۰ تن زباله به سراوان منتقل می‌شود و این حجم زباله در روزهای بارانی۲۰ لیتر در ثانیه و در روزهای عادی ۷ لیتر در ثانیه شیرابه تولید می‌کند.

علیرضا حاجی‌پور در این راستا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،منطقه گیلان گفت:با توجه به اینکه دپوی زباله در سراوان مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان این منطقه به وجود آورده است ما در راستای کاهش این مشکلات تلاش کرده ایم با انجام عملیات بهسازی و شن ریزی مرکز دفن زباله در سراوان، سم پاشی سايت دفن زباله جهت از بين بردن حشرات موذی، زیباسازی، گل کاری، اصلاح هندسی، ایجاد فضای سبز، نصب و ترمیم راهبند درب ورودی جایگاه سراوان تا حدودی از مشکلات بکاهیم.

وی ادامه داد: احداث سلول جدید دفن مهندسی و بهداشتی پسماند بادر نظر گرفتن عدم نفوذ شیرابه به داخل زمین و جمع آوری شیرابه ها و در نهایت هدایت شیرابه ها به تصفیه خانه ای که به زودی ساخته خواهد شد می‌تواند تا حدود زیادی از مشکلات اصلی جلوگیری کند.

حاجی‌پور مهمترین مانع برای ساخت تصفیه خانه را ندادن مجوز قطع درخت از سوی منابع طبیعی دانست و گفت:هنوز مجوز قطع درختان برای ساخت تصفیه خانه صادر نشده است، ساخت تصفیه خانه کاری زمان بر است و ما در تلاش هستیم تا هرچه سریعتر با ساخت تصفیه خانه رودخانه‌های این شهر را از آلودگی نجات دهیم و برای سلامت جامعه گام برداریم.

وی به مردم این اطمینان را داد که زباله‌های عفونی بیمارستان ها پس از انجام عملیات اتو کلاو  یعنی بی خطر سازی وارد سایت سراوان می‌شود و نماینده محیط زیست بر زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها نظارت کامل دارد.