سناریوی «آخرالزمانی» درمورد روز پس از انتخابات در آمریکا / بازی خطرناکی که ترامپ با الکتورال‌ها می‌خواهد به راه بیاندازد

سناریوی «آخرالزمانی» درمورد روز پس از انتخابات در آمریکا / بازی خطرناکی که ترامپ با الکتورال‌ها می‌خواهد به راه بیاندازد

به گزارش رشت۲۰؛ اکسیوس نوشت: وکلای دموکرات برای به چالش کشیدن هرگونه تلاش ترامپ برای تعویض «الکتورال»‌های انتخاب شده توسط رای دهندگان با «الکتورال»‌های انتخاب شده توسط مجالس ایالتی تحت کنترل جمهوری خواهان، آماده می‌شوند.

آمریکا - سناریوی «آخرالزمانی» درمورد روز پس از انتخابات در آمریکا / بازی خطرناکی که ترامپ با الکتورال‌ها می‌خواهد به راه بیاندازد

ایالت پنسیلوانیا، جایی که جمهوری خواهان مجلس ایالتی را کنترل می‌کنند به صورت ویژه نگران کننده است. لازم به ذکر است که انتخاب رئیس‌جمهور در آمریکا در حقیقت به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود. مردم در روز انتخابات، از یک‌سو به نامزد ریاست جمهوری و معاون وی رأی می‌دهند و از سوی دیگر گزینش‌گران رئیس‌جمهور (electors) را برمی‌گزینند؛ اگر چه اسم نامزد‌های پست رئیس‌جمهور در برگه‌های اخذ رأی نوشته می‌شود، اما در عمل مجمع گزینندگان (Electoral college) به‌طور مستقیم رئیس‌جمهور و معاون او را انتخاب می‌کنند. به این معنی که رأی‌دهندگان هر ایالت گزینش‌گران رئیس‌جمهور (electors) را انتخاب می‌کنند و آن‌ها بعداً رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند. در همین راستا، اخیرا لارنس تبس رییس اجرایی حزب جمهوری خواه در ایالت پنسیلوانیا به مجله آتلانتیک گفته است وی با مقامات ستاد انتخاباتی ترامپ در مورد احتمال دور زدن نتایج آرای عمومی در صورت عدم اطمینان یا اختلاف نظر در مورد صحت آراء اخذ شده، صحبت کرده است. تبس گفت قانون اساسی ایالات متحده به مجالس ایالتی اجازه می‌دهد بدون مراجعه به آراء عموم مردم ایالت، گزینش‌گران رئیس‌جمهور (electors) را خودشان انتخاب کنند.».

امتناع ترامپ از تعهد به انتقال صلح آمیز قدرت و همچنین مقالاتی که در مورد بدترین سناریو‌ها درمورد روز پس از انتخابات، منتشر شده توجهات را به درگیری‌های وحشیانه‌ای که می‌تواند نتیجه نهایی را به خطر بیندازد، جلب می‌کند.

بنا به گفته یکی از وکلای دموکرات ها، با توجه به تصمیم دیوان عالی در دعوای حقوقی-انتخاباتی جرج بوش در برابر ال گور در سال ۲۰۰۰، تلاش جداگانه‌ای وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که بازشماری آراء در هیچ یک از ایالت ها، مانند فلوریدا در سال ۲۰۰۰، توسط دیوان عالی متوقف نشود.

کمپین بایدن تمایلی به بیان استراتژی دقیق خود نداشته، اما مسئولان کمپین به منظور حمایت از رای دهندگان در سراسر کشور هزاران وکیل و داوطلب را استخدام کرده و خطوط تلفن ملی و ایالتی را برای رای دهندگان ایجاد کرده اند. آن‌ها همچنین برنامه ریزی می‌کنند تا یک واکنش تهاجمی به فعالیت‌های ترامپ برای سرکوب آرا ارائه دهند.

اما در مقابل مشاوران ترامپ با توجه به موج دیررس آراء پستی که بیشتر متعلق به دموکرات هاست برای به چالش کشیدن مشروعیت نتایج انتخابات و دفاع در برابر وکلای دموکرات آماده می‌شوند.

یک منبع در ستاد انتخاباتی ترامپ به Axios گفت که وکلای آن‌ها در صورت لزوم اقدام به طرح دعوا خواهند کرد، از جمله شکایت در ایالت‌های اصلی که قوانین انتخاباتی را به گونه‌ای تغییر داده اند تا تعیین مدت زمان طولانی تری برای رای دادن یا شمارش آرا مجاز باشد.

این منبع گفت: “اگر معلوم شود که نتایج انتخابات عادلانه و آزاد نیست، گزینه‌های زیاد وجود دارد. “.

اما مشاوران خود ترامپ در حال بررسی این واقعیت هستند که قانون اساسی روشن است و در صورتی که بایدن برنده انتخابات باشد حتی اگر ترامپ شکست خود در انتخابات را انکار کند، بایدن ۲۰ ژانویه رئیس جمهور خواهد شد.

یک مشاور حقوقی ترامپ به Axios گفت: “ترامپ می‌تواند بگوید من قبول نمی‌کنم و فکر می‌کنم تقلب شده است، اما این ادعا او را رئیس جمهور نخواهد کرد. “.

اما کارشناسان حقوقی به طور فزاینده‌ای نگران هستند که اگر مکانیسم انتخابات دموکراتیک از بین برود و ما با بحران قانون اساسی روبرو شویم چگونه رئیس جمهور بعدی انتخاب خواهد شد.

برخی از وکلا و به ویژه دموکرات‌ها دوست ندارند در این مورد صحبت کنند، زیرا آن‌ها نمی‌خواهند رای دهندگانی را که از قبل احساس می‌کنند آرای آن‌ها مهم نیست دلسرد کنند، اما این وکلا هنوز هم در حال بررسی سناریو‌های مختلف هستند تا آماده پاسخ به هر رویداد محتمل شوند.

دیوید ریوکین که در دفتر مشاوران کاخ سفید و وزارت دادگستری تحت ریاست جمهوری ریگان و جرج اچ. دابلیو بوش خدمت می‌کرد در مورد آنچه “سناریوی تایتانیک” توصیف کرد، هشدار داد:

نتایج مناقشه برانگیز انتخابات در بسیاری از ایالت‌ها با نظرات بالقوه متناقض در مورد همان موارد قانونی همراه است و اگر ترامپ قبل از انتخابات جایگزین روث بیدر گینزبرگ را معرفی نکند، دیوان عالی به بن بست خواهد رسید و مجلس نمایندگان برنده را اعلام خواهد کرد، اما با توجه به اینکه هر یک از اعضای کنگره نیز امسال در معرض انتخاب مجدد هستند این سوال که چه کسی می‌تواند هیئت‌های نمایندگی را در مجلس کنترل کند نیز در این زمینه مطرح است.

ریوکین که از ترامپ حمایت می‌کند گفت: “این از هر منظر بسیار خطرناک است. ”

بنجامین گینزبرگ، وکیل ارشد انتخاباتی جمهوری خواهان می‌گوید ترامپ در صورت مشاهده تقلب می‌تواند درخواست بازشماری دهد و حتی انتخابات ایالت‌ها را نیز مورد مناقشه قرار دهد. وی گفت: “بزرگترین نگرانی این است که ترامپ نتایج انتخابات و در نتیجه انتقال مسالمت آمیز قدرت را با سخنان بدون پشتوانه زیر سوال ببرد. “