سوالات اعضای شورا دغدغه مردم است/ پاسخگو خواهم بود اما اجرای پروژه ها نیازمند آرامش و ثبات مدیریتی است ❖ واکنش شهردار رشت به طرح سوال چندباره شورا:

سوالات اعضای شورا دغدغه مردم است/ پاسخگو خواهم بود اما اجرای پروژه ها نیازمند آرامش و ثبات مدیریتی است

به گزارش رشت۲۰، ناصر حاج محمدی شهردار رشت شب گذشته با حضور در یک برنامه لایو اینستاگرامی، با بیان اینکه سوالات اعضای شورا دغدغه مردم است گفت: به سوالات پاسخگو خواهم بود اما اجرای پروژه ها نیازمند آرامش و ثبات مدیریتی است.

حاج محمدی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص محل تولد و تحصیلاتش اظهار داشت: متولد شاهرود هستم و تحصیلاتم را تا مقطع دبیرستان در این شهر به پایان رساندم. کارشناسی مهندسی عمران را در دانشگاه نوشیروانی بابل گرفتم و پس از کارشناسی ارشد و دکترا در رشته محیط زیست، در پسادکترا در رشته اکولوژی در دانشگاه تهران تحصیل کردم.

شهردار رشت در خصوص سوابق کاری خود تصریح کرد: از نظر سابقه کاری ابتدا در شهرداری تهران فعالیت کردم و ۲۳ سال پیش شهردار رامسر شدم و بعد از آن به شهرداری اهواز رفتم و در پست معاونت فعالیت می کردم، چهار سال شهردار شاهرود بودم و بعد از تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات تهران حدود ۱۴ ماه است که در خدمت شهروندان شریف رشت در شهرداری این شهر هستم.

وی با بیان اینکه همواره دوست داشتم در شهرهای شمالی به ویژه رشت زندگی و فعالیت کنم گفت: همگان وقتی تعطیلاتی فرا می رسد به شمال و به ویژه رشت می آیند و امروز من بسیار خوشحالم که پس از ۲۶ سال فعالیت خداوند توفیق خدمتگزاری به رشت و مردم شریف آن را به من داده است.

حاج محمدی افزود: خدمتگزاری و کار کردن برای مردم شهر رشت نعمت است. مردم شمال و به ویژه رشت مردمی خونگرم هستند و از فرهنگ والایی نیز برخوردارند.

سوالات اعضای شورا دغدغه مردم است

شهردار رشت در بخشی از این گفت و گو در واکنش به سوالی درباره طرح سوال اعضای شورا خاطر نشان کرد: وقتی شورا سوالی مطرح می کند یعنی مردم سوال دارند و برای شورا نیز این سوالات به وجود می آید. به عنوان شهردار پاسخگوی سوالات خواهم بود؛ هرچند پاسخگویی به این سوالات وقت گیر است و عده ای را درگیر جمع آوری اطلاعات می کند اما این حق مسلم اعضای شورااست.

وی افزود: اگر اعضای شورا از پاسخ ها قانع نشدند به فرآیند استیضاح می رسیم. تاکید می کنم شهردار و شهر برای انجام پروژه ها نیازمند آرامش است. هرقدر تنش و درگیری بیشتر باشد ثبات کمتر است و وقت برای اجرای برنامه ها نیست.

شورا برنامه ای را مصوب کند شهرداری موظف به اجراست

حاج محمدی در ادامه گفت: اما نهایتا شهرداری ‌پس از بررسی این مشکلات و مسائل باید کار را در قالب طرح، برنامه و یا پروژه اجرا کند. اگر شورا برنامه هایی ارائه دهد و برای برنامه ها بودجه مصوب کند، شهرداری هم موظف به اجرا است. همه شهرهای موفق از جمله اصفهان، مشهد و شیراز برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت داشته اند و ما هم اگر بخواهیم موفق شویم باید برنامه داشته باشیم.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه گذشته از برنامه پنج ساله ای که دانشگاه گیلان مطالعات آن را انجام داده و تهیه و تدوین کرده باید حداقل برنامه ای یک ساله نیز داشته باشیم بیان داشت: این برنامه یک ساله باید دی ماه هر سال به شورا ارائه شود و پس از بررسی در شورای شهر مصوب گردد.

حاج محمدی افزود: زمانی که بنده شهردار رشت شدم باید برنامه شهردار پیشین را که مصوب شورا بود اجرا می کردم و پس از اجرای آن، برنامه امسال را به شورا ارائه کردم و علاوه بر طرحها و پروژه های پیشین یک سری طرحها و برنامه های جدید نیز ارائه شد.

وی ادامه داد: انصاف نیست که در اینجا به تلاش شهرداران پیشین اشاره نکنم مثلاً کار تصفیه خانه سراوان در زمان شهردار پیشین آغاز شده بود و حالا بنده آن را اجرایی کردم و خیلی طرحها و برنامه های دیگر نیز به همین شکل بوده است.

دکتر حاج محمدی سپس مشکل اصلی شهر را تامین منابع مالی و اقتصادی برای اجرای پروژه ها دانست‌ و گفت: شهرداری خدماتش مستمر است مدیریت پسماندها، هدایت آبهای سطحی، آسفالت معابر و خدمات شهری همه نیاز به منابع مالی دارند. من سوالم این است که چند درصد مردم در اجرای این پروژه ها مشارکت داشته و دارند. مخارج و هزینه ها روز به روز بیشتر می شود و درآمدها کاهش می یابد. مثلاً افزایش قیمت بنزین مشکلاتی را برای ما به وجود آورد یا افزایش حقوقها یا همین ویروس کرونا همگی فشار اقتصادی به شهرداری رشت تحمیل کردند.

برنامه های توسعه ای شهر با شتاب در رشت پیگیری می شوند

شهردار رشت در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: برای توسعه شهر مشغول پیگیری پنج دسته پروژه های عمرانی‌ هستیم که بی سابقه ترین تعداد و میزان اجرای پروژه های عمرانی در تاریخ رشت هستند و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شوند.

وی در ادامه توضیح داد: اجرای پروژه های مختلف در پنج دسته به وسیله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، پروژه های مصوب شورای شهر، سازمان سرمایه گذاری، پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای و سایر پروژه های شهرداری قرارداد منعقد شده است.

دکتر حاج محمدی تصریح کرد: پنج پروژه بزرگ به وسیله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در رشت به اجرا در می آید شامل تقاطع غیرهمسطح نیروی دریایی با ۱۰۵ میلیارد تومان، تقاطع میدان ولیعصر و گلباغ نماز ۵۰۰ میلیارد تومان زیرگذر میدان شهرداری(شرق به غرب و شمال به جنوب)، پروژه ساماندهی رودخانه زرجوب و گوهر رود دو هزار میلیارد تومان و تقاطع غیرهمسطح مصلی ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: پنج پروژه بزرگ مصوب شورای اسلامی شهر رشت پروژه ژ۵ که شرق رشت را به غرب آن‌متصل می کند با اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان، رینگ ۹۰ متری با اعتبار ۲۳۰ میلیارد تومان، مسیر امام علی(ع) با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان، پروژه سرچشمه با اعتبار سه میلیارد تومان و پروژه هشت دی با اعتبار دو میلیارد تومان است.

شهردار رشت در ادامه گفت: پروژه های سرمایه گذاری گیل لند با اعتبار دو میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان، فیبر نوری، تفکیک زباله از مبدا (کیف پول الکترنیک) و پارک حاشیه ای(پارکومتر)، پروژه های بازآفرینی ساخت فضای آموزشی تالاب عینک(خانه کودک) با اعتبار یک میلیارد تومان، بهسازی و نوسازی روشنایی معابر محله عینک با اعتبار ۴۰۰ ملیلون تومان، تملک ملک مسیر خیابان اقتصاد با اعتبار دو میلیارد تومان، ساماندهی آسفالت محله عینک ۱۷۰ میلیون تومان، محوطه سازی تالاب عینک با اعتبار ۷۳۴ میلیون تومان، بهسازی محور صف سر با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان، کمک برای بهسازی رودخانه زرجوب با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان و ساخت بازارچه خوداشتغالی در مدرسه بشارت ۴۵۰ میلیون تومان همچنین سایر پروژه های شهرداری رشت پروژه بزرگ تراموای رشت با اعتبار دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، بهسازی میدان ۱۵ خرداد با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، بهسازی ورودی شهر از جاده تهران با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، بهسازی آسفالت معابر منطقه دو رشت با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان، ساماندهی و بهسازی گلزار شهدا با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان،باغ ژاپنی با اعتبار ۱۵۰ میلیون تومان و خرید تجهیزات علائم رانندگی با اعتبار ۸۴۳ میلیون تومان هستند که برای انجام این میزان پروژه های مختلف که در بخشهای گوناگون عمران شهری در دست اقدام است شهرداری رشت نیاز به همراهی و همکاری همه مسئولان استان دارد.

حاج محمدی افزود: جا دارد من اینجا از همکاری نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار گیلان، رئیس کل دادگستری استان، دادستان محترم، مدیران دستگاه های اجرایی و به ویژه ریاست و اعضای شورای محترم شهر تشکر کنم.

وی با بیان اینکه آرامش، ثبات مدیریت و همگامی همگان تنها راهی است که می تواند زمینه های اجرای این فعالیتهای وسیع را فراهم آورد عنوان کرد: روزهای پیش رو برای اجرای پروژه های مختلف شهر نیازمند آرامش و ثبات است باید کارهایی انجام شود تا شهر دچار التهاب نگردد.

هزینه های جاری شهرداری رشت خارج از حد تصور است

دکتر حاج محمدی گفت: شهرداری تشکیلات بزرگی است دو هزار نفر در شهرداری و دو هزار نفر به صورت پیمانکاری با شهرداری کار می کنند از دو هزار پرسنل شهرداری حدود ۵۰۰ نفر قراردادی هستند که پرداخت حقوق این تعداد نیرو کار دشواری است و امسال ما حتی یک ماه در پرداخت حقوق پرسنل تاخیر نداشته ایم اما نکته ای که هست ارتباطات برخی از نیروها است که بعضی ها چون قراردادی هستند نمی توانند پست مسئولیتی بگیرند اما رایزنی هایی می شود که شایسته نیست. در کل از نیروهای شهرداری رشت راضی هستم هر چند هستند افرادی که به ارتباطات خود دل بسته اند که به یقین این موضوع چندان خوشایند نیست. نیروها نباید به سبب ارتباطاتی که دارند، متوقع باشند. من راضی نیستم که وارد اینگونه ارتباطات شوم.

شهردار رشت در پایان سخنانش از همکاریهای موثر و مفید دکتر نوبخت تشکر کرد و گفت: سال گدشته ایشان ۹۱ میلیارد تومان برای پروژه های مدیریت پسماند اعتبار گذاشتند و امیدوارم امسال نیز با ما در این زمینه همکاری کنند و همچنین برای اجرای تراموا که هم اکنون منتظر تصویب شورای عالی ترافیک کشور است، دست ما را بگیرند. مساله ای هم هست که شهرداری از دستگاه های اجرایی مطالباتی دارد که امیدواریم جناب آقای نوبخت در دریافت این مبالغ باریگر ما باشند.