سپیدرود رشت در حال نابودی است؛ نکند آب در دل کسی تکان بخورد!

سپیدرود رشت در حال نابودی است؛ نکند آب در دل کسی تکان بخورد!

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از تسنیم، تیم فوتبال سپیدرود رشت که بر اثر سوءمدیریت‌های حاکم بر ورزش گیلان در پایان فصل گذشته از لیگ برتر به دسته اول سقوط کرد، با استمرار این ضعف فاحش در حال نابودی کامل است.

سپیدرود به‌عنوان قدیمی‌ترین و ریشه‌دارترین تیم فوتبال گیلان زمین که از ابتدای تاسیس تا امروز همیشه خصوصی بوده و در تاریخ تاسیس ۵۱ ساله‌اش هرگز زیر بلیط هیچ ارگانی نرفته و به‌همین دلیل در تمام سال‌های حیاتش با مشکل مالی در جدال بوده اما به لطف مدیریت ضعیف ورزش گیلان بی‌ثباتی مالکیتی هم به مشکلاتش اضافه شده است.

سپیدرود در ۵ سال گذشته با سوء‌نیت متولیان ورزش استان که گویی کمر به نابودی همیشگی آن بسته بودند با انتخاب مدیرانی که بسیاری از همان اول ماجرا ناتوانی‌شان در مدیریت و مالکیت هویدا بود گام به ورطه‌ای گذاشت که ماندگاریش را فقط می‌توان معجزه دانست یا به پای شانس و اقبال نداشته‌اش نوشت!

خانواده نجفی، گروه بهمن تهران، انوش جهانی، صیاد، غلامی، پورمحسن، هیئت فوتبال گیلان، میرشهاب مومنی، کیومرث بیات، تن‌زاده، نوین، کریمی، بیات و حالا حیدری گوشه ای از نام‌های پرتعدادی هستند که به مدد ضعف آشکار اداره ورزش و جوانان گیلان در واگذاری صحیح سپیدرود به افراد واجد شرایط در این سال‌ها به سپیدرود آمدند و پس از مدت کوتاهی یا پا به فرار گذاشتند و یا در دعواهای حقوقی با اداره کل مالکیت از آنها سلب شد.

حالا در فاصله کمتر از یک هفته تا آغاز فصل جدید لیگ دسته اول سپیدرود تنها تر از همیشه در تبعید بی‌تدبیری و بی‌کسی رها شده است و سرنوشتی مبهم در انتظارش قرار دارد و متولیان ورزش به‌جای هر گونه کمکی ولو اندک به فکر منافع خود هستند و در این میان تنها چیزی که اهمیت ندارد احساسات هواداران پرشمار این تیم قدیمی است.

در آخرین شاهکار مدیریتی ورزش و جوانان گیلان مبلغ پول اندکی که از سوی یکی از نمایندگان به سپیدرود تخصیص یافته بود در ابتدا توسط آن اداره بلوکه شد و سپس به بهانه عدم حضور ذیحساب تا این لحظه پرداخت نشده و این در حالی است که این اعتبار مالی مربوط به دوران لیگ برتر بود و چه بسا اگر در زمان مورد نظر به سپیدرود پرداخت می شد حالا این تیم در سطح نخست فوتبال جای داشت.

سپیدرود بدون دورنمای مالی روشن در حالی که در پشت سر بدهی‌های کلان دوران مالکیت علی کریمی و نوین و تن‌زاده را در خورجین دارد و به جز آن به سبب قرارداد ترکمن‌چای گونه‌ای که زیر نظر ورزش و جوانان بین بیات و کریمی منعقد شده و باید ۳ میلیارد به کریمی پرداخت شود، عملا یک تیم ورشکسته شده است.

تیمی که ارقام بدهیهای آن مانع حضور یک خریدار متمول و واجد شرایط می‌شود و خیلی عجیب نیست که با یک قرارداد فاجعه وار دیگر از چاله به چاه بیافتد و یک گره کور دیگر بر مشکلات سپیدرود وارد شود.

مدیریت اداره‌ای که نمی‌داند برای عدم حضور طولانی مدت ذیحسابش باید پیش از رفتنش چارهای بیاندیشد بدون شک محال است بداند که مشکلات کلان ورزش استان چه مواردی است و برآیند حضورشان، مخروبه ماندن دو ورزشگاه عضدی رشت و تختی انزلی خواهد بود.

سپیدرود رشت در باتلاق مشکلات مدیریتی که یک سویش به اداراه ورزش و سوی دیگرش به مدیران و مالکان کم‌توان وصل است فرو رفته است و متاسفانه شرایط نشان میدهد که امیدی به بهبودی اوضاع نمی‌رود.

وقتی که فوتبال در گیلان به‌عنوان پرهوادارترین ورزش که بیشترین مقبولیت را به چنین سرنوشتی محکوم می‌شود باید فاتحه ورزش‌های کم‌هوادار و بی‌رسانه را خواند و باید دید آیا اراده‌ای برای تغییر این وضعیت در سطح کلان ورزش ایران وجود دارد یا  باید منتظر فاجعه‌ای بزرگ‌تر بود؟