سکوت فیفا در برابر کشانده‌شدن پای تحریم‌ها به جام جهانی در حالی که تنها یک هفته تا بازی افتتاحیه رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باقی مانده، تنش‌های ژئوپولیتیک موجود در عرصه سیاسی جهان به این رقابت‌ها نیز سرایت کرده است.

سکوت فیفا در برابر کشانده‌شدن پای تحریم‌ها به جام جهانی

به گزارش رشت۲۰ ;و به نقل از پایگاه خبری سی‌ان‌بی‌سی، در حالی که تنها یک هفته تا بازی افتتاحیه رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باقی مانده، تنش‌های ژئوپولیتیک موجود در عرصه سیاسی جهان به این رقابت‌ها نیز سرایت کرده است.

1397031113143467114294124 1 300x209 - سکوت فیفا در برابر کشانده‌شدن پای تحریم‌ها به جام جهانی

شرکت آمریکایی نایکی، تولید کننده پوشاک ورزشی اعلام کرده که امسال به اعضای تیم ملی ایران کفش نخواهد داد. به‌گفته شرکت نایکی، این تصمیم پس از اقدام دولت ترامپ در وضع تحریم‌های جدید علیه ایران اتخاذ شده است. دونالد ترامپ، ماه گذشته میلادی ضمن خروج از برجام تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد.

 

شرکت‌های تولید کننده پوشاک ورزشی نظیر آدیداس، نایکی و پوما در آستانه رقابت‌های جام جهانی، که یکی از پربیننده‌ترین رقابت‌های ورزشی جهان به‌شمار می‌روند، در حال رقابت برای انعقاد قرارداد اسپانسری با برخی از بهترین تیم‌های ملی فوتبال جهان هستند.

 

اما با وجود اینکه تیم ایران در رده‌بندی کنفدراسیون فوتبال آسیا بهترین تیم آسیایی لقب گرفته است، این تیم به‌دلیل تحریم‌های بین المللی سال‌هاست که برای جذب اسپانسر با مشکل مواجه است. شرکت نایکی اسپانسر برخی از بازیکنان تیم ملی ایران است که در لیگ‌های خارجی بازی می‌کنند. یکی از این بازیکنان سامان قدوس است، اما مشخص نیست که آیا وی نیز از تصمیم جدید شرکت نایکی تأثیر خواهد پذیرفت یا خیر.

 

این وضعیت در حالی رخ داده که ایران قرار است تا چند روز دیگر اولین بازی خود در جام جهانی فوتبال را مقابل تیم ملی مراکش بازی کند. این تصمیم شرکت نایکی موجی از محکومیت را میان ایرانیان سراسر جهان برانگیخته است.

 

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران از فیفا خواسته تا به این مسئله ورود کند. کی‌روش در این باره گفته: «بازیکنان به تجهیزات ورزشی‌شان عادت کرده‌اند و عوض کردن آنها یک هفته قبل از این رقابت مهم کار درستی نیست». فیفا هنوز واکنشی به این درخواست کی‌روش نشان نداده است.

 

اما شرکت نایکی تنها شرکتی نیست که پای مسائل سیاسی را به عرصه ورزش کشانده است. زمستان سال گذشته شرکت کره‌ای سامسونگ هم به‌بهانه تحریم‌ها از اعطای تلفن‌های همراه ساخت این شرکت به ورزشکاران ایران و کره شمالی خودداری کرد. این اقدام با واکنش‌هایی میان نهاد برگزار کننده رقابت‌های المپیک و مقامات رسمی ایران مواجه شد و شرکت سامسونگ ناگزیر شد ضمن عذرخواهی از این اقدام، در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

 

شرکت آلمانی آدیداس هم در جام جهانی قبلی به‌دلیل تحریم‌ها علیه ایران، از ارائه تجهیزات ورزشی به اعضای تیم ایران خودداری کرده بود.