شایعه ها باورپذیرتر از واقعیت ها یادداشتی از پویا طوفانی؛

شایعه ها باورپذیرتر از واقعیت ها

رشت۲۰ ؛پویا طوفانی – عدم اعتماد مردم به رسانه ها و یا حتی مسئولین، سبب شده که اخیرا شایعات نسبت به واقعیت ها باور پذیرتر باشند،بدون شک دلیل این بی اعتمادی ها شرایط اقتصادی عجیب کشور ما است که براحتی می تواند افکار مردم را به بازی بگیرد.گفتگوهای خیابانی،شایعات من درآوردی،و ناله از وضعیت حال حاضر،شرایط را بحرانی تر هم کرده است،تا جایی که این روزها،هر شخصی در هر مکانی سخن از وقوع جنگ می کند،جنگی که با خود قحطی ها و تبعات زیادی بهمراه دارد و آنقدر هم با قدرت داستان سرایی می کند که مجبور می شویم آن ها را باور کنیم.

باید گفت که خود این شایعات از واقعیت ها ترسناک تر هستند،چرا که اگر امیدی هم باشد ،با شنیدن این شایعات ،خود به خود نابود می شود.

می توان به جرات گفت که فضای مجازی با تمام خوبی های خود، در این‌ زمینه می تواند مقصر بزرگی باشد.مقصری که در کسری از ثانیه دروغ های بزرگی به خورد ما می دهد و دقایقی بعد همان دروغ ها را تکذیب می کند.

گفتنی است که این شایعات اخیرا گریبان گیر گیلان هم شد و آرامش را از خاطر مردم گرفت،مردمی که دیگر توان خبر بد را ندارند و آماده پذیرش هر اتفاقی هستند.

تنها بواسطه تاخیر ماشین های سوخت رسانی ،مردم گیلان به پمپ بنزین ها حجوم آوردند و هیج راه حلی هم برای قانع کردن آنها وجود نداشت.

اعتصاب ماشین های حمل سوخت،کمبود سوخت موجود در کشور،و حتی گران شدن بنزین ،شایعاتی بود که دهان به دهان چرخید و همین امر باعث شد که مردم تا پاسی از شب در صف جایگاه های بنزین باشند.

حتی بعد از آن که رسانه های رسمی و مسئولین هم چنین شایعاتی را تکذیب کردند اما باز هم مردم دوست داشتند که واقعیت را باور نکنند.

این بی اعتمادی ها به سادگی می تواند وضعیت معیشتی مردم را به تصویر بکشد،مردمی که حاضرند حتی برای آخرین بار هم که شده طعم بنزین ۱۰۰۰ تومانی را بچشند تا اینکه از فردا مجبور باشند سوخت مورد نیاز خودشان را با نرخ ۲۰۰۰ تومانی تامین کنند.

مردم کشور ما نیاز به آرامش دارند،آرامشی که اعتماد، یکی از رکن های اساسی آن است،نه اینکه صبح را با این سوال آغاز کنند (( امروز دلار چند شده است؟))