شناسایی عاملان انتشار تصاویر در تلگرام

شناسایی عاملان انتشار تصاویر در تلگرام

رئیس پلیس فتا گیلان از شناسایی و دستگیری عاملان انتشار تصاویر خصوصی شهروندان اهل رشت در تلگرام خبر داد.

5227671 539 - شناسایی عاملان انتشار تصاویر در تلگرام

به گزارش خبر فوری رشت ،در پی ارجاع دو فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهی زنان جوان ۱۸ و ۲۹ ساله، مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی آنان در تلگرام، موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با پی‌جویی های فنی و پلیسی، عاملان انتشار تصاویر خصوصی شکات در شبکه اجتماعی مبتنی بر موبایل، که یک زن ۱۸ و یک مرد ۵۰ ساله اهل و ساکن رشت بودند، شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به پلیس فتا احضار شدند.

محمدخانی گفت: با توجه به ادله دیجیتال کشف شده، متهمان به صراحت به بزه انتسابی خود و این‌که با انتشار تصاویر خصوصی شکات پرونده در تلگرام و نسبت دادن مطالب نارو و خلاف واقع، قصد هتک حیثیت کردن آن‌ها را داشتند، اعتراف و انگیزه خود را از این‌کار تسویه حساب شخصی و انتقام‌جویی عنوان کردند.

رئیس پلیس فتا گیلان با بیان این‌که متهمان برای سیر مراحل قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت معرفی شدند، تصریح کرد: طبق ماده ۱۷ فصل پنجم، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، قانون جرایم رایانه ای، هر کس به‌وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی‌که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وی از شهروندان خواست در انتخاب پیام‌رسان های موبایلی شرکت های بیگانه و استفاده از خدمات آن‌ها، محرمانگی و امنیت اطلاعات شخصی‌شان را جدی بگیرند، در ارتباط، انتشار و اشتراک تقوای رسانه ای را رعایت کنند، در انتخاب گزینه های ایرانی شک نکنند.

محمدخانی یادآور شد: امروزه جایگزین های خوبی برای انواع رسانه های اجتماعی توسط جوانان خوشفکر کشورمان طراحی و اجرا شده که هم نیاز کاربران را به خوبی برطرف می کند و هم خیال کاربران از امنیت و سلامت اخلاقی این شبکه ها راحت تر است، برای اعتماد و دوستی در فضای مجازی وسواس به خرج دهند همانطور که در فضای حقیقی این کار را انجام می دهند و حتی بیشتر و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرسwww.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش کنند.