شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

 به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایسنا حادثه پلاسکو در حالی وارد دومین روز شد که برغم همه مشکلات تلاش‌ها برای نجات محبوس‌شدگان همچنان ادامه دارد.

** ۰۰:۷ بامداد: سید جلال ملکی سخنگوی ستاد بحران پلاسکو در دقایق اولیه و بامدادی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه، درباره آخرین وضعیت عملیات آتش‌نشانان در محل ساختمان پلاسکو، اظهار کرد: عملیات جست‌وجو و آوار برداری همچنان در محل ادامه داشته و تا کنون هیچ یک از آتش‌نشانانی که احتمال مفقود شدنشان وجود داشت، پیدا نشده‌اند.

وی با بیان اینکه احتمال شهادت تعدادی از همکارانم در این حادثه وجود دارد، گفت: امیدواریم که در ساعات آتی تعدادی از افراد محبوس زنده از زیر آوار خارج شوند.

 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با اشاره به ورود دستگاه‌های مکانیکی برای امدادرسانی در این حادثه، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قطعات فلزی و ستون‌هایی که در کف خیابان ریخته، بریده و جمع‌آوری شده است، پیش‌بینی می‌شود که عملیات آتش‌نشان با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

ملکی با بیان اینکه شایعاتی که در فضای مجازی مشاهده می‌شود، قابل اعتماد نیست گفت: توصیه ما به شهروندان و افرادی که پیگیر اخبار این حادثه هستند این است که حتما خبرها را از خبرگزاری‌های رسمی و رسانه‌های معتبر دنبال کرده و به منابع غیر موثق اعتنا نکنند.

**۰۰:۱۱ بامداد: رییس پلیس پایتخت گفت: محدودیت‌های ترافیکی در محدوده حادثه “پلاسکو” امروز (جمعه) ادامه خواهد داشت و شاید برای شنبه نیز این محدودیت‌ها تمدید شود.

سردار ساجدی‌نیا اظهار کرد: گروه‌های امدادی تلاش می‌کنند وضعیت بهتری ایجاد کنند. واحدهای خدماتی نیز فعال هستند. مجموعه پلیس هم برای برقراری نظم و آمد و شد خودروهای امدادی فعالیت می‌کنند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

رییس پلیس پایتخت افزود: میزان جمعیت به مراتب کمتر شده است و واحدهای امدادی راحت‌تر تردد می‌کنند.

وی درباره محدودیت‌های ترافیکی برای روزهای آینده گفت: محدودیت‌های ترافیکی را حداقل برای امروز جمعه خواهیم داشت. شاید برای شنبه نیز این محدودیت‌ها تمدید شود. از شهروندان تقاضا داریم همکاری لازم را با پلیس داشته باشند تا مشکلی برای امدادرسانی پیش نیاید.

ساجدی‌نیا، اظهار کرد: در فضای رسانه‌ای اخباری درباره تعداد شهدای این حادثه منتشر می‌شود که صحت ندارد و آمار جان‌باختگان این حادثه را بیش از آنچه هست اعلام می‌کنند.

** ۰۰:۳۰: نایب رییس شورای شهرتهران به گلایه آتش نشانی در مورد کمبود وسایل و تجهیزات، در حساب توئیتری خود پاسخ نوشت.

به گزارش ایسنا، مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهرتهران که روز گذشته در حاشیه بازدید از محل حادثه پلاسکو مورد عتاب یکی از ماموران آتش نشانی قرار گرفته و سکوت کرده بود ، در حساب توئیتری خود نوشت:

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب


« آتش‌نشان فریاد زد:

پول بدهید دستگاه بخریم

فریادش را به جان خریدم!

او راست میگفت

اما درد ما را نمی دانست.»

** ۰۰:۳۵: پیگیری خبرنگار ایسنا که درحال حاضر در محل ساختمان پلاسکو حضور دارد، نشان می‌دهد خبری که برخی رسانه‌ها از شنیده شدن صدای ناله زیرآوارماندگان منتشر کرده‌اند، متاسفانه صحت ندارد.
** ۰۰:۳۸: چندین کامیون حامل ضایعات نمای فلزی ساختمان پلاسکو، از محل خارج شده و عملیات جستجو و آوار برداری سرعت بیشتری به خود گرفت.

** ۰۱:۰۸: سخنگوی ستاد بحران پلاسکو درباره اخباری مبنی بر زنده بودن پنج آتش‌نشان در موتورخانه ساختمان پلاسکو، توضیح داد.

در حالی که برخی از شبکه‌های مجازی از زنده بودن پنج تن از آتش‌نشانان در موتورخانه ساختمان پلاسکو را می‌دهند، سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه پلاسکو، این خبر را نه تایید و نه تکذیب کرد.

ملکی اظهار کرد: تا زمانی که ماموران آتش‌نشانی به محل دسترسی پیدا نکنند، نمی‌توانیم درباره این موضوع اظهار نظر کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا حاضر در صحنه، در حال حاضر امدادرسانی برای نجات محبوس شدگان در حادثه پلاسکو در حالی ادامه دارد که با وجود گذشت بیش از ۱۷ ساعت از آغاز حادثه، وجود دود غلیظ که تنفس را سخت کرده و همچنین حجم انبوه آهن و نخاله در محل، سرعت امدادرسانی را تحت تاثیر قرار داده است. با این حال آتش‌نشانان انگیزه خود را از دست نداده و در تمامی جبهه‌های حادثه در حال عملیات نجات و جستجو هستند.

** ۰۱:۲۵: سخنگوی نیروی انتظامی از استمرار حضور عوامل پلیس تا واپسین لحظات مدیریت و کنترل کامل حادثه، در صحنه و ارائه خدمت‌رسانی پلیس خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: «نیروی انتظامی ضمن اظهار تألم و تأسف از این ضایعه دردناک و ابراز همدردی با آسیب دیدگان و خانواده مکرم آنها مخصوصاً آتش نشانان غیرتمند و غیور اعلام کرد مأموران انتظامی از نخستین زمان این اتفاق کنترل صحنه را در دست گرفتند و پس از فرو ریختن ساختمان بلافاصله رئیس پلیس پایتخت به همراه چندین یگان مجرب در موقعیت حاضر و با دستور فرمانده ناجا، پلیس تهران ضمن آماده باش کامل و بکارگیری تمامی امکانات لازم به منظور ارائه خدمت رسانی به حادثه دیدگان و همچنین انجام اقدامات ترافیکی، انتظامی و امنیتی با هوشیاری و تلاش مضاعف تا ایجاد آرامش در صحنه از هیچ کمکی برای تسریع در فرآیند مدیریت بحران و یاری رساندن به آسیب دیدگان دریغ نورزیدند.»

** ۰۱:۵۳: در ادامه تلاش ماموران امدادی و آتش‌نشانی برای نجات محبوس‌ شدگان حادثه پلاسکو، تلاش‌ها برای برداشتن بخش دوم نمای چند تنی پلاسکو ادامه دارد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

با توجه به فعالیت جرثقیل‌ها و بیل‌ها و قیچی‌های مکانیکی، روند آواربرداری در محل حادثه ادامه دارد به نحوی که گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه حکایت از آن دارد که بعد از برداشتن بخشی از نمای فلزی ساختمان، تلاش‌ها برای برداشتن بخش دوم این نمای چند تنی آغاز شده است.

انبوه آوار و آهن‌ آلات موجود در صحنه حادثه روند امدادرسانی را تحت تاثیر قرار داده است.

** ۰۱:۵۸: پلیس راهور تهران نیز محدودیت‌هایی برای تردد در محورهای منتهی به محل حادثه “پلاسکو” تعیین کرده است.

این محدودیت‌های تردد عبارتند از :ممنوعیت تردد کلیه خودروها در طول خیابان فردوسی از میدان امام خمینی تا میدان فردوسی. همچنین در طول خیابان جمهوری نیز از تقاطع ۳۰تیر تا تقاطع سعدی محدودیت تردد برای خودروها اعلام شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

**۰۲:۰۳: رییس کمیته عمران شورای شهر از حجم گسترده آوار و موانع رسیدن به محبوس شدگان می‌گوید.

اقبال شاکری که در محل حادثه پلاسکو حضور دارد و از نزدیک در جریان حفر تونل برای تجات جان محبوس شدگان است، در گفت‌وگوی بامدادی با ایسنا، با اشاره به تلاش امدادگران و نجاتگران برای حفر تونل برای دسترسی به محبوش شدگان، گفت: با اینکه مسیر دسترسی به این افراد بسیار کوتاه است اما حجم آوار و نخاله‌ها مانع از دسترسی می‌شود.
وی با بیان اینکه امدادگران از پارکینگ پاساژ مجاور در حال حفر تونل هستند، گفت: از مردم می‌خواهیم تا برای آتش‌نشانان چه آنهایی که در این چندساعت زحمت کشیده و چه برای محبوس شدگان حادثه دعا کنند.

**۰۲:۰۷: بنابر اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، به منظور تسهیل عملیات عمرانی و امدادی در محدوده چهارراه جمهوری و معابر اطراف ساختمان پلاسکو، علاوه بر محدودیت‌های ترددی اعلام شده، طرح ترافیک روزانه در روز شنبه مورخ ۲ بهمن ماه به فروش نمی‌رسد.

** ۰۲:۱۱: عملیات جست‌وجو همچنان در مقابل ساختمان پلاسکو ادامه دارد.

عملیات جست‌وجو در محل حادثه ساختمان پلاسکو با گذشت ۱۳ ساعت از ریزش ساختمان همچنان ادامه دارد و تیم‌های امدادی از چند جهت عملیات جست‌وجو را در دستور کار خود قرار داده است.

در این عملیات بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان حضور دارند و ده‌ها تن از عوامل امدادی و انتظامی نیز در محل مستقر هستند. برابر آخرین مشاهدات خبرنگار ایسنا در قسمت شرقی ساختمان پلاسکو کارگاهی برای انجام عملیات نجات دایر شده و آتش‌نشانان قصد دارند تا با حفر گودال تونلی به عمق بیش از یک متر از مغازه واقع در ضلع شرقی به زیرزمین ساختمان پلاسکو دسترسی پیدا کنند.

سگ‌های زنده‌یاب پلیس و هلال احمر نیز در محل حاضرند اما با توجه به حجم آوار به نظر می‌رسد که عملیات آواربرداری و جست‌وجو حداقل تا فردا روز جمعه نیز ادامه داشته باشد.

سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس پایتخت که از دقایق نخست در محل حادثه وجود داشت همچنان در محل حاضر است.

** ۰۲:۴۲: حزب مستقل و اعتدال ایران با صدور پیامی شهادت جمعی از آتش‌نشانان را درپی فروریختن ساختمان پلاسکو تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا، متن این پیام به شرح زیر است:

«با کمال تاسف و تاثر حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو و شهادت جمعی از آتش‌نشانان عزیز و فداکار و از جان گذشته و نیز جمعی ازشهروندان عزیز تهرانی را که اندوهی بزرگ را برای مردم قدرشناس‌مان رقم زد، به حضور خانواده های محترمشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال شفای عاجل مصدومین حادثه و نجات محبوسین در طبقات زیرین ساختمان پلاسکو را خواستاریم.»

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۰۳:۳۴: با گذشت بیش از ۱۵ ساعت از ریزش ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری عملیات جست‌وجو و آواربرداری در این محل همچنان ادامه دارد.

سید جلال ملکی – سخنگوی ستاد بحران پلاسکو و سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران –  در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه، درباره آخرین وضعیت امدادرسانی و جست‌وجو در این حادثه گفت: حادثه ساختمان پلاسکو طی دو مرحله رخ داد. مرحله نخست این حادثه مربوط به حریقی بود که در طبقات بالایی این ساختمان رخ داد و زمان وقوع آن ۷:۴۹دقیقه به سامانه ۱۲۵ اطلاع داد شده، در عرض ۲ دقیقه آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند.

وی با بیان اینکه همزمان نردبان هیدرولیکی و دیگر تجهیزات به محل حادثه اعزام شد، گفت: عوامل آتش‌نشانی بلافاصله عملیات نجات  و اطفا حریق را در ساختمان پلاسکو آغاز کرده و بیش از ۶۰ نفر از افراد حاضر در ساختمان پلاسکو را از ساختمان خارج و به محل باز انتقال دادند. همچنین ۵ نفر از افرادی که در پنجره‌های این ساختمان آویزان شده بودند، توسط بالابرهای آتش‌نشانی نجات داده شده و به محل امن منتقل شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه حوالی ساعت ۱۰ تا ۱۱ روز گذشته، شعله‌های حریق در ساختمان پلاسکو مهار و به طور نسبی اطفا شد، گفت: آتش‌نشانان در حال عملیات گشت زنی و ایمن سازی در طبقات برای نجات افراد بودند که ناگهان صدای انفجاری در طبقات فوقانی به گوش رسید و شدت انفجار به حدی بود که تمامی شیشه‌های ساختمان تخریب شد.

وی با بیان اینکه به دنبال وقوع این انفجار فرمانده عملیات با توجه به احتمال بروز خطرات، دستور تخلیه سریع ساختمان را صادر کرده و آتش‌نشانان نیز خروج از ساختمان را آغاز کردند گفت: دقایقی بعد انفجار دوم رخ داده  و لحظاتی بعد، طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو ریزش کرد که با توجه به اسکلت فلزی ساختمان و کم شدن مقاومت آن به دلیل حرارت آتش و همچنین پاره شدن بار طبقات بالایی، ناگهان تمامی ساختمان پلاسکو ریزش کرده و ساختمانی که بین ۵۰ تا ۶۰ متر ارتفاع داشت در عرض چند ثانیه به تلی از خاک بدل شد.

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو با بیان اینکه به گفته اورژانس ۲۳ نفر در همان دقایق اولیه مصدوم شده و تحت درمان قرار گرفتند، ادامه داد: بخش دوم عملیات آتش‌نشانان ساختمان پلاسکو از این زمان آغاز شده و عملیات آواربرداری و جست‌وجو به عملیات اطفاء حریق اضافه شده که بلافاصله ایستگاه‌های دیگر نیز به محل اعزام شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه طبق اطلاعات ما حدود ۲۰ تن از همکاران ما هنگام ریزش ساختمان داخل ساختمان حضور داشتند، گفت: متاسفانه اطلاعاتی از همکاران خود نداشته اما با توجه به مدل تخریب و ریزش ساختمان احتمالا همکاران ما که در این ساختمان حضور داشته‌اند، به شهادت رسیدند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

همچنان به نجات امیدواریم

وی درباره اینکه آیا افراد دیگری نیز هنگام ریزش ساختمان پلاسکو در آن حضور داشتند یا خیر، گفت: آتش‌نشانی با کمک عوامل انتظامی در همان دقایق اولیه حریق، تخلیه کرده بود اما ممکن است که برخی از کسبه از راه‌های دیگر یا به اصرار وارد ساختمان پلاسکو شده باشند که اطلاعاتی از این افراد نیز در دست نداریم.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در عین حال افزود: البته همچنان به نجات همکاران خود و افرادی که ممکن است زیر آوار محبوس شده باشند، امیدواریم و عملیات جست‌وجو و آوار برداری با تمام توان در حال انجام است.

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو با انتقاد از وضعیت ایمنی ساختمان پلاسکو گفت: آتش‌نشانی بارها نسبت به وضعیت ایمنی این ساختمان و چینش اجناس در کارگاه‌ها و تولیدی‌های این ساختمان هشدار داده بود اما متاسفانه توجهی به آن نشد و ساختمانی که حدود ۶۰۰ کارگاه و فروشگاه در آن وجود داشت تنها چند شلنگ آب و کپسول اطفاء حریق داشته و سیستم‌های اطفاء حریق اتوماتیک و هوشمند در آن نصب نشده بود.

وی اضافه کرد: نتیجه این بی احتیاطی و عدم توجه به هشدارهای آتش‌نشانی منجر به این شد که حدود ۲۰ آتش‌نشان که هیچ گونه فعالیت اقتصادی در این ساختمان نداشته و تنها برای عملیات نجات و حفاظت از اموال دیگران به این محل رفته بودند، در زیر آوار محبوس شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه عملیات جست‌و جو آواربرداری همچنان در محل حادثه ادامه دارد، گفت: دو کارگاه در قسمت شرقی و غربی برای عملیات نجات دایر شده و آتش‌نشانان نیز با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیکی و هوابرشی، برش سازه‌ها و ستون‌های ساختمان را که بعضی از آنها بیش از ۱۰ تن وزن دارد را آغاز کرده‌اند

ملکی در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا، از شهروندان خواست که اخبار مربوط به  حادثه پلاسکو را از منابع رسمی و رسانه‌های معتبر پیگیری کرده و به شایعاتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود توجه نکنند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۰۳:۲۳: سردار وحید در محل حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو حاضر شد.

**۵:۵۱ : ادامه عملیات جست‌وجو در میان آوارهای پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه پلاسکو، عملیات‌ اتش‌نشان‌ها و دستگاه‌های امدادی در محل ساختمان ریزش کرده پلاسکو همچنان ادامه دارد و چندین گروه آتش نشانی به طور همزمان عملیات هوابرش سازه و نمای فلزی، برش به وسیله قیچی مکانیکی، لکه گیری حریق و همچنین جست‌و جو برای یافتن افراد محبوس را انجام می‌دهند.

مشاهدات خبرنگار ایسنا حاکی از این است که علی‌رغم آن‌چه در برخی از شبکه‌های اجتماعی شایعه کشف یک جسد منتشر شده بود، تا به این ساعت هیچ جسدی از زیر آوار خارج نشده و عملیات جست‌وجو ادامه دارد و تنها موردی که احتمالا برخی از سایت‌های خبری از آن به عنوان کشف جسد یاد کرده بودند مربوط به رویت شیئی شبیه کلاه ایمنی آتش‌نشانی در میان آوار بود.

** ۶:۵۹: جمعه بازار پارکینگ پروانه برگزار نمی‌شود

سرهنگ محمد رازقی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: با توجه به اینکه عملیات امداد و نجات و آواربرداری همچنان در حال انجام است و با توجه به اطلاع رسانی قبلی در خصوص محدودیت‌های ترافیکی، جمعه بازار پارکینگ پروانه امروز برگزار نخواهد شد.

وی از شهروندان خواست که برای مراجعه به جمعه بازار به این محل مراجعه نکنند.

**۷:۰۷: اعلام محدودیت‌های ترافیکی پایتخت در روز جمعه/ درخواست پلیس از شهروندان

سرگرد علی شریفی، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا، درباره محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده در محورهای منتعی به حادثه پلاسکو، اظهار کرد: برابر تدابیر اتخاذ شده تردد کلیه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز در خیابان جمهوری حدفاصل خیابان حافظ تا سعدی و هم چنین خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است.

وی با بیان اینکه این محدودیت تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت، گفت: توصیه ما به شهروندان این است که تا حد امکان از ترددهای غیر ضروری در مرکز پایتخت خودداری کنند.

وی در مورد مسیرهای جایگزین خطوط اتوبوسرانی نیز گفت: طی هماهنگی‌های انجام شده با اتوبوسرانی در حدود ۵ یا ۶ خط اتوبوس که از این معابر می‌گذرد تغییراتی ایجاد شده که این تغییرات در مبدا و مقصد به اطلاع مسافران می‌رسد.

**۷:۰۷ توصیه‌هایی درخصوص چگونگی مدیریت روانی اخبار حادثه پلاسکو

علی اسدی، معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ضرورت مدیریت روانی اخبار حادثه توسط مردم و رسانه‌ها توضیح داد و گفت: مردم می‌توانند با عدم پخش تصاویر و صحنه‌های ناگوار و دلخراش حادثه از طریق شبکه‌های مجازی در کاهش استرس دیگران و آرامش جامعه موثرباشند. همچنین باید از تلگرام خود برای اطلاع رسانی مثبت مثل اصلاح اخبار نادرست، دادن پیام‌های آرام بخش، حضور به موقع نیروهای امدادگر، اورژانس و مسئولان استفاده کنند.

وی افزود: بهتر است از بحث و گفت‌وگو درباره اخبار ناخوشایند در جمع‌ها و گروه‌ها و بیان و انتشار اخبار نادرست و نامطمئن به ویژه تعداد مصدومان و فوتی‌ها در بین مردم خودداری شود. مهمترین کمک سلامت روان در شرایط بحران، ارائه اطلاعات و اخبار صحیح است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۷:۱۹: شرایط امدادرسانی در پلاسکو بسیار سخت است/ استقرار تیم‌ جراحان و فوریت‌پزشکی در محل حادثه

به گزارش ایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: شرایط امدادرسانی بسیار سخت و دشوار شده است. عملیات امداد رسانی و آواربرداری از همه بخش‌های ساختمان پلاسکو در حال انجام است اما دود غلیظ که از ساختمان برخاسته است مشکلات جدی را در مسیر امدادرسانی ایجاد می‌کند.

وی افزود: هنوز تعداد افرادی که در زیر آوار گیر افتاده‌اند روشن نیست و تا کنون حتی یک‌نفر هم رها سازی نشده تا از وضعیت همکاران آتش‌نشان محبوس در آوار اطلاع پیدا کنیم.

کولیوند گفت: نیروهای امدادرسانی در حال تونل‌زنی در ساختمان پلاسکو هستند. بیمارستان‌ها نیز همچنان در حالت آماده باش قرار دارند. همچنین دو تیم حمایت روانی در محل حادثه و در محلی که خانواده‌های آتش‌نشانان حضور دارند، مستقر شده است.

سرپرست اورژانس کشور گفت: تیم‌های فوریت‌پزشکی، جراحی عمومی و متخصصین در منطقه مستقر هستند تا در صورت نیاز ارائه خدمات دهند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

** ۷:۵۷: دلهره «پلاسکو» یک‌روزه شد

۲۴ ساعت گذشت. ۲۴ ساعتی که در کنار خانواده آتش‌نشانان، ایرانیان نیز دل‌نگران فرشتگان نجاتی بودند که زیر آوار دومین ساختمان مرتفع تجاری تهران محبوس شده‌اند.

ساعت ۷:۵۹ ممکن است برای بسیاری مفهوم خاصی نداشته باشد اما آتش‌نشانان از روز گذشته هیچ‌گاه این ساعت را فراموش نخواهند کرد. ساعتی که زنگ آماده باش ایستگاه همکارانشان در ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی تهران نواخته شده و آنان راهی ماموریتی شدند که سرانجامش ریزش ساختمان پلاسکو بود.

۲۴ ساعت از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو گذشته اما تا کنون خبری از افرادی که در زیر آوار این ساختمان محبوس شده‌اند، نشده است. امیدها کم‌کم به سمت ناامیدی می‌رود و احتمالا فقط یک معجزه می تواند  حدود ۲۰ آتش‌نشانی که گفته می‌شود در زیر آوار محبوس شده‌اند را به خانواده‌شان بازگرداند اما همچنان امیدها برای خروج زنده آتش‌نشانان از محل حادثه وجود داشته و شاید دلیل این امید عدم تمایل دیگر آتش‌نشانان برای پذیرش مرگ همکارانشان باشد.

حال با گذشت ۲۴ ساعت، عملیات نیروهای امدادی برای آواربرداری و جست‌وجو در محل ادامه دارد، نیروهای اورژانس در اطراف محل حادثه مستقر بوده و امداد گران هلال احمر نیز حضور پررنگی در همراهی با عملیات آتش‌نشانان دارند. تیم‌های پلیس هم‌چنان در محل حضور دارند، گرچه از تعداد افراد حاضر در صحنه نسبت به روز گذشته کاسته شده است اما همچنان برخی تمایل دارند تا خود را به محل حادثه برسانند که البته تعدادشان قابل مقایسه با روز قبل نیست.

۲۴ ساعت از حادثه  گذشته اما هم‌چنان دودی که در پی حریق ساختمان پلاسکو به آسمان بلند شده بود، دیده می‌شود. گرچه از حجم آن کاسته شده اما جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی معتقد است که وجود آتش در زیر آوار، نشانه و منشاء این دود است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۸:۳۴: شهروندان از تردد و تجمع در اطراف پلاسکو خودداری کنند/ نمی‌توانیم زمان پایان دود را اعلام کنیم

شریف‌زاده، مدیر سازمان عامل آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه نمی‌توانیم آمار دقیقی در مورد تعداد کسانی که زیر آوار محبوس شده‌اند ارائه دهیم، در عین حال از شهروندان درخواست کرد که از تردد و تجمع در منطقه خودداری کنند تا روند امدادرسانی با مشکل مواجه نشود.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم آمار دقیقی در مورد تعداد کسانی که زیر آوار محبوس شده‌اند ارائه دهیم، گفت: حدود ۲۰ نفر زیرآوار مانده‌اند. دلیل اینکه نمی‌توانیم تعداد آن‌ها و هویت آن‌ها را به دقت مشخص کنیم این است که تعدادی از آن‌ها نیروهای سر خدمت نبودند.

مدیرعامل آتش‌نشانی با بیان اینکه دو تونل برای دستیابی به طبقات ۱- و ۲- زده‌ایم، افزود: هنوز به این طبقات راه پیدا نکرده‌ایم. طبقات -۱ و -۲ پر از پارچه و لباس است. هر آواری را که برمی‌داریم به کانون آتش نزدیک‌تر می‌شویم اما نمی‌توانیم زمان پایان دود را اعلام کنیم.

شریف زاده در ادامه تصریح کرد: با چندین سرلوله و پاشیدن آب‌کف در حال تلاش هستیم و برش‌کارها لایه به لایه سعی می‌کنند که آوار را بردارند.

مدیرعامل آتش‌نشانی تهران همچنین اظهار کرد: در حال حاضر مشکل نیروی انسانی و تجهیزات برای عملیات نداریم. بخشی از نیروها در محل حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو مستقر هستند. در همین حال بخشی از نیروها نیز در سطح شهرها برای انجام عملیات آمادگی دارند.

** فیلمی جدید از تلاش برای برداشتن تیغه اصلی نمای ساختمان سوخته

**۹:۰۶: شهادت اولین آتش‌نشان مصدوم در بیمارستانکولیوند، سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با ایسنا، از شهادت آتش‌نشان فداکار «بهنام میرزاخانی» که به علت شدت جراحات و سوختگی در بیمارستان مطهری بستری شده بود، خبر داد.

وی افزود: صبح امروز یکی از مصدومان این حادثه که با سوختگی بالا در بیمارستان شهید مطهری منتقل و در بخش  آی سی یو بستری شده بود، به علت شدت جراحت درگذشت.

به گفته وی، این مصدوم جزو آتش نشانانی بود که چندین عملیات احیاء روی او صورت گرفته بود.

** ۹:۰۶  فیلم/ پرواز بالگرد هلال‌احمر بر فرار محل حادثه پلاسکو
بنابر اظهارات مرتضوی، روابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر، این بالگردها برای ارزیابی به منطقه اعزام شده‌اند که گزارش این رصد متعاقبا اعلام می‌شود.

**۹:۰۹ آتش‌نشانان داوطلب در حال تهیه صبحانه برای آتش‌نشانان

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۹:۱۹: اعزام تیم‌های جدید آتش‌نشانی به محل حادثه پلاسکو

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۹:۲۰ سگهای زنده‌یاب هلال‌احمر در انتظار باز شدن معبری برای نجات جان محبوس شدگان

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۹:۳۹: سه آتش‌نشان همچنان بستری در بیمارستان

حمیدرضا یادگاری، مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه پلاسکو اظهار کرد: در حال حاضر سه تن از آتش‌نشانان که روز گذشته دچار مصدومیت شده بودند در بیمارستان هستند و اقدامات درمانی برای آنان در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، روز گذشته چهار تن از عوامل آتش‌نشانی در حادثه ساختمان پلاسکو دچار مصدومیت شدند که دقایقی قبل رئیس اورژانس کشور از مرگ یکی از آنان که دارای بیش از ۶۰ درصد سوختگی بود خبر داد. مدیر عامل آتش‌نشانی تهران بلافاصله بعد از دریافت این خبر محل حادثه را به سمت بیمارستان ترک کرد.

**۹:۴۷ : تلاش برای برداشتن آوارها از جبهه شمالی پلاسکو/ محل دقیق تعدادی از محبوس‌شدگان مشخص شد

اقبال شاکری، عضو شورای شهر تهران با حضور در جبهه شمالی عملیات آواربرداری از ساختمان پلاسکو گفت: آتش‌نشانان محل دقیق تعدادی از محبوس شدگان را مشخص کردند، اما هنوز تلاش‌ها برای رسیدن به افراد ادامه دارد.

وی با اشاره به حجم عظیم و گسترده آوار گفت: هنوز تلاش برای برداشتن تیغه‌های چند تنی ادامه دارد.

این عضو شورای شهر با ادامه دادن اینکه برداشتن و تکان دادن هر تیغه موجب جابجایی آوار و فرو نشست آن می شود ، گفت: بر همین اساس آتش‌نشانان با دقت هر چه تمام تر در حال جابجایی آوار هستند.

شاکری در پاسخ به علت دود برخاسته از آوار پلاسکو، گفت: حجم زیادی از گازوئیل در طبقات وجود داشته که با تخریب ساختمان این گازوئیل ها در همه جا پخش شده‌اند و با جرقه کوچک شعله‌ور شده و تلاش‌های مداوم ادامه دارد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۰:۰۷: اعلام آخرین آمارهای مصدومان حادثه پلاسکو

به گزارش ایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور  در مورد آخرین آمار و وضعیت مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو گفت: در پی این حادثه تقریبا ۵۱ نفر به صورت سرپایی در محل درمان شدند و ۳۳ نفر به بیمارستان‌ها انتقال یافتند.

وی افزود: از ۳۳ نفری که در بیمارستانها بستری شده بودند،‌ ۵ نفر در بیمارستان بستری هستند و بقیه مرخص شده‌اند، البته یک نفر از آتش‌نشانان که سوختگی بالای ۶۰ درصد داشت، متاسفانه امروز به شهادت رسید.

**۱۰:۱۳ : تکذیب کمبود تجهیزات آتش‌نشانی در پلاسکو

ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با ایسنا، به شایعات کانال های تلگرامی و شبکه‌های ماهواره‌ای پاسخ داد و گفت: تجهیزات آتش نشانی تهران جزء به‌روزترین تجهیزات در دنیا است.

وی با بیان اینکه آتش نشانی تهران در سال گذشته توانست جزو سازمان ITFC شود، گفت: آتش نشانی تهران اولین و تنهاترین آتش نشانی یک شهر آسیایی هست که توانسته در این سازمان جهانی عوض شود.

وی با اشاره به شرایط سخت عضویت در این سازمان گفت: سال گذشته تمام مستنداتمان در مورد تجهیزات وناوگان و…. را ارسال کردیم و قطعا اگر کمبودی در ناوگان داشتند عضو این سازمان نمی‌شدند.
**۱۰:۱۷ : آمادگی پزشکی قانونی برای حادثه پلاسکو

دکتر مهرداد علی بخشی، جانشین رئیس سازمان پزشکی قانون در مدیریت بحران در گفت‌وگو با ایسنا، از آماده باش تیم های پزشکی قانونی برای شناسایی و صدور جواز دفن جان باختگان احتمالی حادثه پلاسکو خبر داد.

وی درباره تمهیدات پزشکی قانونی برای حادثه پلاسکو اظهار کرد: از روز گذشته به دنبال وقوع حادثه در ساختمان پلاسکو تیمی از عوامل تشخیص هویت و متخصصان پزشکی قانونی استان تهران به حالت آماده باش در آمده و بنا شد که در صورت ارجاع اجساد جان باختگان احتمالی این حادثه در سریعترین زمان ممکن نسبت به صدور جواز دفن، یا در صورت نیاز نسبت به شناسایی این افراد اقدام شود.

وی با بیان اینکه از روز گذشته تاکنون عوامل پزشکی قانونی استان تهران در مرکز آزمایشگاهی کهریزک در آماده باش هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه تاکنون اجساد جان باختگان از زیر آوار خارج نشده، موردی از ارجاع جسد به پزشکی قانونی نداشتیم.

**۱۰:۲۴: افزایش دود سفید با برداشتن رأس سازه

گزارش خبرنگار ایسنا در دومین روز حادثه پلاسکو حاکی از آن است که با برداشتن رأس سازه پلاسکو دود سفید در محل حادثه افزایش یافت. با برداشتن سازه‌های این ساختمان فروریخته دودهای سفیدی مشاهده می‌شود که نشان از وجود شعله‌های آتش در زیر آوار ساختمان دارد که با برداشتن هر لایه از آوار این دودها بیشتر می‌شود.

بنابراین گزارش، آتش نشانان برای برش بهتر تیغه به روی آوار رفته‌اند. ضمن اینکه احمدی بافنده مدیرعامل مترو با حضور در محل حادثه عملیات اوار برداری از خیابان جمهوری را مدیریت می‌کند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۰:۲۴ : حضور دوباره وزیر کشور و استاندار تهران در محل حادثه پلاسکو

به گزارش ایسنا از محل حادثه پلاسکو، دقایقی پیش عبدالرضا رحمای فضلی وزیر کشور، به همراه سردار حسین ساجدی نیا رئیس پلیس پایتخت و سیدحسین هاشمی استاندار تهران از محل حادثه ساختمان پلاسکو بازدید کردند.

در این دیدار ساجدی نیا توضیحاتی در خصوص نحوه امداد رسانی و عملیات آوار برداری به وزیر کشور ارائه کرد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۰:۳۷: عملیات آواربرداری با کاهش حجم دود

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۰:۴۸: جزئیات آوار پلاسکو از زبان وزیر کشور

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در بازدید مجدد از محل حادثه ساختمان پلاسکو و در حاشیه بازدید از قسمت شمالی عملیات آوار برداری، گفت: آمار دقیقی از تعداد محبوس شدگان نداریم.

وزیر کشور با بیان اینکه حضور مردم در محل حادثه لزومی ندارد، گفت: گازوئیل در محل حادثه وجود دارد و نباید افراد به نزدیکی محل آوار بیایند.

وی افزود: متاسفانه در جلساتی که پیرامون این حادثه برگزار شده،‌آتش نشانی و سازمان های مذکور در خصوص فعالیت ساختمان هایی به مانند پلاسکو هشدار دادند و باید قوه قضائیه و مقننه بررسی های لازم را انجام دهند.

وزیر کشور درباره تأمین امنیت این محل نیز گفت: پلیس در محل حاضر است و از گاوصندوق های مردم و اجناس باقی مانده حفاظت می کنند.

وی افزود: دو مسیر برای رسیدن به طبقات منفی یک و دو زده شده است. با توجه به فضای این دو طبقه دستوراتی برای افزایش سرعت کار صادر شده است. حجم عملیات بسیار زیاد است، اما مشکلی از نظر تجهیزات نداریم.

**۱۰:۵۴: برگزاری جلسه ستاد بحران تا دقایقی دیگر در محل حادثه پلاسکو

به گزارش ایسنا، سیدحسین هاشمی، استاندار تهران در حاشیه حضور در محل حادثه پلاسکو با حضور در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه جلسه ستاد مدیریت بحران تا دقایقی دیگر تشکیل شده و درباره چگونگی ادامه عملیات و دیگر موارد تصمیم گیری خواهد شد، درباره هماهنگی میان دستگاه ها نیز گفت: هماهنگی ها خوب است اما یک مقدار شاهد تجمیع نیروها هستیم که بهتر بود به شکل منضبط تری انجام می‌شد.

**۱۰:۵۴ آتش‌نشانان خسته در حاشیه آواربرداری

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۱:۰۱: بازتاب جهانی حادثه پلاسکو؛ “ایران در شوک”

خبر وقوع حادثه پلاسکو سرتیتر بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های جهانی است.

در بیشتر اخبار منتشر شده از رسانه‌های انگلیسی زبان، از ریزش ساختمان پلاسکو به عنوان حادثه‌ای یاد شد که ایران را شوک زده کرده‌ است.

همچنین رسانه‌های جنوب شرق آسیا، روز جمعه آتش سوزی و فرو ریختن قدیمی ترین ساختمان بلند تهران (ساختمان پلاسکو) را با انتشار فیلم و تصاویری از این حادثه بازتاب دادند.

روزنامه شیکاگو تریبون آمریکا نیز این حادثه را از فاجعه‌بارترین حوادث شهر تهران از سال ۲۰۰۵ نام برد.

**۱۱:۰۸: شکستن غول آوار “پلاسکو”

غول آوار پلاسکو درحال شکستن است و عملیات آواربرداری سرعت گرفته‌است؛ همچنین اطفای دود در عمق آوار در حال انجام است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۱:۰۹: حضور تیم سلامت روان وزارت بهداشت در محل حادثه پلاسکو

علی اسدی، معاون فنی اداره کل سلامت و روان وزارت بهداشت از حضور تیم سلامت روان وزارت بهداشت در محل حادثه پلاسکو برای ارائه خدمات روانشناختی به خانواده‌های آتش نشانان خبر داد.

گفتنی است محل استقرار تیم های سلامت روان وزارت بهداشت به شرح زیر است:

در اتوبوس آمبولانس تقاطع پل حافظ و جمهوری

پایگاه اورژانس۱۱۵ و ایستگاه آتش نشانی حسن آباد

ساختمان مرکزی اورژانس تهران در جمهوری

ستاد فرماندهی مستقر در چهارراه استامبول

**۱۱:۱۵: عیادت نماینده رهبر انقلاب از آتش‌نشانان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، صبح امروز (جمعه) به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در دو بیمارستان محل بستری آتش‌نشانان مصدوم حادثه‌ ساختمان پلاسکو، از آنان عیادت و سلام و دعای رهبر انقلاب اسلامی برای سلامتی و بهبود این نیروهای فداکار و متعهد را ابلاغ کرد.

**۱۱:۱۸: تعیین تکلیف تعطیلی مدارس نزدیک پلاسکو

مسعود ثقفی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در محدوده ساختمان پلاسکو مدرسه‌ای وجود ندارد تنها یک دبیرستان با کمی فاصله از پلاسکو وجود دارد که به علت بعد مسافت آسیبی ندیده است.
وی افزود: تنها موضوع این است که اگر محدودیتی در تردد ایجاد شود این احتمال وجود دارد که ما خودمان درباره تعطیلی مدرسه با هماهنگی منطقه و مدیریت مدرسه تصمیم گیری کنیم.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۱:۳۰: اموال گرانبهای ساختمان پلاسکو به گنجینه موقتی منتقل می‌شود

سردار قادر کریمی، جانشین رییس پلیس پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا مستقر در حادثه پلاسکو، اعلام کرد: اشیاء گرانبهایی که از محل ریزش آوار پلاسکو کشف شود در گنجینه‌ای نگهداری شده تا به مالکانش پس داده شود.

کریمی اضافه کرد: در همین راستا گنجینه‌ای را برای اموال گرانبهایی که از داخل ساختمان پلاسکو کشف می‌شود در نظر گرفته شده و مشخصات این اقلام را ثبت می‌کنیم تا مالکان آنها بتوانند از طریق مراجعه به پلیس آگاهی، گاوصندوق یا دیگر عوامل گرانبهای خود را بازپس بگیرند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۱:۳۷: بازدید فرمانده کل سپاه از حادثه پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، سردار عزیز جعفری دقایقی پیش با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو از این محل بازدید کرده و در جریان آخرین وضعیت امدادرسانی و جست‌وجو قرار گرفت.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۱:۳۷: لودر امدادی در حال تخلیه آوار به‌جا مانده از پلاسکو در کامیون/ تاکنون بیش از ۱۰ کامیون از محل حادثه خارج شده است

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۱:۴۸: جلسه فوق العاده مجمع نمایندگان تهران در پی حادثه ساختمان پلاسکو

طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا از برگزاری جلسه فوق العاده مجمع نمایندگان تهران طی امروز یا فردا برای بررسی حادثه پلاسکو خبر داد.

وی با اشاره به این‌که نمایندگان تهران نقش نظارتی خود را به‌عنوان نماینده‌های شهر تهران همواره دنبال خواهند کرد، افزود: باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از ساختمان‌های قدیمی با بافت فرسوده در سطح شهر وجود دارند که باید اقدامات لازم توأم با ایمنی برای آن‌ها انجام شود تا بار دیگر شاهد این‌گونه حوادث نباشیم.

**۱۱:۵۰: ﺑﺮﻗﺮاﺭی ﻣﻘﺮﺭی ﺑﻴﻜﺎری ﻛﺎﺭﮔﺮاﻥ ﺷﺎﻏﻞ و ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ اﻓﺮاﺩ متوفی ﺣﺎﺩﺛﻪ پلاسکو ﺩﺭ اﺳﺮﻉ ﻭﻗﺖ توسط سازمان تامین اجتماعی

**۱۱:۵۹: پیام تسلیت و همدردی مولاوردی با حادثه‌دیدگان پلاسکو

**۱۲:۰۹ : هنوز هیچ اطلاع دقیقی از وضعیت آتش‌نشانان در دست نیست

به گزارش ایسنا، در حال حاضر ۸۰ جرثقیل و ۲۰ نیروی برش‌کار در حال آواربرداری ساختمان پلاسکو هستند اما در هم تنیدگی این سازه بتونی فرآیند آواربرداری را سخت‌تر کرده است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۲:۱۱: پلاسکو غرق در دود شد

با برداشت آوار بخش غربی، باز هم دود از ساختمان فروریخته پلاسکو بلند شد

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۲:۱۹:  تکذیب خبر خروج یکی از آتش‌نشانان از زیر آوار و شهادت دومین آتش‌نشان

بنابر اعلام روابط عمومی اورژانس کشور، خبرهای برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر خروج یک آتش‌نشانان از زیر آوار و یا شهادت دومین آتش‌نشان تکذیب شد.

**۱۲:۲۵: ادامه جست و جوی تیم‌های هلال احمر با دستگاه‌های زنده‌یاب و سگ‌های تجسس در “پلاسکو”

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی مرادی پور، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر، تیم های جست و جو و نجات از آوار جمعیت هلال احمر  به دو بخش تقسیم شده‌اند و بخش نخست از قسمت غربی ساختمان و بخش دوم از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو در حال جست و جو هستند. تیم‌های واکنش سریع به وسیله دستگاه‌های زنده‌یاب و سگ‌های تجسس در حال جست و جو در آوار هستند.

**۱۲:۳۰: شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان در پلاسکو

خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه از مسئولان امدادی کسب اطلاع کرد که محل محبوس شدن دو آتش نشان در داخل ساختمان پلاسکو شناسایی شده، اما تا به این لحظه این افراد از داخل ساختمان به بیرون منتقل نشده‌اند. محل محبوس شدن این دو فرد که احتمالا جان خود را از دست داده‌اند در قسمت انتهایی ساختمان پلاسکو واقع شده است.

**۱۲:۳۶: انتقاد چمران از کاسبکاری سیاسی در شرایط بحران/ اعلام ۱۴ اخطار به مالکان پلاسکو

مهدی چمران، رییس شورای شهرتهران در پیش خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به حادثه پلاسکو تاکید کرد: بازی کردن با جان افراد در فضای مجازی و کاسبکاری سیاسی در این شرایط حاد درست نیست.

وی افزود: این ساختمان گازکشی نداشت و قدیمی بود و از گازوئیل برای گرمایش استفاده می‌کرد. طبقات بالا نیز مملو از گازوئیل بود. این ساختمان ۱۵ طبقه دیشب در حد یک ساختمان سه طبقه بود که امروز بعد از آواربرداری‌ها مانند سازه‌ای دو طبقه شده است.

به گفته وی، نیروهای عملیاتی با دستگاه‌های برش لیزری که جزو جدیدترین تجهیزات برش است و هنوز در مرحله آزمایشگاهی است در حال انجام عملیات هستند.

چمران ضمن اشاره به اعلام ۱۴ اخطار به مالکان این ساختمان طی سه سال گذشته، تصریح کرد: آخرین اخطار در مردادماه ابلاغ شد که به دادستانی، قوه قضاییه، فرمانداری و استانداری نیز رونوشتی از آن رفته است. ما هشدار می‌دهیم که ساختمان‌های دیگری نیز با چنین شرایطی وجود دارند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان/ تلاش برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

**۱۲:۵۴: تلاش نیروهای عملیاتی برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

به گزارش ایسنا، نیروهای آتش‌نشانی در حال تلاش هستند تا از قسمت‌های مختلف از جمله کانال فاضلاب خود را به زیر ساختمان پلاسکو برسانند، اما هنوز خبری از موفقیت آنها در دست نیست.

بتن‌آرمه‌ها تبدیل به مانعی بر سر راه آتش‌نشانان شده است و برداشتن آنها کار بسیاری سختی است. نیروهای برشکار در حفر تونل آتش‌نشانان را همراهی می‌کنند تا بتوانند بتن آرمه‌ها را برش دهند.