شناسایی ۱۰۹ کودک کار در گیـــلان مدیر کل بهزیستی استان خبر داد

شناسایی ۱۰۹ کودک کار در گیـــلان

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: تاکنون ۱۰۹ کودک کار در گیلان شناسایی و خدمات متعددی به آنها ارائه شده است.

881454 470 - شناسایی 109 کودک کار در گیـــلان

به گزارش خبر فوری رشت دکتر محمدرضا پارسی در جلسه شورای اسلامی این شهر با قدردانی از تلاش شورای چهارم در زمینه مناسب‌سازی شرایط شهری برای معلولان اظهار کرد: اخیراً اقدام‌های خوبی در راستای مناسب‌سازی فضای شهری برای جامعه معلولان در رشت انجام شده است. وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در حوزه معلولیت و آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، افزود: دولت و حکومت خود را متعهد به ایجاد فرصت برابر برای افراد معلول و کم‌توان ذهنی می‌داند ضمن اینکه این افراد در میادین مختلف افتخارآفرینی می‌کنند.

ضرورت فراهم کردن زمینه رشد نابینایان تحصیل‌کرده گیلان
مدیر کل بهزیستی گیلان گفت: افراد نابینایی در استان داریم که دانشجوی مقطع دکتری هستند و باید زمینه‌های رشد بیشتر آنها فراهم شود.
وی مناسب بودن فضای شهری برای حضور و فعالیت افراد معلول و ارائه خدمات بهتر به آنها را مهم دانست و ادامه داد: توان مالی سازمان بسیار اندک است و نمی‌توانیم برای رفع مشکلات جامعه معلولان تنها منتظر اقدام‌های دولتی باشیم.
پارسی تصریح کرد: اخیرا‍ً شنیده‌ایم که در زاهدان ۱۳ پایگاه خدمات اجتماعی وجود دارد در حالی که در شهر رشت تنها یک پایگاه اجتماعی مشغول به فعالیت است.
وی با اشاره به اینکه سرای محلات رشت از ظرفیت بسیار خوبی برای ارائه خدمات اجتماعی به جامعه معلولان و زیرپوشش سازمان بهزیستی برخوردار است، افزود: امیدواریم بتوانیم در کنار یکدیگر اثربخشی بیشتری برای برطرف کردن مشکلات معلولان داشته باشیم.

شناسایی ۱۰۹ کودک کار در گیلان
مدیر کل بهزیستی گیلان به شناسایی کودکان کار در استان اشاره کرد و یادآور شد: از دی ماه سال ۹۳ تاکنون موضوع شناسایی کودکان کار را در برنامه‌ریزی قرار داده‌ایم و ۱۰۹ نفر از این کودکان را شناسایی کرده‌ایم.
وی اضافه کرد: از تعداد مذکور کودکان کار توانستیم با خدمات و آموزش‌هایی که ارائه کردیم ۱۲ نفر را از چرخه کار خارج کنیم. پارسی با بیان اینکه تا کنون برای کودکان کار ۳۲۵ کلاس آموزشی و ۶۲ جلسه کلاس هنری برگزار کرده‌ایم، متذکر شد: برنامه‌های تفریحی و آموزشی نیز برای این کودکان برگزار کرده‌ایم.
شناسایی ۷۵ متکدی در گیلان
وی سیاست سازمان بهزیستی را به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی ذکر کرد و گفت: شناسایی متکدیان از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی بوده و در این راستا ۷۸ نفر را شناسایی کرده‌ایم.
این مسؤول تکدی‌گری را تنها به دلیل فقر ندانست و یادآور شد: برخی از این افراد به دلیل اعتیاد نیز به تکدی‌گری روی آورده‌اند. وی یکی دیگر از طرح‌های سازمان بهزیستی را ایجاد «خانه سلامت دختران در معرض آسیب‌های اجتماعی» بیان کرد و یادآور شد: ایجاد این خانه در دستور کار قرار گرفته است.
وی متذکر شد: ما برای برطرف کردن مشکلات موجود و کاهش آسیب‌های اجتماعی خود را درگیر بروکراسی‌های اداری نمی‌کنیم و از هر طرحی که در این زمینه ارائه شود و اثرگذار باشد استقبال
می کنیم.
پارسی کاهش نیازهای جامعه معلولان را هدف مهم بهزیستی عنوان کرد و یادآور شد: تمام امکانات و توانایی‌های سازمان بهزیستی استان را برای کنترل و برطرف کردن آسیب‌های موجود و کاهش نیازهای جامعه معلولان استان به‌کار گرفته‌ایم.
در پایان جلسه مذکور اعضای شورای شهر رشت از مدیر کل بهزیستی گیلان و معاونان وی تجلیل کردند.