شهردار رشت: سرمایه گذاری مهمترین ابزار توسعه شهری است

شهردار رشت: سرمایه گذاری مهمترین ابزار توسعه شهری است

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، شهردار رشت در نشستی با سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران‌ و سفیر ایران در آذربایجان، سفر وی و هیئت همراه را به گیلان منشأ خیر دانست و با اشاره به تشابهات اقلیمی میان مرکز گیلان و مرکز آذربایجان اظهار کرد: باید بتوان همکاری‌های دوجانبه فرهنگی میان این دو منطقه فراهم کرد.

حاج محمدی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون شهر خلاق خوراک رشت گفت: می‌شود از این ظرفیت در توسعه گردشگری بهره برد.

شهردار رشت خاطرنشان کرد: هرچند رشت به دلیل مشکلات موجود در ساختارها با دستاوردهای فاصله دارد، اما به دلیل وجود منطقه آزاد انزلی و مسافت کم با پایتخت کشور، حضور بیش از ۳۰ میلیون گردشگر و با حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی می‌تواند بر مشکلات در این عرصه فائق بیاید.

حاج محمدی، آغاز فعالیت‌های جدید شهرداری را موجب تحولات آتی در این شهر دانست و با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مهم‌ترین ابزار توسعه شهری است گفت: رشت پتانسیل‌های بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد. وی ادامه داد: رشت جزو ۱۵ کلان‌شهر نخست کشور است و با توجه به پتانسیل‌های فراوان، آمادگی پذیرش سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را دارد.

شهردار مرکز استان گیلان، از تالاب ۳۵ هکتاری عینک در وسط رشت به‌عنوان بزرگ‌ترین تالاب شهری یاد کرد و افزود: می‌توان از این تالاب به‌عنوان نقطه ثقل گردشگری استفاده کرد.

حاج محمدی ساختمان‌های تاریخی مرکز شهر به‌خصوص ساختمان شهرداری رشت را از زیباترین ساختمان‌های تاریخی عنوان کرد و یادآور شد: امروز از این ساختمان برای انجام امورات فرهنگی استفاده می‌شود و به‌زودی عملیات مرمت آن نیز انجام و تبدیل به موزه بلدیه خواهد شد.

وی با بیان اینکه رشت شهر اولین‌ها است گفت: این شهر نخستین شهر در کشور بود که از سال ۱۲۸۶ دارای شهرداری و از سال ۱۳۰۴ دارای انجمن شورای شهر شد و اکنون ساختمان شهرداری نیز بیش از ۱۰۵ سال قدمت دارد. این مسئول افزود: رشت در تمدن تاریخی و فرهنگی از تاریخی‌ترین شهرهای کشور بوده و دارای جاذبه‌های ملی و فراملی بسیار زیادی است.

حاج محمدی با اشاره به ثبت رشت به‌عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو گفت: بیش از هزار مرکز مرتبط با خوراک و رستوران در این شهر وجود دارد و نخستین شهری است که طرح شب‌های روشن در آن اجرایی شده است.

وی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون شب‌های روشن رشت، از گاری‌های کباب رشتی به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری یاد کرد و بیان داشت: این فعالیت می‌تواند هم‌تراز و هم ارزش صنایع‌دستی باشد.

شهردار رشت با اشاره به باز بودن مغازه‌های سطح شهر تا پاسی از شب افزود: رشت مردم زنده‌دلی دارد و این مهم می‌تواند جاذبه بسیار خوبی برای مردم آذربایجان باشد.

این مسئول سپس تصریح کرد: اگر منطقه خاورمیانه نقاط حال خیزی داشته باشد، آن نقاط، بی‌شک سه استان شمالی کشور، خواهد بود.

مدیر برنامه‌های شهر خلاق خوراک رشت در یونسکو نیز در این دیدار از آمادگی این شهر برای تورهای گردشگری غذا خبر داد.

علیرضا قانع گفت: مقرر شد تا مزرعه‌ای تهیه شود و گردشگران از نزدیک شاهد طرح از مزرعه تا سفره شوند. وی با بیان اینکه در زمینه خوراک، آموزشگاهی با عنوان مدرسه آشپزی دایر شده است افزود: در این راستا قرار است آکادمی خوراک نیز تأسیس شود.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق خوراک رشت در یونسکو خاطرنشان کرد: رشت در کنار گردشگری طبیعت و تاریخی، جز ۳۶ شهر دنیا است که در زمینه شهر خلاق خوراک نیز فعالیت می‌کند.

قانع گفت: ظرفیت فراوانی در این زمینه در رشت وجود دارد به‌شرط آنکه بتوان از ظرفیت‌های دیپلماسی شهری درست بهره برد.