صنعت پتروشیمی بیشترین ارز آوری را در دوران تحریم داشت/ با کاهش تحریم ها بودجه نفتی می شود

صنعت پتروشیمی بیشترین ارز آوری را در دوران تحریم داشت/ با کاهش تحریم ها بودجه نفتی می شود

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از حرف تازه، سیدکاظم دلخوش اباتری در گفت وگو با آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی “نفت ما” با تاکید بر اینکه ایران در بخش نفت، مواد نفتی و مشتقات نفتی یکی از کشورهای برتر جهان است و صنعت پتروشیمی بیشترین ارز آوری را در دوران تحریم داشت گفت: به دلیل داشتن ذخایر فراوان در بخش نفت و گاز، ایران رتبه بسیار بالایی در دنیا دارد.

%D8%AF%D9%84%D8%AE%D9%88%D8%B4 - صنعت پتروشیمی بیشترین ارز آوری را در دوران تحریم داشت/ با کاهش تحریم ها بودجه نفتی می شود

وی با اشاره به وجود پالایشگاهها و پتروشیمی های بزرگ و کارآمد که بازدهی بسیار خوبی در عرصه نفت دارند گفت: بدلیل وجود چاههای نفت و گاز که در نوار جنوبی و غربی کشور پراکنده شده و حفاری های خوبی که در این بخش صورت گرفته، در دنیا رتبه بالایی در اکتشاف و تولید نفت و گاز داریم.

سخنگوی کمیسیون حقوقی با تاکید بر اینکه هرگز نباید از ظرفیت خدادادی ذخایر نفت و گاز غافل شویم گفت: بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور به نفت اختصاص دارد و عاقلانه نیست که نسبت به آن بی تفاوت باشیم.

وی با یادآوری اینکه رهبری و اسناد بالادستی بر کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت تاکید دارند گفت: متاسفانه هنوز نتوانسته ایم وابستگی به نفت را کاهش دهیم و در حالی که تحریمها باعث شده میزان فروش نفت به صورت چشمگیری کاهش داشته باشد، مشاهده می کنیم که در اولین فرصت و به محض کمرنگ شدن تحریم ها، دوباره بودجه رنگ و بوی نفتی بخود گرفته است.

دلخوش با تاکید بر اینکه نباید نفت را نادیده بگیریم افزود: منظور از بی توجهی به نفت، فاصله گرفتن از بودجه نفتی با رویکرد خام فروشی است. بنابر این باید توجه لازم را به زیر مجموعه های نفت و صنایع پایین دستی داشته باشیم.

وی از پتروشیمی ها به عنوان یکی از بخشهای تاثیرگذاری نام برد که توانسته ارزش نفت را برای کشور ما چند برابر کند و گفت: پتروشیمی ها محصولاتی تولید می کنند که به صورت مستقیم و به عنوان مواد اولیه تولید، در بخشهای کشاورزی و صنعتی بکار می رود، بنابر این امکان نادیده گرفتن محصولات پتروشیمی به هیچ عنوان وجود ندارد و تمامی کشورها به محصولات پتروشیمی نیاز دارند.

نماینده صومعه سرا با اشاره به اینکه پتروشیمی ها نقش برجسته ای در اقتصاد کشور ایفا کرده اند گفت: پتروشیمی ها ابزار کارآمدی برای مقابله با تحریم ها بوده و هستند زیرا فروش محصولات پتروشیمی به معنای بدست آوردن ارز است و دردسرهای ارزی کمتری نسبت به نفت را دارند.

وی با تاکید بر اینکه بیشترین ارز آوری در دوران تحریم به محصولات پتروشیمی اختصاص داشته است گفت: در حالی که دهها میلیارد دلار ارز ناشی از فروش نفت در کشورهای جهان بلوکه شده و برای انتقال آنها به کشور با چالش رو به رو هستیم، ارز ناشی از فروش محصولات پتروشیمی بسادگی به کشور باز می گردد و هیچ تحریمی نمی تواند مانع آن شود که نمونه آن را به اعتراف بانک مرکزی دیده ایم.

دلخوش با اشاره به کسری بودجه و راههای تامین آن گفت: درآمد پتروشیمی ها به اندازه مالیات برای کشور اثرگذار بوده و دولت و حاکمیت توانسته بی نهایت از این بخش بهره مند شود.