ضرورت برخورد با غارتگران منابع طبیعی گیلان

ضرورت برخورد با غارتگران منابع طبیعی گیلان

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از مهر، سید علی آقازاده در حاشیه دیدار با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به مشکلات طرح هادی برای روستاییان، اظهار کرد: طرح هادی به جای اینکه مشکل روستا را حل کند طرحی گمراه کننده شده، این طرح یک مانعی برای روستاییان استان گیلان شده است.

طبیعی گیلان - ضرورت برخورد با غارتگران منابع طبیعی گیلان

وی با اشاره به ابهامات طرح هادی، گفت: امروز شاهد ساخت ویلاها و ساختمان‌ها در زمین‌های زراعی هستیم بدون اینکه کسی از این کار ممانعت به عمل آورد، متأسفانه این تغییر کاربری‌ها بدون هیچ ضابطه‌ای در حال انجام است.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات روستاییان برای ساخت خانه در حیات منزل خود نیز اضافه کرد: یک نفر برای ساخت یک خانه در باغ خود در قالب طرح هادی مشکلات زیادی را متحمل می‌شود و شاهد هستیم مسئولان مربوطه به جای برخورد با دانه درشت‌ها با مردم ضعیف جامعه برخورد می‌کنند.

آقازاده با انتقاد از کم کاری مسئولان در رفع مشکلات روستاییان، گفت: مسئولان فقط توان برخورد با مردم عادی جامعه را دارند و غارتگران به راحتی در حال غارت منابع طبیعی گیلان هستند و مسئولان دست روی دست گذاشته و هیچ کاری نمی‌کنند.

اهداف طرح هادی محقق نشده است

وی با اشاره به اینکه قانون گذاران طرح هادی نیت خیر داشتند اما هدف آنها محقق نشد، اضافه کرد: تصمیم‌های غیر منطقی باعث شده که جوانان از روستا مهاجرت کنند و آسیب‌های فراوانی نیز به جامعه وارد شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اظهار تأسف از اینکه در سایه غفلت مسئولان مراتع تبدیل به بیابان و جنگل‌ها تبدیل به مرتع شده است، گفت: سوءاستفاده گران در حال نابودی جنگل‌های گیلان هستند و مسئولان مربوطه صرفاً تماشاچی شده‌اند.

آقازاده با اشاره به اینکه در مشکلات منابع طبیعی سازمان‌های دیگر هم نقش دارند، گفت: مشکلات منابع طبیعی مربوط به یک دولت نمی‌شود و همواره این مشکل وجود داشته است.

وی به هرج و مرج در حوزه ساخت ساز و شهرسازی گیلان اشاره کرد و افزود: وقتی قانون اجرایی نشود دیگر هیچ چیزی قابل کنترل نیست و به همین دلیل است که تاکید داریم کارها باید اصولی پیگیری شود.