طرح تفکیک زباله از مبداء به تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید فرماندار رشت در گفت‌وگو با تسنیم:

طرح تفکیک زباله از مبداء به تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید

فرماندار رشت گفت: طرح تفکیک زباله از مبداء باید با مشارکت همگانی مردم انجام شود و این مهم به تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید.

139308281024563254112714 - طرح تفکیک زباله از مبداء به تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از تسنیم ، سیدعیسی مهدوی با اشاره به بازدیدهای میدانی جهت نظارت بیشتر بر اقدامات اجرایی محل دفن زباله ها در سراوان اظهار داشت: مبحث تهیه زمین تصفیه خانه زباله در سراوان رشت به مرحله نهایی رسیده است.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه مدیریت و ساماندهی پسماند شهری وظیفه شهرداری است و این امر در قانون پیش بینی شده است تصریح کرد: ساماندهی پسماند در روستاها بر عهده دهیاری‌ها و ساماندهی پسماند در شهر وظیفه شهرداری است.

مهدوی با اشاره به اینکه در شهر رشت روزانه ۷۰۰ تن زباله تولید می‌شود گفت: طرح تفکیک زباله از مبداء باید انجام شود تا زباله‌هایی که به محل دفن انتقال داده می‌شوند کمترین آسیب‌ها را برای مردم به همراه داشته باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت با تاکید براینکه زباله‌هایی که برای دفن انتقال داده می‌شوند باید مدیریت شود تا حداقل خطر را برای مردم در پی‌داشته باشد افزود: دفن زباله هزینه بسیار سنگینی برای شهرداری‌ها و دولت به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه جایگاه نفوذناپذیر شیرابه‌های زباله از جمله کارهای مهم در مبحث دفن زباله است گفت: دفن بهداشتی زباله‌ها، هدایت شیرابه‌ها به لایه‌های ایزوله شده، کاهش بوی تعفن و کاهش آثارمخرب پسماندها باعث رضایت بیشتر مردم است.

مهدوی خاطرنشان کرد: حفظ و تقویت برنامه‌های آموزشی، مشارکت مردم و همه اقشار برای فرهنگ سازی بیشتر و آگاهی بخشی جامعه در اجرای طرح های تفکیک زباله از مبداء و مقصد بسیار موثر است.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه طرح تفکیک زباله از مبداء و مقصد و جداسازی زباله‌ها دارای اهمیت و تاثیرگذاری در اجرای این طرح است اعلام کرد: طرح تفکیک زباله و جداسازی زباله‌ها باعث کاهش حجم زباله‌ها است.

وی با بیان اینکه طرح تفکیک زباله از مبداء باید از آموزش و پرورش انجام شود و برنامه‌های تشویقی نیز در انجام این طرح موثر است تصریح کرد: مدیریت و جداسازی پسماندها در بین افراد جامعه به‌ویژه ادارات، خانم‌های خانه دار و اجرای دروس عملی در بین دانش آموزان بسیار تاثیرگذار است.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر اینکه میانگین تفکیک پسماند از مبداء در شهرهای گیلان ۷۴ درصد است خاطرنشان کرد: طرح تفکیک زباله از مبداء باید با مشارکت همگانی مردم انجام شود و این مهم به تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید.

مهدوی با اشاره به اینکه پاکسازی گیاه مهاجم سنبل‌ آبی توسط مردم عادی، پیر و جوان، محصل و دانشجو جهت نجات محیط زیست استان گیلان انجام شد تا این طرح بزرگ در حداقل زمان به پایان برسد افزود: اجرای طرح تفکیک پسماند نیز نیازمند اتحاد همه اقشار مردم استان گیلان است.