طرح مطالعاتی مرمت عمارت بلدیه رشت تکمیل می شود با نمونه برداری ۱۰نقطه با حضور نماینده میراث فرهنگی گیلان؛

طرح مطالعاتی مرمت عمارت بلدیه رشت تکمیل می شود

به گزارش رشت۲۰ ;پیش از ظهر روز شنبه ۲۳آذرماه، طرح مطالعاتی مرمت و احیای عمارت بلدیه با نمونه برداری از خاک ۱۰ نقطه از عمارت به منظورشناسایی آسیب های وارده به بنا و مقاومت ساختمان، جهت استحکام بخشی عمارت آغاز شد.

در این عملیات، نمایندگانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، سازمان عمران و بازآفرینی، شرکت مشاور و ناظر فنی سازمان عمران و بازآفرینی حضور داشتند.

 

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری دراین باره توضیح داد: مطالعات مرمت عمارت میراثی بلدیه رشت از اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شده و برای تکمیل طرح مطالعاتی نیازمند نمونه برداری خاک در ۱۰نقطه از ساختمان عمارت بلدیه و نمونه برداری از بخش های مختلف ساختمان از سقف تا کف هستیم.

 

میثم حرفت خواه افزود: این نمونه برداری که با اخذ مجوزهای لازم و حضور نماینده اداره کل میراث فرهنگی گیلان صورت می گیرد، ۵نقطه در طبقه نخست و ۵نقطه در طبقه فوقانی صورت می گیرد و طی این ۱۰ نمونه برداری، مراحل گمانه، برش ملات، فلت جک و مغزه گیری صورت می گیرد.

 

وی تصریح کرد: این امر همچنین، به منظور تشخیص فشارها و نیروهایی است که ساختمان تحمل می کند،شناسایی گربه روهای احتمالی ساختمان، وضعیت دیوارها و مقاومت مصالح ساختمان صورت می گیرد.

 

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی تاکید کرد: این نمونه برداری از لایه های مختلف خاک به منظور استحکام بخشی بنا صورت گیرد.

 

گفتنی است، کلنگ احداث ساختمان اداری بلدیه در سال ۱۳۰۲ خورشیدی به زمین زده شد و چهارم اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۵ افتتاح گردید و اول تیرماه ۱۳۰۵ اداره بلدیه رشت به ساختمان جدید منتقل گردید.

 

لازم به ذکر است، عمارت بلدیه در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ به شماره‌ی ۱۵۱۶ در فهرست بناهای میراثی کشور به ثبت رسید.