عدّه مادر اهورا تمام نشده بود/ او زمانی که همسر من بود با بیش از ۵ نفر ارتباط داشت/ قاتل گفت زمان تجاوز به اهورا، او تنها اشک می‌ریخت

عدّه مادر اهورا تمام نشده بود/ او زمانی که همسر من بود با بیش از ۵ نفر ارتباط داشت/ قاتل گفت زمان تجاوز به اهورا، او تنها اشک می‌ریخت

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، روز گذشته بود که بخش نخست گفتگو با میلاد قاسمی پدر اهورا، کودک ۲ ساله رشتی که سال گذشته به طرز فجیعی به قتل رسید تا فریاد مظلومیتش به گوش تمام کشور برسد؛ توسط پایگاه خبری تحلیلی رشت۲۰ منتشر شد. در ادامه به بخش دوم گفتگو با پدر اهورا خواهم پرداخت.

میلاد قاسمی پدر اهورا در خصوص اعتراض به‌حکم صادره، اظهار داشت: من مثالی زدم و گفتم مثلاً من نزد پزشکی مراجعه کرده‌ام. دکتر به من می‌گوید که تو سرماخورده‌ای. فرد دیگری در همان مکان حضور دارد و می‌گوید تو هیچ مشکلی نداری. آیا من باید حرف پزشک را گوش بدهم یا حرف آن فرد عادی را؟! وقتی رئیس بهزیستی به من می‌گوید تجاوز صورت گرفته است، رئیس بیمارستان پورسینا همین حرف را تائید کرده‌اند، پزشکان و پرستارانی که حضورداشته‌اند همین حرف را زده‌اند؛ شما اگر جای بنده بودید حرف چه کسی را باور می‌کردید؟! همان افرادی که اهورا را کالبدشکافی کردند در نهایت نزد من آمدند و موضوع را تائید کردند. جالب آنکه در پاسخ به من گفته شد به خاطر آبروی تو حرف از تجاوز نزدیم! آخر آبروی چه؟ آیا آبرویی دیگر مانده است؟ آبرو داشته باشم که چه شود؟ باید این موضوع تائید می‌شد تا برای اهوراهای دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد.

وی در خصوص اینکه آیا پس از اعدام قاتل آرام شده است یا خیر، گفت: شبی اهورا به خواب من آمد و از من این خواسته را داشت که مقصر اصلی این فاجعه انتقام بگیرم. من نیز در اینستاگرام خودم گفته بودم که انتقام خون اهورا را باعث‌وبانی این اتفاق خواهم گرفت؛ اما بخش دیگر ماجرا مربوط به مادر اهورا است که روند قضایی آن در حال پیگیری است. از نظر من مقصر اصلی ماجرا مادر اهورا است. وقتی من در حضور جمعی به یک کودک احترام بگذارم، یقیناً آن جمع هم به آن کودک احترام گذاشته و با او خوش‌رفتاری می‌کنند؛ اما به همان میزان خواسته یا ناخواسته به بچه بی‌احترامی کنی یا مصلحتش را در نظر نگیری عملاً به اطرافیانت نیز این اجازه را داده‌ای که با او بدرفتاری کنند. از نظر من مادر اهورا این اجازه را به قاتل داده است که بنا به اعترافات قاتل دست اهورا را جلوی چشمان مادرش بسوزاند! جالب است بدانید که بنا بر اعلام پزشکی قانونی، ۲۳ مورد آثار آزار و اذیت در بدن اهورا وجود داشته است که بخشی از آثار سوختگی مربوط به یک هفته آخر منتهی به قتل مظلومانه اهورا بوده است.

پدر اهورا در خصوص اینکه آیا متوجه این سوختگی‌ها و آثار آزار و اذیت بر بدن کودک شده بود، گفت: من در فاصله بیش از یک ماه تا قتل مظلومانه اهورا با بهانه‌جویی‌های مادرش نتوانسته بودم اهورا را ببینم. اگر اهورا را در این فاصله زمانی دیده بودم قطعاً متوجه می‌شدم اما مادر اهورا از دیدار ما جلوگیری کرد و قطعاً این اجازه و فضا را به قاتل داد که این اتفاقات رخ دهد.

وی در مورد شکایت از مادر اهورا گفت: شکایت از مادر اهورا در موارد مختلف از شرب خمر، کودک‌آزاری تا روابط نامشروع صورت گرفته است و پرونده در مراحل آخر خود قرار دارد.

قاسمی در خصوص اظهارات مادر اهورا بابت اینکه گفته بود زمان حضور اهورا در خانه بر سر کار می‌رفت، اذعان داشت: کسی که خودش مغازه داشته آیا می‌رود برای کس دیگری کار کند؟ سؤال بنده این است که فردی که داخل خانه بود چه نقشی را داشت؟ یعنی آن فرد در خانه از بچه پرستاری می‌کرد و مادر اهورا برای چرخاندن زندگی سر کار می‌رفت؟! من شنیده‌ام که ارتباط مادر اهورا با قاتل ۲ ماه بوده است، اما من دست روی قرآن می‌گذارم. این خانم در یکی از مصاحبه‌های خودشان اظهاراتی کردند که با این حرف‌ها متفاوت بود، امروز خیلی راحت می‌توان صیغه نامه جعلی فراهم کرد. مادر اهورا اواخر تیرماه رسماً از من جدا شد حالا سه ماه و ۱۰ روز این خانم به چه صورت محاسبه می‌شود؟! از این ماجرا می‌توان فهمید عدّه نگذشته است. این موضوع را هم خود همان خانم مدعی شده بود. این خانم زمان عدّه‌اش اوایل آبان ماه تمام می‌شد.

وی در خصوص اینکه هدف شکایت از مادر اهورا چیست، اذعان داشت: من مادر اهورا را مقصر اصلی این ماجرا میدانم. من اگر به بچه خودم بی‌حرمتی کنم این اجازه را به دیگران هم داده‌ام. اعتراف قاتل وجود داشته و در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما اعتراف کرده که در زمان حضور مادر اهورا، او را کتک زده است. جالب است که زمان وقوع این اتفاق مادر اهورا از جانب خودش مدعی رضایت دادن به قاتل شده بود و حتی در هیچ‌یک از دادگاه‌های قاتل و زمان اعدامش نیز حضور نداشت! چگونه یک فرد می‌تواند چنین حرفی بزند؟ زمانی که پزشکان، بهزیستی و… این اتفاق را تائید کرده‌اند چگونه چنین ادعایی می‌کنی؟

پدر اهورا در ادامه مدعی شد: یکی از دوستان آن فرد با من تماس گرفت و گفت بعد از قتل اهورا مادر اهورا و قاتل به خانه مراجعه کرده بودند و چمدان خود را بسته و در پارکینگ گذاشته بودند تا فرار کنند که بنا بر دلایلی این اقدام انجام نشد.

قاسمی اضافه کرد: وقتی قانون حضانت کودک را به فردی واگذار می‌کند سپس باید بررسی کند که آیا فرد صلاحیت ادامه در اختیار داشتن کودک را دارد یا خیر؟ قانون‌گذار می‌گوید کودک از بدو تولد تا ۷ سالگی در اختیار مادر باشد. ما هر مدرک و مستندی به دادگاه ارائه کردیم گفتن که باید در حین رابطه نامشروع، چند ریش‌سفید فرد را دیده باشند و شهادت دهند. متأسفانه در طول این‌یک سال هیچ‌یکی از مسئولین اقدام جدی برای رفع ایرادات قانون و حمایت جدی از کودکان در مقابل کودک‌آزاری صورت نداده‌اند. ما قانون لازم را داریم اما ضعف‌های بسیاری وجود دارد. برخی به من می‌گویند اگر ما بجای تو بودیم فلان کار را می‌کردیم! آیا قانون چنین اجازه‌ای می‌دهد؟ اخیراً هم شاهد رخ دادن اتفاق دیگری برای یک کودک بودیم که به او تجاوز شد و سپس به قتل رسید. اشد مجازات برای کودک‌آزاری شش ماه حبس و ۱۰۰ ضربه شلاق است. آیا چنین چیزی بازدارندگی لازم را دارد؟

وی با بیان اینکه هیچ‌کس فکر این را نمی‌کرد چنین اتفاقی برای اهورا رخ دهد، گفت: سهل‌انگاری از سوی مادر اهورا رخ داد. او فردی را به زندگی خودش راه داد که نباید چنین اتفاقی می‌افتاد. در زمان زندگی من با مادر اهورا مدارکی حدود ۱۰۰ صفحه در اختیار دارم که بیش از ۵ نفر رابطه وجود داشته است. از نظر من قانون باید به‌گونه‌ای برخورد کند که اگر چنین اتفاقاتی تمام نمی‌شود، حداقل کم شود.

پدر اهورا اذعان داشت: اعدام راه مناسبی برای ریشه‌کن شدن این اتفاقات نیست اما با توجه به نقص قانون تنها راه موجود است. بهترین راه پیشگیری آگاهی دادن به مردم است نه کتمان کردن آن. من این حکم را در اختیار دارم که ۲۳ مورد آزار و اذیت در بدن اهورا وجود داشته و تفخیذ رخ‌داده است. جالب آنکه فیلمی که در آخرین دادگاه پخش شد چنین بود که قاتل اعتراف کرد زمانی که اهورا دمر خوابیده بود به او تجاوز کرد و اهورا در آن لحظه تنها در سکوت اشک می‌ریخت. این حرف هیچ‌گاه از یادم من نخواهد رفت. قاتل اعتراف کرد وقتی‌که دیدم اهورا گریه می‌کند او را جلوی تختش آوردم و به دیوار کوبیدم تا ساکت شود. این حرف چطوری فراموش خواهد شد؟ با خودم فکر می‌کردم پس از اعدام قاتل کمی آرام خواهم شد اما امروز می‌بینم که هیچ‌چیزی جای خالی اهورا را برایم پر نکرده است.

قاسمی با بیان اینکه خواب اهورا را زیاد می‌بیند و به نظر می‌رسد از من راضی باشد، گفت: من مسبب اصلی این فاجعه را نخواهم بخشید. کسی که حتی جرئت حضور در هیچ دادگاهی را نداشت و شب اعدام قاتل در زندان حاضر نشد. اگر تو مادر بودی. اگر اهورا عزیزترین کس تو بوده چطور می‌شود که در دادگاه حضور نداشته باشی؟

وی افزود: قاتل مدعی شده بود زیر شکنجه اعتراف کرده است! مگر می‌شود تو در دادگاه ماجرا را کاملاً تعریف کنی و بعد کتمانش کنی؟ من امیدوارم اتفاقی که برای اهورا رخ داد برای هیچ کودک دیگری رخ ندهد و ما شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. قانون باید در مقابل کودک‌آزاری چنان محکم باشد که هیچ‌کس جرئت انجام آن را نداشته باشد اما متأسفانه چنین چیزی وجود ندارد.

پدر اهورا در پایان در خصوص آنکه آیا از چیزی پشیمان است با لحنی بغض‌آلود گفت: یادم است زمانی که بچه بودم در خانه مادربزرگم عموی من به خاطر یک شیطنت بچگانه مرا دعوا کرد. زمانی که پدرم را از دور دیدم انگار تمام دنیا را به من داده‌اند. چیزی که آن لحظه از نگاه کودکانه‌ام می‌خواستم پدرم بود. پدرم با عمویم به خاطر این اتفاق به‌نوعی که جدی هم نبود بحث کرد تا من خوشحال شوم؛ اما آن لحظه‌ای که به قاتل گفتند زمان تجاوز به اهورا، کودک چه می‌کرد او گفت اهورا فقط آرام اشک می‌ریخت. من مطمئنم آن لحظه اهورا به من فکر می‌کرد که من بیایم و او را نجات دهم. این عذاب وجودان تا همیشه با من همراه است.