عضو کمیسیون حقوقی مجلس: ۳۰ میلیارد دلار ارز ویژه واردات کالا به داخل کشور برنگشت

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: ۳۰ میلیارد دلار ارز ویژه واردات کالا به داخل کشور برنگشت

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از  خبرگزاری تسنیم از رشت، سید کاظم دلخوش اباتری صبح امروز در جمع خبرنگاران یکی از مشکلات کشور را افرادی خواند که برای واردات از دولت ارز می‌گیرند اما کالایی به داخل کشور نمی‌آورند و اظهار داشت: تجار و بازرگانان ۳۰ میلیارد دلار ارز برای واردات کالا به داخل کشور گرفتند اما هنوز آن را برنگرداندند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه ۸۵ درصد ارز کشور در دست دولت است شیوع کرونا، کاهش فروش نفت و عدم وصول مالیات را از جمله عوامل دخیل در نوسانات بازار ارز خواند و عنوان کرد: در اکثر کشورهای توسعه یافته اقتصادی بورس رشد صعودی ندارد اما در کشور ما برعکس شده است.

 

دلخوش اباتری تحولات بازار بورس در کشورمان و صعود ارزش سهام‌ها را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اینکه مردم جهت ورود به این بازار باید از نظر کارشناسان آگاه استفاده کنند تصریح کرد: مشکل بعدی ما در بحث ارز، ارز‌های ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است که عده زیادی از دولت گرفته‌اند اما هنوز به کشور برنگردانده‌اند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس اهتمام نمایندگان برای حل ریشه‌ای نابه‌سامانی‌ها و ارائه طرح‌های تحقیق و تفحص از خصوصی‌سازی، بازار بورس و بازار خودرو را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: یکی از دلایل آشفته شدن بازار سکه و ارز که در گذشته اتفاق افتاد دخالت‌های خود دولت و تلاش برای جبران کسری بودجه بود.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس با بیان اینکه در این قانون مشوق‌های خوبی برای افرادی که در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت می‌کنند در نظر گرفته شده است گفت: مشکل ما در حال حاضر این است که عده‌ای با عناوین مختلف ارز می‌گیرند، اما آن را به داخل کشور دیر برمی‌گردانند.

 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شرایط فعلی ارز را برخلاف بخش واردات کالا در حوزه صادرات خوب ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه استفاده مطلوب از این وضعیت ارز در گرو نوع سیاست‌گذاری خود دولت است اظهار داشت: قاچاق بالعکس از داخل کشور به خارج کشور نیز از دیگر مشکلاتی است که با آن دست به گریبان هستیم.

 

دلخوش اباتری اعمال مدیریت جزیره‌ای در دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها را مورد انتقاد قرار داد و با بیان اینکه سیاست‌ها در بخش اجرایی باید هماهنگ باشند تصریح کرد: ضعف نظارت در دستگاه‌های اجرایی هم از جمله عواملی است که برخی توانستند ارز بگیرند در حالی‌که کالایی به داخل کشور نیاوردند.

 

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس از احتمال ادغام دو کمیسیون تخصصی حقوقی و قضایی و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خبر داد و اظهار داشت: استقبال نمایندگان از کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس که برخی از مزیت‌های سایر کمیسیون‌ها را ندارد بسیار کم بود اما بنده از ابتدا یکی از داوطلبان عضویت در این کمیسیون بودم.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس تشکیل کمیسیون‌های ۱۹ تا ۲۳ نفره را حد استاندارد هر کدام از کمیسیون‌ها اعلام کرد و بیان داشت: مردم از سه قوه انتظارات جدی دارند که برای حل و فصل نابه‌سامانی‌های اقتصادی ریل‌گذاری کرده و جهت رفع مشکلات معیشتی آنان قدم‌های جدی‌تری بردارند.

 

دلخوش اباتری با تأکید بر اینکه اجازه واردات برنج به دولت داده نشده است لزوم حمایت از کشاورزان را در سال جهش تولید خواستار شد و عنوان کرد: مشکلاتی در حوزه انتخابیه صومعه‌سرا در بخش تأمین آب کشاورزی وجود دارد که تاکنون سعی کردیم با نصب پمپاژ و یا برقی کردن چاه‌های دیزلی آن را حل و فصل کنیم.