علائم جدید کرونا چیست؟!/ با نشانه‌های خفیف هم به بیمارستان برورید/ خود درمانی ممنوع

علائم جدید کرونا چیست؟!/ با نشانه‌های خفیف هم به بیمارستان برورید/ خود درمانی ممنوع

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از ایسنا، دکتر رضا جلیلی خشنود عضو ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به افزایش آمار ابتلا و فوتی‌های کووید-۱۹ طی ماه اخیر گفت: در حال حاضر اکثر بیمارستان‌ها کاملا درگیر این بیماری بوده و با حداکثر ظرفیت مشغول به ارائه خدمت هستند.

2 - علائم جدید کرونا چیست؟!/ با نشانه‌های خفیف هم به بیمارستان برورید/ خود درمانی ممنوع

وی با اشاره به برخی از علایم ناشایع کرونا که اخیرا مشاهده می‌شود، اظهار کرد: علایم گوارشی مانند اسهال، سکسکه، علایم نورولوژیک مثل سکته‌های مغزی، عفونت نخاعی و خستگی و بدن‌درد بسیار شدید برخی از علائم ناشایع کروناست که اخیرا بیشتر مشاهده می‌شود.

  • هشدار نسبت به تبعات ناشی از تجمعات

خشنود در ادامه با هشدار نسبت به تبعات تجمعات در شرایط شیوع کرونا و با تاکید بر اینکه هرگونه تجمع و عدم رعایت فاصله ‌گذاری‌های فیزیکی در شرایط کنونی بسیار آسیب‌زننده خواهد بود، گفت:‌ اثرات و تبعات منفی تجمعات یعنی افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌ها چند هفته بعد از آن مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین اگر تجمعات پیش رو همچون آزمون‌های سراسری و مراسم و عزاداری‌های محرم محدود و کنترل نشود، تبعات ناشی از آن همچون افزایش شیوع بیماری با پاییز یعنی زمان شیوع انواع آنفلوآنزا تجمیع و همزمان شده و قطعا با موجی شدید و سهمگین از بیماران مواجه می‌شویم.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش تهران با بیان اینکه مدیریت تجمعات با هدف کنترل شیوع بیماری امکانپذیر نیست، عنوان کرد: وجود یک فرد ناقل در تجمعات منجر به انتقال خوشه‌ای بیماری شده و این مساله در کنار امکانپذیر نبودن شناسایی ناقلان بدون علامت، منجر به افزایش چشمگیر آمار مبتلایان شده که همزمانی آن با پاییز شرایط بسیار دشواری ایجاد می‌کند.

وی پرهیز از حضور در تجمعات را در شکستن زنجیره انتقال بیماری بسیار موثر دانست و گفت:‌ اگر تجمعات محدود و کنترل نشود، آمار مبتلایان تا چند برابر افزایش پیدا می‌کند که پاسخگویی به آن از توان و ظرفیت کادر درمان فراتر بوده و همین مساله منجر به افزایش چندبرابری آمار فوتی‌ها خواهد شد.

  • مبتلایان به کرونا خود درمانی نکنند

خشنود با بیان اینکه اخیرا اکثر بیماران کرونایی با وضعیت حاد و بدحال مراجعه می‌کنند، گفت:‌ ترس از ابتلا با مراجعه به مراکز درمانی، مراجعه به مطب‌ها و ماندن در منزل و خود درمانی برخی از دلایل این مساله است. به همین دلیل تنها زمانی که بدحال شده و علائم شدیدی مانند افت شدید اکسیژن، تب بالا و تنگی نفس دارند به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران با تاکید بر اینکه توصیه می‌شود بیماران با مشاهده علائم بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند، گفت: کووید -۱۹ یک بیماری ویروسی است که علائم آن از یک بدن‌درد خفیف تا دامنه‌ای از تب با سرفه و تنگی نفس به عنوان علائم شایع و علایم ناشایعی مانند مشکلات گوارشی و نورولوژیکی متفاوت است. بنابراین توصیه ما این است که بیماران حتی اگر علائم خفیفی دارند برای دریافت توصیه‌های درمانی و پیگیری‌های مرتبط با ادامه درمان و پیشگیری از بروز شرایط حاد و غیر قابل بازگشت به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کنند.