علت معرفی نشدن قضات مفسد از زبان سخنگوی قوه قضائیه قوه قضاییه ملاحظه نکرده که فلانی برادر رئیس جمهور است

علت معرفی نشدن قضات مفسد از زبان سخنگوی قوه قضائیه

به گزارش رشت۲۰ ؛حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست دانشجویی تحت عنوان «قوه قضاییه در بوته نقد» که در مجتمع فرهنگی سیدالشهداء شهر آبعلی برگزار شد، در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهوری، قوه قضاییه نتوانسته خوب عمل کند، اظهار داشت: در مورد پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهوری، قوه قضاییه و قاضی ملاحظه نکرده که فلانی برادر رئیس جمهور است و پرونده تشکیل شده است.

این مقام مسئول در دستگاه قضایی افزود: قاضی وقتی دیده اتهام متوجه برادر رئیس جمهور یا برادر معاون اول رئیس جمهوری است، قرار وثیقه صادر کرده و اکنون نیز رسیدگی به این پرونده‌ها ادامه دارد.

 

وی اضافه کرد: اینکه این موضوع طول کشیده، قبول دارم اما در بعضی پرونده‌ها زمان بیشتر از زمان منطقی طول می‌کشد و در این گونه موارد چند مانع وجود دارد.

 

محسنی اژه ای توضیح داد: قوه قضاییه واقعا به میزان ماموریتی که دارد بودجه، کادر اداری و قضایی ندارد؛ ضمن اینکه بسیار از افرادی که تشکیلاتی کار می‌کنند و موقعیت دارند، کار را به گونه ای انجام نمی‌دهند که قاضی بتواند فوراً آن را اثبات کند.

 

معاون اول دستگاه قضا افزود: به عنوان مثال مهدی هاشمی موقعیت و جایگاه داشت و از هر چیزی که در بازرسی کل کشور و وزارت بود اطلاع پیدا می‌کرد. افرادی هستند که زمان دستگیری خود را محاسبه می‌کنند و همین مسائل موجب می‌شود بررسی پرونده‌ها طولانی شود اما قوه قضاییه نسبت به صاحب منصبان کوتاه نیامده است.

 

محسنی اژه ای تصریح کرد: بارها و بارها گفته ایم برای شفافیت، باید دادگاه های علنی، منتشر شود اما مجلس با قانونی که تصویب کرده جلوی این کار را گرفته است. برای چندمین بار اصلاحیه به مجلس بردیم و استدعا می کنیم و اعتقادمان بر این است که دادگاهی که علنی برگزار می‌شود منتشر شود.

 

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا تاکنون قضات مفسد معرفی نشدند، گفت: تا حکمی قطعی نشود نمی‌توانیم اعلام کنیم و روز گذشته نیز آیت الله آملی از دادسرای انتظامی قضات این موضوع را پیگیری می‌کرد.