عمارت نوبل نماد ناتوانی در استفاده از جاذبه های گردشگری شهر رشت

عمارت نوبل نماد ناتوانی در استفاده از جاذبه های گردشگری شهر رشت

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، این روزها اگر به نسل جدید بگویید آلفرد نوبل روزگاری در شهر رشت زندگی می‌کرد، قطعاً حرفتان را باور نخواهند کرد! اگر به نسل گذشته نیز بگویید قطعاً چیزی جز یک نام تغییر کرده بر روی خیابان رسالت فعلی به خاطر ندارند.

عمارت نوبل به گواهی تاریخ مربوط به رابرت و لویی برادران آلفرد نوبل شیمی‌دان و مخترع مشهور جهان است که با اختراع دینامیت اقدامی جنجالی و البته مهم در تاریخ صورت داد. این مخترع معروف که امروز دارایی‌های او به نام یک انجمن برای اهداف خیرخواهانه همچون جایزه صلح نوبل و… تخصیص داده‌شده است، روزگاری میهمان برادران خود در شهر رشت بود.

 

برادران آلفرد نوبل صاحبان یک شرکت اکتشاف نفت بودند که در حدود سال ۱۲۹۰ یعنی بیش از ۱۰۰ سال قبل در شهر رشت سکونت داشتند و با اجازه‌نامه دولتی زمان احمدشاه قاجار صاحب انبار نفتی در رشت شدند و سال‌ها نیز در این عنوان فعالیت داشتند. محل زندگی برادران نوبل اما امروز دیگر در دسترس نیست. عمارتی دو طبقه که در وسط محوطه فعلی صداوسیمای مرکز گیلان در خیابان رسالت که به دلیل محصور بودن دور این عمارت دیگر در دسترس نیست و از یادها فراموش‌شده است.

 

در خصوص برادران نوبل گفته می‌شود آن‌ها با کشورهای شمال دریاچه کاسپین به تجارت مشغول بودند. یک‌بار برادرشان آلفرد را به رشت دعوت کردند و آلفرد آن در سال‌ها، چندماهی را میهمان برادران خود بود .خانه نوبل با فوت ایشان چون وارثی نداشتند متروک شد .خانواده نوبل در کار تجارت بودند و علاوه بر امور فنی در اقتصاد و تجارت هم دستی داشتند . لویی و رابرت نوبل پالایشگاه بزرگی هم در باکو داشتند که تا انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷ روسیه پابرجا بود. همچنین انبار نفت این سوئدی‌های یهودی الاصل تا سال ۱۳۰۸ خورشیدی در رشت فعالیت داشت.

 

برادران آلفرد نوبل سوئدی واردکننده نفت به رشت به همراه خانواده و خدمتگزاران