فاصله ایران تا خودکفایی در تولید چای ۱۱۰ هزار تن است/خودکفایی به حمایت جدی دولت نیاز دارد

فاصله ایران تا خودکفایی در تولید چای ۱۱۰ هزار تن است/خودکفایی به حمایت جدی دولت نیاز دارد

نماینده مردم رشت در مجلس، با بیان اینکه واردات چای تولید داخلی را در معرض نابودی قرار داده است،گفت: تنها با تولید ۱۱۰ هزارتن چای می توان در تولید چای به خودکفایی رسید.
78457798 87224847adbbe 300x151 - فاصله ایران تا خودکفایی در تولید چای 110 هزار تن است/خودکفایی به حمایت جدی دولت نیاز دارد

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خبرگزاری خانه ملت جبار کوچکی نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت تولید چای در کشور،گفت:واردات چای متاسفانه تولید چای ایرانی را به سه هزار تن رسانده است، این درحالی است که توان تولید وچای در داخل کشور با حجم مناسب وجود دارد.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تنها با تولید ۱۱۰ هزارتن چای می توان در تولید چای به خودکفایی رسید، اما متاسفانه دلالان و دست هایی در صنعت چای وجود دارد که با واردات در این زمینه سودهای مناسبی به دست می آورند.
تغییر طعم و رنگ چای با افزودن اسانس مشکل بهداشتی دارد
وی ادامه داد: چای ایرانی نیز می تواند با اسانس و مواد رنگی تغییر پیداکند، اما این امر از منظر بهداشتی مورد تایید نیست و از همین رو متاسفانه بسیاری از چای های خارجی با اضافه کردن اسانس هایی که برای سلامتی مردم مضر هستند، رنگ و طمع را تغییر می دهند وسپس روانه بازار مصرفی می کنند، که در این راستا بدیهی است که بازار داخلی را با مشکل روبرو می کنند.
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: مطالبات چایکاران باید در زمان مقرر پرداخت شود، تا کشاورزان این اقشار زحمتکش در تولید چای بتوانند حضور موفقی داشته باشند و در یک کلام خودکفایی در تولید چای نیاز به حمایت جدی دولت دارد