فرانک پیشگر عضو شورای شهر رشت مطرح کرد: سازوکار تعیین و پرداخت عوارض در شهرداری رشت شفاف شود/ شهروندان نگران رانت و فساد در تعیین عوارض هستند

فرانک پیشگر عضو شورای شهر رشت مطرح کرد: سازوکار تعیین و پرداخت عوارض در شهرداری رشت شفاف شود/ شهروندان نگران رانت و فساد در تعیین عوارض هستند

فرانک پیشگر عضو شورای شهر رشت خواستار شفاف شدن سازوکار تعیین و پرداخت عوارض سالانه و ساخت و ساز‌ها در شهرداری رشت شد.

pic 21 10 768x512 300x200 - فرانک پیشگر عضو شورای شهر رشت مطرح کرد: سازوکار تعیین و پرداخت عوارض در شهرداری رشت شفاف شود/ شهروندان نگران رانت و فساد در تعیین عوارض هستند

 به گزارش خبر فوری رشتو به نقل از گیل خبر، رییس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت که در جلسه مشترک این کمیسیون با کمیسیون برنامه و بودجه سخن می‌گفت در توضیح پیشنهاد خود گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مودیان و شهروندان وجود برخی مشکلات در سیستم درآمدی شهرداری و محاسبه عوارض و شفاف نبودن نحوه‌ی محاسبه جرایم و عوارض سالانه برای شهروندان است.

پیشگر در همین راستا پیشنهاد داد: جهت شفاف سازی مالی و اطلاع شهروندان از نحوه‌ی محاسبه عوارض که جزء حقوق شهروندی آن‌ها محسوب می‌شود به همراه فیش عوارض پروانه‌های ساخت و عوارض سالانه و کلیه مراودات از این دست مردم با شهرداری برگه‌های ضمیمه‌ای هم در اختیار شهروندان قرار بگیرد که نحوه‌ی محاسبه‌ی شهرداری شفاف شود.
این عضو شورای شهر تاکید کرد: با تکیه برسازوکارهای روشن و چنین شیوه‌های اجرایی می‌توان از رانت‌ها و فساد‌ها مالی احتمالی در شهرداری هم جلوگیری کرد.

معجزه‌ی کاهش عوارض برای بعضی افراد در شهرداری

پیشگر همچنین  با ذکر این توضیح که در این بین هم شهروندان و هم شهرداری آسیب می‌بینند گفت: آن‌ها از ما به عنوان اعضای شورای شهر سوال می‌کنند که چه معجزه ای در تعیین جریمه یا عوارض تعیین شده رخ می دهد که مثلا عوارض ۶۰ میلیون تومانی را چند روز بعد به ۳۰ میلیون تومان کاهش می‌دهند؟!

رییس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت همچنین افزود: در مواردی هم شهروندان خواستار درج ریز محاسبات آیتم‌های عوارض تعیین شده می‌شوند و خواستار این موضوع هستند تا بدانند عوارض تعیین شده بر اساس چه سازوکاری است.

تخفیف‌های عجیب در بعضی موارد

پیشگر در پایان گفت: وقتی به طور ناگهانی جرایم و عوارض میلیونی مکتوب شده در موارد متعدد کاهش پیدا می‌کند این جای نگرانی برای شهروندان و اعضای شورا خواهد داشت.
این عضو شورا در عین حال گفت: شهرداری رشت برای خدمات رسانی به شهروندان نیاز به در آمد پایدار دارد که بخش عمده ای از آن از طریق همین عوارض تامین می شود عوارضی که باید دارای سازوکار روشن باشد.