فرهنگ‌سازی، نیاز اساسی یک جامعه مدرن

فرهنگ‌سازی، نیاز اساسی یک جامعه مدرن

پویا طوفانی: هدف از این یادداشت، فرهنگ زندگی در جامعه کنونی و معضلاتی است که اکنون با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم‌ و باور به تغییرات آنها داریم.

به‌شخصه زمانی به کشورهای جهان‌سومی اعتقاد پیدا کردم که به‌جای استفاده از تابلوی از سرعت خود بکایید مجبور به استفاده از سرعت‌گیر در خیابان‌ها شدیم. شاید با خود بگویید که پیشرفته‌ترین کشورها هم از سرعت‌گیرها برای احتیاط و امنیت استفاده می‌کنند، بله اما نقش ((فرهنگ در جامعه)) زمانی معنادار می‌شود که بالاجبار ارتفاع سرعت‌گیرها را تا حدی بالا بردیم تا شاید رانندگان عزیزمان به خاطر خودروهایشان هم که شده کمی سرعت خود را پایین بیاورند.

اگر بخواهیم نیم‌نگاهی به فرهنگ کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته دنیا بیندازیم خواهیم دید که اکنون در چه جایگاهی قرار داریم.

برای مثال در حال حاضر ابرقدرت‌های‌ دنیا در حال تحقیق بر روی جایگزین کردن پلاستیک‌های بازیافتی به‌جای پلاستیک‌های زباله هستند و این در حالی است که دغدغه کشور ما صرفاً آموزش و فرهنگ‌سازی نریختن زباله در طبیعت است.

کشوری مثل ژاپن که ظرفیت‌های مناسبی برای دفن زباله ندارند سیستمی راه‌اندازی کرده‌اند تا بتوانند این زباله‌ها را به خاکستر تبدیل کنند اما در کشور ما در طبیعت بکر و فوق‌العاده سراوان به حدی زباله تدفین شده که تا کیلومترها بوی تعفن، مردم آن منطقه را درگیر و باعث بیماری‌های زیادی شده است.

بدون شک فرهنگ‌سازی مناسب در هر زمینه‌ای، نیاز به آموزش‌های پایه و اساسی دارد، همان‌طور که بعد از سال‌ها توانستیم فرهنگ استفاده از کمربند ایمنی را در کشور خودمان جای بیندازیم باید در زمینه‌های دیگر هم از ظرفیت آموزش برای فرهنگ‌سازی‌ها استفاده کنیم‌.

البته ناگفته نماند تمدن کهن و قدمت دار کشور بزرگ ما ایران، از دیرباز تاکنون حرف‌های زیادی برای گفتن دارد اما بااین‌حال به‌مرورزمان برخی فرهنگ‌های اشتباه وارد جامعه شد که جبران کردن آن‌ها نیاز به زمان و آموزش‌هایی خاص دارد، آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی‌هایی که باید از همان دوران کودکی برای آن برنامه‌ریزی‌شده و در راستای ترویج آن از هر فرصتی استفاده کرد، چرا که فرهنگ‌های یک جامعه نشان از ماهیت یک شخص، شهر و یا حتی یک کشور دارد. از این رو هرگاه خواستید بی‌اعتنا از چراغ‌قرمز راهنمایی و رانندگی عبور کنید یادتان باشد که شما می‌توانید اولین الگو برای فرزندان آینده‌تان باشید. همین آموزش کوچک شما شاید بتواند پیشرفتی مهم در راستای حرکت به‌سوی یک جامعه مدرن باشد.