فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌دنبال تعطیلی تئاتر گیلان است نویسنده و کارگردان گیلانی:

فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌دنبال تعطیلی تئاتر گیلان است

نویسنده و کارگردان گیلانی به نبود دغدغه فرهنگی بین مسؤولان فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان اشاره کرد و گفت: فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌دنبال تعطیلی تئاتر گیلان است.

13940728000241 PhotoA - فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌دنبال تعطیلی تئاتر گیلان است

به گزارش خبر فوری رشت امیر حامد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اجاره سالن‌های نمایش فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش خصوصی اظهار کرد: خصوصی‌سازی سالن‌ها اتفاق خوبی است اما اگر سازوکار آن را داشته باشیم.

وی به وجود ۱۸ گروه ثبت‌شده نمایشی در گیلان اشاره کرد و افزود: بیش از ۲ هزار نفر تئاتری در استان داریم و قبل از اجاره سالن‌های نمایش به بخش خصوصی ابتدا باید تکلیف این افراد مشخص شود.

نویسنده و کارگردان نمایش «دوبال قیچی» با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده مسؤولیتی در مقابل واگذاری سالن و مکان تمرین و اجرا به هنرمندان را ندارد، تصریح کرد: پاسخ مذکور قانع‌ کننده نیست.

حامد، وضعیت سالن سردار جنگل شهر رشت را نامناسب خواند و بیان کرد: از سالن نمایش مذکور در حال استفاده بودیم گفتند می‌خواهند آن را تعمیر کنند و از ۱۵ سال پیش تاکنون سالن مذکور خراب است.

وی ادامه داد: یک‌سال و نیم گذشته اعلام کردند تاریخی برای آماده‌سازی سالن سردار جنگل مشخص می‌کنند اما نزدیک نوروز سال جاری هنگام نمایش رعنا سالن به دلیل بارندگی تعطیل شده است.

نویسنده و کارگردان گیلانی به وضعیت نامناسب سالن سردار جنگل اشاره کرد و گفت: از سقف سالن مذکور باران چکه می‌کند و آب سالن را فرا گرفته است.

حامد از اجاره سالن شهید انصاری مجتمع خاتم‌الانبیا(ص) رشت به بخش خصوصی خبر داد و یادآور شد: آیا مشکل مجتمع بزرگ فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت تنها سالن تئاتر آن است و باید خصوصی شود.

وی با اشاره به اینکه اعلام کردند هزینه آب، برق و گاز مصرفی مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) را نداریم، خاطرنشان کرد: نهادهای مختلفی در مجتمع مذکور مستقر هستند اما زور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تنها به سالن تئاتر رسیده است.

نویسنده و کارگردان «دوبال قیچی» به اجاره سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت به مهد کودک‌ها اشاره کرد و افزود: سالن مذکور درآمدزایی لازم را دارد.

*بیرون راندن بازیگران تئاتر به بهانه جشن تکلیف فرزند مسؤول گیلانی

حامد متذکر شد: روزی سر صحنه نمایش در حال تمرین بودیم که به خاطر برگزاری جشن تکلیف فرزند یک مسؤول گیلانی ما را از سالن نمایش بیرون کردند.

وی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به بهانه اجرای قانون واگذاری مجتمع‌های فرهنگی هنری به‌دنبال نابودی تئاتر استان است، اظهار کرد: همان‌گونه که در گذشته سالن سردار جنگل را از بین بردند اکنون می خواهند تئاتر گیلان را به تعطیلی بکشانند.

نویسنده و کارگردان گیلانی با ابراز ناراحتی از اجاره سالن‌های نمایش استان به بخش خصوصی، تصریح کرد: احتمال می‌دهیم می‌خواهند تئاتر گیلان را از بین ببرند.

حامد با اشاره به اینکه سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا (ص) رشت یک سالن معمولی نیست، بیان کرد: در طول ۳۶۵ روز از سال مدت ۳۲۰ روز در سالن مذکور برنامه اجرای می‌شود.

وی به آماده بودن همزمان سه اثر برای نمایش در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت اشاره کرد و گفت: سالن مذکور بدون تکلیف و بدون استفاده نبوده و نمی‌توانیم این موضوع را نادیده بگیریم.

نویسنده و کارگردان «دوبال قیچی» با بیان اینکه تمام مسؤولان رده بالای ما دغدغه فرهنگی دارند، اظهار کرد: وقتی به موضوع مذکور دقت می‌کنیم می‌بینیم دغدغه فرهنگی بین مسؤولان استانی وجود ندارد.

حامد، خواستار واکنش تمام ارگان‌ها نسبت به اجاره سالن‌های نمایش به بخش خصوصی شد و تصریح کرد: اگر قرار است اجاره‌ای صورت گیرد باید به مجتمع‌های فرهنگی هنری اجاره داده شود نه اینکه تنها سالن‌های نمایش را اجاره دهند.

*وجود اداره ارشاد در مجتمع‌های فرهنگی اشتباه است

وی، وجود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع‌های فرهنگی هنری را اشتباه دانست و متذکر شد: اگر مجتمع‌های فرهنگ هنری به بخش خصوصی اجاره داده شود می‌دانیم که هنرهای دیگر در کنار تئاتر هستند.